Forum:Co Wy na to?: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 52: Linia 52:
  
 
::::::Po drugie, każdy ostatecznie będzie się ciągle tylko wkurwiał na władzę, co zmusi go do kolejnego podziału. Nawet, gdyby na każdej wersji po podziale aktywny byłby tylko jeden użytkownik, to inne Nonsensopedie tracą go. Może jeden użytkownik to mało, ale pomnóż razy dziesięć i już znaczna część społeczności uciekła. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że Nonsensopedii po rozłące nie da się połączyć, gdyż relacje między biurokratami są na „ty kurwo”. {{209po}} 17:12, maj 31, 2019 (CEST)
 
::::::Po drugie, każdy ostatecznie będzie się ciągle tylko wkurwiał na władzę, co zmusi go do kolejnego podziału. Nawet, gdyby na każdej wersji po podziale aktywny byłby tylko jeden użytkownik, to inne Nonsensopedie tracą go. Może jeden użytkownik to mało, ale pomnóż razy dziesięć i już znaczna część społeczności uciekła. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że Nonsensopedii po rozłące nie da się połączyć, gdyż relacje między biurokratami są na „ty kurwo”. {{209po}} 17:12, maj 31, 2019 (CEST)
 +
 +
:# ''Czym dla Ciebie jest Nonsensopedia?''
 +
:::Nonsensopedia jest dla mnie encyklopedią humorystyczną (nie "humoru"), trochę parodią wikipedii, a trochę też miłą odmianą od innych form internetowej rozrywki.
 +
:# ''Jak przyczyniasz się do jej rozwoju?''
 +
:::Po paru latach nieobecności wróciłem przez przypadek i chciałbym może napisać parę artykułów, albo w inny sposób dbać o jej jakość (skoro już tu jestem...). Mam nadzieję, że choć trochę jej pomogę.
 +
:# ''Jak postrzegasz jej przyszłość?''
 +
:::Jestem średnio zorientowany w obecnej sytuacji, ale z tego wątku dowiedziałem się sporo i jestem tym wielce zaniepokojony. [[Użytkownik:Kurakman23|Kurakman23]] ([[Dyskusja użytkownika:Kurakman23|dyskusja]]) 23:13, 31 maj 2019 (CEST)

Wersja z 23:13, 31 maj 2019

Ten wątek nie był edytowany od 143 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.

Witajcie.

Pewnie wielu z Was powie, że nie jest to temat godny mojej uwagi, niemniej jednak chcę go poruszyć. Sprawa jest tylko pozornie błaha i prosta, dlatego prosiłbym o entuzjastyczne podejście do tej kwestii. Otóż, po powrocie ze swojej długoletniej nieobecności, poczyniłem wiele obserwacji odnośnie ewolucji Nonsensopedii. Miałem przyjemność znać ten projekt u podstaw jego istnienia, następnie zdystansować się do niego, a kilka tygodni temu powrócić, by znów go poznać, porównując jego jakość sprzed lat z obecną. Oceniłem jakościowy stopień owych zmian, sposób pracy userów, stosunki panujące w społeczności, podejście administratorów do ważnych i błahych trudności itp. Nie ukrywam, że wiele rzeczy da się ulepszyć. Dostrzegam wiele pozytywnych zmian, ale są też i nurtujące mnie kwestie, które raczej nie zostaną podjęte w świetle dominującej kreowanej ogólnej koncepcji działania projektu. Aby nie skupiać się wyłącznie na moich opiniach, których zresztą staram się wygłaszać jak najmniej, by nie zostać uznanym za krytyka, chcę poświęcić niniejszy wątek zebraniu opinii userów i administratorów odnośnie szeroko pojętej oceny Nonsensopedii i działań na niej podejmowanych. Oto kluczowe pytanie, na które chciałbym wszystkich Was prosić, abyście udzielili szerszej odpowiedzi:

Czym dla Ciebie jest Nonsensopedia, jak przyczyniasz się do jej rozwoju i jak postrzegasz jej przyszłość?

