Świat Dysku: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Ale ze mnie lama, blankuję Nonsensopedię...)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:800px-ziemia z kosmosu.jpeg|thumb|Uproszczony model świata dysku. Bardzo uproszczony]]
 
{{cytat|Toż to bujda, granda zwykła!|Julian Tuwim o teorii stworzenia '''Świata Dysku''' przez [[Terry Pratchett|Terry'ego Pratchetta]]}}
 
{{cytat|Kula? Taki chuj, Magellan! Taki chuj!|'''Terry Pratchett''' do '''Magellana'''.}}
 
  
'''Świat Dysku''' – dysk leżący na grzbietach czterech [[Słoń|słoni]], które stoją na [[Żółw|żółwiu]], który wabi się A'tuin. Symbolizuje on kontrowersyjną propagandę słowną rozentuzjazmowaną poprzez tłum antropomorficznym prestidigitatorów. W skrócie oznacza to, że Świat Dysku lata jak Frisbee.
 
 
== Położenie w Układzie Słonecznym ==
 
W [[Układ Słoneczny|Układzie Słonecznym]] lata tuż za [[Merkury]]m. Niektórzy twierdzą, że Świat Dysku został stworzony przez elektryka jądrowego [[Terry Pratchett]]a. Kłamstwo i totalna nieprawda. Świat Dysku przemieszcza się powoli w naszą stronę i według pewnych ekspertów ds. paranormalnych uderzy w nas w 2012 roku niszcząc Ziemię i cały wszechświat. Potem wszystko zacznie się od nowa i znowu będą pokazywać [[Star Trek]]a. Twierdzenie to jest dość kontrowersyjne, szczególnie jeżeli chodzi o fragment ze Star Trekiem. Z pewnych źródeł udało się nam dowiedzieć, że dystrybutorzy ''więcej nie wydadzą takiego chłamu''.
 
 
== Znaczenie w religiach ==
 
Świat Dysku ma wielkie znaczenie we wszystkich znanych [[religia]]ch. Chrześcijanie uważają, że Świat Dysku naprawdę nie istnieje i każdego, który uważa inaczej, wysyłają na tortury [[Inkwizycja|Inkwizycji]]. Buddyści natomiast sądzą, że A'Tuin to ich dawna zmarła babcia. Protestanci uważają, że Świat Dysku jest wspaniałym podarunkiem od [[Bóg|Boga]] i z tej okazji trzeba odtańczyć '''riverdance'''. Inną religią, w której Świat Dysku jest znaczącym elementem, jest Zakon [[Jedi]]. Według wyżej wymienionego Zakonu, na Świecie Dysku rodzą się [[midichloriany]], czyli źródła mocy Jedi, które przylatują i dają im siłę.
 
 
Ostatnią religijną grupą popierającą Dysk są wierzący w [[Latający Potwór Spaghetti|Latającego Potwora Spaghetti]]. Latający Potwór Spaghetti miał w roku 2012 zesłać na Ziemię kataklizm związany z [[Apokalipsa|końcem świata]], ze względu na nasze złe uczynki i nieszanowanie [[Wszechświat]]a. Wg Zakonu LPS A'tuin, miał dolecieć do Ziemi, by pożywić się pysznym [[spaghetti]]. Wskutek braku hamulców ma uderzyć w kulę ziemską i zniszczyć nas wszystkich.
 
 
== Znani mieszkańcy  ==
 
* '''[[Rincewind]]''' – mag-dyletant, znający tylko jedno zaklęcie, którego zresztą nie potrafi użyć. Według ksiąg uratował Świat Dysku 20 razy. Potrafi błagać o przebaczenie w 47 językach.
 
* '''[[Dwukwiat]]''' – lekko niedorozwinięty sprzedawca ubezpieczeń z Wielkiego Imperium, wraz z Rincewindem ratującym Świat Dysku. Jego przeciętność w Wielkim Imperium okazała się względna. Po przeprowadzce do Ankh-Morpok, okazało się, że stał się jego najbogatszym mieszkańcem. Wozi ze sobą skrzynię chodzącą na stu nogach zwaną Bagażem.
 
* '''[[Cohen Barbarzyńca]]''' – [[barbarzyńca]] na emeryturze. Splądrował większość świątyń na Dysku. Ukradł jedno królestwo.
 
* '''Bezdennie Głupi Johnson''' – niedoceniany wynalazca. Jego bardziej znane dzieła to: Poręczny, kieszonkowy posąg tytana oraz „Pieprzniczka i Solniczka” (aktualnie mieszkają w nich trzy rodziny). 
 
* '''Samuel Vimes''' – w swojej historii pojmał jedną [[Wojsko|armię]], potem jednak skapitulował. Aresztował Patrycjusza Ankh-Morpork. Odnotowano szesnaście prób zabójstwa Vimesa. Wszystkie nieudane.
 
* '''Leonard z Quirmu''' – ekscentryczny wynalazca. Potrafił wynaleźć wszystko. Jedyna dziedzina, w której miał problemy, to wymyślanie nazw.
 
* '''[[Śmierć]]''' – zna wszystkich i wszyscy znają jego. Mówi DUŻYMI LITERAMI. Najbardziej lubi wykonywać swoją pracę za pomocą kosy lub miecza, który rozcina atomy.
 
* Trzy wiedźmy:
 
** '''[[Babcia Weatherwax]]''' - bardzo miła emerytka. Dopóki jest się grzecznym... Jej ulubiona zasada to: "Jeśli łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre".
 
** '''[[Niania Ogg]]''' – plenna jak królik. Ma 15 dzieci i tyle wnucząt i prawnucząt, synowych, zięciów etc., że nie zna nawet połowy ich imion (w okolicy Lancre mieszka około 70 Oggów). Jest źródłem robót domowych u swoich synowych.
 
** '''[[Magrat Garlick]]''' – młoda wiedźma zakochana w królewskim Błaźnie (który zostaje później królem Lancre, gdyż trzeba urodzić się błaznem, żeby zostać królem). Lubi sabaty, okutystyczną biżuterię, a Niania i babcia Weatherwax traktują ją jak dziecko.
 
 
== Ciekawostki ==
 
* Światło w Świecie Dysku jest ospałe i leniwie. Można o nie ostrzyć miecze (ewentualnie kosy).
 
* Gdzieś podobno istnieje tajemnicza wioska, gdzie „Słońce Nie Dochodzi”.
 
* W Ankh-Morpok nie ma kanalizacji, a jest to największe miasto w Świecie Dysku.
 
* W Ankh-Morpok istnieje Związek Zawodowy Skrytobójców (Gildia Asasynów).
 
* Wodę (można ją nazwać wodą tylko dlatego, że porusza się szybciej niż okoliczny grunt) w Ankh-Morpok można kroić nożem. Pić już raczej nie.
 
* W Świecie Dysku jest o jeden kolor więcej niż na Ziemi (oktaryna).
 
* Mimo rozpowszechnianych plotek, ciężko spaść z krawędzi Świata Dysku, bowiem ktoś mądry postawił tam wielką, długą sieć, wyłapującą wszystkie śmieci i ludzi, którzy tam spływają. Jednak można zeskoczyć z jednej z krawędziowych wysepek. Pewien wodny troll stwierdził, że znalazł się w Świecie Dysku, bo spadł z innego płaskiego Świata na Świat Dysku, i chciałby skoczyć z powrotem, ale się boi...
 
 
 
[[Kategoria:Świat Dysku]]
 

Wersja z 19:45, 18 mar 2010