Bolesław I Chrobry: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(nowa strona)
 
Linia 15: Linia 15:
 
* Miał synów: [[Mieszko II|Mieszka]] i [[Bezprym|Bezpryma]]. Drugi był z lewego łoża - Bolus zapłodnił nieznaną [[Węgrzy|Węgierkę]] i musiał z nią wziąć ślub.
 
* Miał synów: [[Mieszko II|Mieszka]] i [[Bezprym|Bezpryma]]. Drugi był z lewego łoża - Bolus zapłodnił nieznaną [[Węgrzy|Węgierkę]] i musiał z nią wziąć ślub.
 
* Niemiecki paparazzi Thietmar tak go nie lubił, że pojechał go w swoim brukowcu ''Kronika Mageburska'' nazywając jego imprezę w [[Gniezno|Gnieźnie]] kiczowatą i ''rozdynioną''.
 
* Niemiecki paparazzi Thietmar tak go nie lubił, że pojechał go w swoim brukowcu ''Kronika Mageburska'' nazywając jego imprezę w [[Gniezno|Gnieźnie]] kiczowatą i ''rozdynioną''.
 +
* Znany kronikarz [[Gall Anonim]] był wielkim fanem Bolesława i dużo o nim pisał. Miał też plakaty z jego podobizną.

Wersja z 17:20, 1 cze 2010

Bolesław I Chrobry - drugi historyczny władca Polski, pierwszy król. Syn Mieszka I. Przejął władzę w 992 r.

Zjazd w Gnieźnie

W 1000 r. odbył się Zjazd Gnieźnieński. Odbył się on w Gnieźnie, choc nazwa sugeruje nam coś innego. W każdym razie, na tymże Zjeździe spotkali się Bolesław i Otton III. Pretekstem do wizyty niemieckiego cesarza było odwiedzenie grou Św Wojciecha, którego zabili poganie. A tak naprawdę cesarz chciał sprawdzic plotki o tym, że Polska stanowi wielkie zagrożenie dla Świętego cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Przywitano go z fetą. Był czerwony dywan, były reflektory i szampan. Znalazł sie nawet paparazzi, ale niemiecki, który podążał za Ottonem szukając skandalu do swojej Kroniki Magdeburskiej, najpopularniejszego brukowca tej cześci Europy. Czyli, jak widać, było widać że Chrobry jest kasiasty, a Polska to zayebisty i silny kraj. Cesarz tak się wystraszył tej potęgi, że od razu zgodził się na koronację Bolesława i uznał go za ważny element w projekcie Uniwestalizmu Ottońskiego (UO), czyli takiej Unii europejskiej czasów gorącej smoły. Nasz skiażę w zamian dał mu łapę Św Wojciecha, żeby ten nekrofag Otton mógł sobie poucztować.

Podboje

Bolesław miał fajne tereny, ale chciał wiecej. Zasiadł więc na konia i zabierał sąsiadom tereny. Co ciekawe, kiedyś to MY napadaliśmy na Dojcze i zabraliśmy im troche wschodnich ziem. W niecne łapki Bolka wpadły też Morawy i Słowacja. A że Czechy to były przydupase Niemiec, to cesarz Henio the fymf wypowiedział wojnę (Otton zmarł i takie polonofob zasiadł na tronie). W ten sposób wybuchła PIERWSZA W HISTORII wojna polsko - niemiecka. Zgadnijcie kto wygrał. Bingo. Bolesław rules!

Jak się wkurzył...

Kiedy Bolek wyruszył na wschód na wycieczkę krajoznawczą, jakiś Rusek z armii Ruskiej go pojechał: Oto ci przebodziem oszczepem brzuch twój tłusty. Bo, jak już wspomniałem, Bolek to byłą gruba ryba. I to dosłownie. Oburzył się książę (wtedy jeszcze ksiażę) i wyruszył na Kijów. Podbił dzisiejszą zachodnią Ukrainę i poszedł na Kijów w zemscie za zniesławienie. Nigdy nie lubił jak tkoś się czepiał jego wagi. No co, duże jest piękne! Ale do rzeczy. Ruscy sie wkurzyli i wywalili bolka i wszystkich Lachów z Kijowa i się cieszyli. Jak dla nas, kijowo.

Ciekawostki

  • Bolo koronę otrzymał parę miesiecy przed śmiercią.
  • Miał synów: Mieszka i Bezpryma. Drugi był z lewego łoża - Bolus zapłodnił nieznaną Węgierkę i musiał z nią wziąć ślub.
  • Niemiecki paparazzi Thietmar tak go nie lubił, że pojechał go w swoim brukowcu Kronika Mageburska nazywając jego imprezę w Gnieźnie kiczowatą i rozdynioną.
  • Znany kronikarz Gall Anonim był wielkim fanem Bolesława i dużo o nim pisał. Miał też plakaty z jego podobizną.