Mam nadzieję, że zebrane opinie przyczynią się kreatywnie do poprawy jakości Nonsensopedii. 5.173.34.101 (dyskusja) 21:31, 30 maj 2019 (CEST)


Witaj z powrotem! Po dyskusji widzę, że jesteś tym samym ipkiem, który trafił na pechowy zakres. Znaczy idiotyczna blokada z Play Mobile zniknęła, fajnie. Odnośnie pytań:
  1. Nonsensopedia jest projektem rozbitym na dwie połówki, z których każda konkuruje o wszystko co się da, zaczynając od miejsca w guglach, poprzez jakość artów wszelkiego typu i rodzaju, a kończąc na użytkownikach.
  2. Pomagam obu stronom na tyle, na ile jest to możliwe, czasem coś skrobnę, czasem poprawię przecinek, czasem z kimś pogadam. Ogólnie znacznie więcej czytam niż piszę.
  3. Dalej będą dwie strony, przepaść między nimi zacznie się coraz bardziej pogłębiać, aż w końcu będą stanowić dwa odrębne byty połączone względnie wspólną historią wkładu do maja 2018. Artiom Władimirowicz (dyskusja) 23:23, 30 maj 2019 (CEST)
Według mnie Nonsensopedia jest w kryzysie. Kilka lat temu odwiedzało ją dużo więcej użytkowników. Ta liczba niestety spada. W maju 2018 problemy przybrały niespotykaną dotąd skalę. Rozdzielenie projektu też przynosi duże straty obu stronom, ale te strony są tak skłócone, że nikomu nie chce się myśleć o połączeniu. Gdyby obie strony miały uran, na pewno doszłoby do wojny atomowej. Gdzieś w styczniu moje edycje wyraźnie spowolniły, w lutym nie wchodziłem na Nonsensopedię… Aż w okolicach Wielkanocy, czytając Joe Monster, zauważyłem, że autorem jednego z artykułów jest Słuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment. Dawne emocje wróciły. Wróciłem też ja na Nonsensopedię. Zaczęło się od wycofywania wandalizmów. Przez ten okres stało się dużo, ominęła mnie sytuacja, że Słuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment się przenosi z Wikii, że fale wandalizmów… Wróciwszy na stronę, otrzymałem ponownie prawa moderatora i szybko awansowałem na administratora. Wprowadziłem poważną reformę – promowane, zbiorowisko kurzu, zostało z głównej wywalone, a w zamian są artykuły dnia. Kolejną decyzją było przeprowadzenie ósmej edycji GrafoManiaka. W tym okresie jestem również najaktywniejszym użytkownikiem tej Nonsensopedii. Powodem, dlaczego wybrałem po raz kolejny tę Nonsensopedię, jest to, że, na podstawie moich doświadczeń z okresu przedrozdzieleniowego, relacje z tamtejszym panem są, lekko mówiąc, nie najlepsze oraz to, że tam biurokrata jest panem i, nawet jak mu wystawią OUB i OUA, które zadecydują o odebraniu uprawnień, może sobie uprawnienia zachować, mówiąc przy tym, że „mam władzę, niech nikt mi jej nie odbiera, bo jak ktoś mi będzie chciał ją odebrać, to banan”, co będzie skutkowało kolejnym, zabójczym podziałem, a tu biurokrata panem nie jest, i, jak jest decyzja społeczności, uprawnienia mogą być odebrane przez kogoś z Miraheze i przyznane osobie wyłonionej przez społeczność. 209po Radioactive.svg 00:13, maj 31, 2019 (CEST)
„Czym dla Ciebie jest Nonsensopedia?” – Nonsensopedia to encyklopedia humoru, która ma coraz mniej wspólnego z „encyklopedią” i coraz mniej śmieszy ludzi. Zawiera mnóstwo przestarzałych i nieaktualnych artykułów, do których wracają ci, którzy pamiętają „stare, dobre czasy”. Jest jakimś takim dziwnym, niepopularnym miejscem, gdzie starzy internauci spod IP nadal rozwijają humor tekstowy, podczas gdy świat idzie w memy, pasty i całą resztę treści, które tutaj są na ogół niezbyt mile widziane.
„Jak przyczyniasz się do jej rozwoju?” – Jak przeczytam coś zabawnego, to linkuję ludziom, zawsze ktoś się pośmieje.
„Jak postrzegasz jej przyszłość?” – Kanciapa zostanie skasowana ze względu na bycie „Brzytwą Ockhama” wobec N:DUPA, humoru będzie jeszcze mniej, bo żarty powtarzane wielokrotnie stają się nieśmieszne, a strona stanie się „muzeum humoru”, gdzie randomowe ipki będą poprawiać przecinki, ale jakiegoś szczególnego „powiewu świeżości” nie będzie.
„tu biurokrata panem nie jest, i, jak jest decyzja społeczności, uprawnienia mogą być odebrane przez kogoś z Miraheze i przyznane osobie wyłonionej przez społeczność” – od pewnego czasu to już nie jest prawdą, co mnie trochę martwi. Ale trudno, takie czasy, trzeba się do tego przyzwyczaić, że odtąd każda Nonsa jest czyjąś „własnością” i tak już niestety pozostanie. Kipuś (dyskusja) 00:29, 31 maj 2019 (CEST)
Biurokrata tej Nonsensopedii nie jest jej właścicielem – po głosowaniu, jak mówię, ktoś z Miraheze może odebrać uprawnienia. A w przypadku konkurencji – biurokrata jest właścicielem, i każda jego decyzja jest święta (chyba, że smakują ci banany). Nieważne, co zrobi społeczność konkurencji, tamtejszy biurokrata może pozostawać na swoim stanowisku, co spowoduje, że tamtejsza społeczność zadecyduje o kolejnym podziale (o powrocie do Miraheze nie ma mowy, bo miraheze to kurwy). I tak w kółko. Ostatecznie, z powodu różnych wizji Nonsensopedii i wolnej licencji, która ułatwia podziały, dojdzie do takiej sytuacji, że każdy, chcąc nie chcąc, będzie miał własną Nonsensopedię. A istnienie dwudziestu wersji Nonsensopedii oznaczać będzie pewną jej śmierć. Nonsensopedia to wiki, a wiki na każdym podziale traci, mimo iż każdemu z osobna się wydaje, że zyskują. Jest to przykład dylematu więźnia zilustrowany tabelą:
Osoba 1\Osoba 2 Pozostać Rozdzielić
Pozostać Osoba 1: 3p.

