Fortepian

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Już wiesz czym się różni fortepian od pianina?

Fortepian – połączenie pianina i kombajnu; pozornie zachowuje się jak pianino, można jednak na nim nieźle wykosić. Do tworzenia dźwięku wykorzystuje system młotów.

Ma płaskie pudło rezonansowe które leży równolegle z klawiaturą. Jest głośniejsze, dzięki czemu efekt piany z twarzy działa na cały kilometr. Można na nim postawić laptopa (podobnie jak w programie „Jaka to melodia?”). Ma też nogi na których ucieka w naturalnych warunkach przed tygrysami pręgowanymi. Ponoć potrafi śpiewać.

Od pianina odróżnia go także znacznie większy zakres dźwięków, ale to nieprawda.

Piano i forte

Fortepian był pierwszym instrumentem klawiszowym z dynamiczną klawiaturą, toteż wielkie podniecenie nań sprawiło, że fortepian jest instrumentem z największą literaturą solową, najpopularniejszym instrumentem akompaniującym a w szkołach muzycznych jest instrumentem obowiązkowym.

Fortepian preparowany

W XX wieku trafiła kosa na kamień. Fortepian stał się podmiotem wielu głupich żartów, dziwnych eksperymentów, niekiedy nawet okultyzmów; zaczęto wbijać w niego gwoździe, wysypywać piach na struny a John Cage delektował się niegraniem na fortepianie. Co więcej znany polski jazzman Leszek Możdżer lubuje się we wkładaniu różnych rzeczy do fortepianu począwszy od analnych kulek (które wywołują charakterystyczne brzęczenie) po koty/własnego penisa (które wywołują charakterystyczne jęczenie- kota bądź samego muzyka).