Osoba 2: 3p.

Osoba 1: 0p.

Osoba 2: 5p.

Rozdzielić Osoba 1: 5p.

Osoba 2: 0p.

Osoba 1: 1p.

Osoba 2: 1p.

Jeżeli mamy dwie skłócone osoby, obie osoby widzą, że lepiej rozdzielić projekt, bo dla nich będzie lepiej. Okazuje się, że dla projektu jako całość najlepszą decyzją byłoby pozostanie. 209po Radioactive.svg 16:40, maj 31, 2019 (CEST)
„ktoś z Miraheze może odebrać uprawnienia” – co niczego nie zmieni, gdyż Sam Wiesz Kto ma jeszcze inne konta z wyższymi uprawnieniami (pozwalającymi nadawać i odbierać biurola).
„Jest to przykład dylematu więźnia” – przesadzasz. No i spoko, te dwie osoby pójdą i założą kolejnego forka. No i co? Z dnia na dzień nie wybiją się w guglach, nie będą mieli mediów społecznościowych (patrz: JoeMonster, dzięki któremu tu jesteś), nie zbudują społeczności. Jak komuś zależy tylko na przyciskach, to pewnie, niech stawia forka choćby i na własnym komputerze, nikomu nic do tego. Ale pamiętaj, że w tym wszystkim liczą się ludzie. Co więcej, liczą się dobrzy pisarze, których wszędzie brakuje. Żaden taki nowy fork nie przetrwa, jeśli nie przyciągnie edytorów. A dobrzy edytorzy zwykle mają w głębokim poważaniu to, czego zabrania filtr numer pięć. I tacy pisarze wybiorą sobie jakiś istniejący projekt, bo kij ich będzie obchodziło, kto obecnie siedzi na tronie. Kipuś (dyskusja) 16:55, 31 maj 2019 (CEST)
Po pierwsze, wystawi się RFC tym kontom i po sprawie.
Po drugie, każdy ostatecznie będzie się ciągle tylko wkurwiał na władzę, co zmusi go do kolejnego podziału. Nawet, gdyby na każdej wersji po podziale aktywny byłby tylko jeden użytkownik, to inne Nonsensopedie tracą go. Może jeden użytkownik to mało, ale pomnóż razy dziesięć i już znaczna część społeczności uciekła. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że Nonsensopedii po rozłące nie da się połączyć, gdyż relacje między biurokratami są na „ty kurwo”. 209po Radioactive.svg 17:12, maj 31, 2019 (CEST)
  1. Czym dla Ciebie jest Nonsensopedia?
Nonsensopedia jest dla mnie encyklopedią humorystyczną (nie "humoru"), trochę parodią wikipedii, a trochę też miłą odmianą od innych form internetowej rozrywki.
  1. Jak przyczyniasz się do jej rozwoju?
Po paru latach nieobecności wróciłem przez przypadek i chciałbym może napisać parę artykułów, albo w inny sposób dbać o jej jakość (skoro już tu jestem...). Mam nadzieję, że choć trochę jej pomogę.
  1. Jak postrzegasz jej przyszłość?
Jestem średnio zorientowany w obecnej sytuacji, ale z tego wątku dowiedziałem się sporo i jestem tym wielce zaniepokojony. Kurakman23 (dyskusja) 23:13, 31 maj 2019 (CEST)