Forum:Czy porzucamy IRC? - Czyli o zaletach Discorda

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten wątek nie był edytowany od 946 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.

IRC zawsze był sercem społeczności, na tym polu zapadały ważne decyzje, były zawiązywane przyjaźnie i spiski. Jako narzędzie do dynamicznej komunikacji było to przyzwoite narzędzie, choć nie pozbawione wielu irytujących wad. Dawniej po prostu nie mieliśmy sensownej alternatywy. Ale czasy się zmieniły, i IRC zyskał bardzo interesującą alternatywę w postaci Discorda.

A czym do cholery jest Discord? W pierwotnym zamyśle, był to komunikator przeznaczony dla graczy. Jako alternatywa dla komunikatorów głosowych takich jak Teamspeak, czy Muble. Pomimo standardowego przeznaczenia, posiada też funkcję chatu tekstowego wzbogaconego o osadzanie obrazków i mediów. Jakie by były zalety wykorzystania Discorda jako centrali społeczności?

 • Backlog – Przy wejściu na IRC, to co nas wita to pusty ekran bez żadnych wcześniejszych wiadomości. A przeczytanie tego co było wcześniej wymaga albo samodzielnego zadbania o BNC, albo przeczytania logów. Oba te rozwiązania są niezbyt wygodne, a nową osobę zniechęcą. Nie mówiąc o fatalnym pierwszym wrażeniu dla osoby która wchodzi na kanał pierwszy raz. Tutaj włączając aplikację, bez żadnej gimnastyki można nadrobić loga i przeczytać o tym co robili w przeciągu naszej nieobecności inni bywalcy.
 • Przystępność – Wejście na Discorda jest dużo prostsze niż konfiguracja Klienta IRC. Tak, wiem że jest bramka w Postaci Kiwi IRC, ale discord nie dość że ma Web-aplikację przebijającą większość bramek IRC, to jeszcze konfiguracja zarówno komórkowego jaki Pecetowego jest bajecznie prosta. By wejść na serwer wystarczy kliknąć w link.
 • Funkcjonalność – Zdecydowanie najmocniejszy Punkt Discorda. Na serwerze możemy mieć tyle kanałów zarówno tekstowych jak i głosowych ile tylko nam się przywidzi. Do tego chat tekstowy jest wzbogacony o odsadzanie linków i filmów. Ma też funkcję powiadomień, nadawania ról, reakcji, czy też dodawania Emotek. Wszystko to w ładnym i dobrze spolszczonym interfejsie. Co najfajniejsze, większość z tych funkcji jest zupełnie opcjonalna. Jeżeli komuś się nie podobają, może sobie je na spokojnie wyłączyć.
 • Kontrola — Moderacja jest dużo wygodniejsza, a do tego bany są trudniejsze do obejścia. Dla trolli to może być wada, ale dla administracji będzie to spora wygoda. Do tego dochodzi też możliwość kasowania wiadomości, jeżeli ktoś ostro przegnie pałkę i zapostuje coś co bardziej nada się na Karachan niż na tutejszy kanał. Być może spowodować to obawy o nazi moderacje i kasowanie niewygodnych zdań, ale sądzę że na nonsensopedii istenieje jakiś szacunek dla odmiennego zdania wśród adminów. Do tego bałwanki i moderatorzy będą mogli mieć część praw porządkowych. +10 do lansu.
 • Aplikacja Mobilna – To ważny argument. Większość klientów IRC na Androida to porażka. Wiele z nich jest powolna i głupieje z BNC. Aplikacja Mobilna Discorda jest całkiem responsywna i naprawdę wygodna. Więc osoby które lubią sobie pisać na IRCu na nudnej lekcji, powinny być zadowolone.
 • Opcjonalność – Wprowadzenie Discorda nie będzie oznaczało końca kanału. Ci co będą woleli pozostać przy IRCu z jakiś powodów, będą mogli rozmawiać między użytkownikami Discorda dzięki Botowi który będzie przesyłał wiadomości pomiędzy platformami. Pozostanie wolny wybór, przecież nikt tutaj nie będzie dyskryminował dinozaurów.

W dużym skrócie, Discord będzie wygodniejszy, ładniejszy, bardziej funkcjonalny, łatwiejszy w zarządzaniu i zabawniejszy od IRC. A Osoby które będą chciały korzystać z IRC, w żaden sposób nie będą poszkodowane. W moich oczach przejście będzie miało całą masę zalet, ale jestem otwarty na wasze zdania i pytania. 禅.氮. 19:09, mar 14, 2017 (UTC)


To jak, Damy mu szansę?

Głosowanie zakończone
Rozpoczęcie: 14 marca 2017 19:09:29 Zakończenie: 21 marca 2017 19:09:29

Za.svg.png No spoko!

 1. 禅.氮. 19:09, mar 14, 2017 (UTC)
 2. Bartd94淡紅 20:01, mar 14, 2017 (UTC)

Przeciw.svg.png A co to za herezje głosisz szatanie?

 1. Alvgjerd (dyskusja) 20:10, mar 14, 2017 (CET) Zbyt bardzo przyzwyczaiłam się do IRC. Po prostu nie. Porzucenie nie wchodzi w grę.
 2. Sir Polskacafe 20:15, mar 14, 2017 (CET) Za chwilę odpowiem na argumenty przedstawione w porum.

Miejsce na dyskusję

To tak:

'Backlog – tu masz rację. Wita nas pusty ekran. No może poza:
 • Kvircem
 • HexChatem
 • ChatZillą
 • irssi (choć to nie jest akurat tak oczywiste)

…i większością innych klientów. A jak ktoś chce na serio gadać przez IRC, to raczej bez klienta głupio. Backlog i BNC… serio? Chyba że chodzi o naszą nieobecność. I właśnie od tego są logi. PS Jak ktoś chce to mogę coś pomyśleć o skrypcie do klienta (np irssi) która będzie pobierać logi…Cquote2.svg

Przystępność – Wejście na Discorda jest dużo prostsze niż konfiguracja Klienta IRC. Tak, wiem że jest bramka w Postaci Kiwi IRC, ale discord nie dość że ma Web-aplikację przebijającą większość bramek IRC, to jeszcze konfiguracja zarówno komórkowego jaki Pecetowego jest bajecznie prosta. By wejść na serwer wystarczy kliknąć w link.
Cquote2.svg
Obejrzyj ten film na YouTubie
Buahahaha
Serio? :D Tak trudno wpisać w 3 polach w hexchatcie Nick, alternatywny nick, user id (tam to się nazywa nazwa użytkownika bodajże) i wybrać sieć? Średnio inteligentny szympans by sobie poradził, a taki bardziej to nawet ustawił łączenie przez SASL. A userzy Nonsy są od szympansów mądrzejsi…
Funkcjonalność. No spoko. Tylko tak: czat głosowy u nas chyba odpada, a na Freenodzie (i w sumie większości sieci) – zaskoczę cię – też możesz mieć kanałów ile chcesz. Magia komendy /join. :D
Kontrola – e tam, i tak da się obejść. Odpowiednio nałożonych banów na ircu też się nie da, tylko trza umieć. A że nie każdy admin to umie… Mogę na query polecić kurs irca, chcecie? :P
Aplikacja Mobilna – no, coś w tym mogło by być. Ale cóż, jakoś 2 osoby ogarniają IRC na telefonach, więc chyba można.
Opcjonalność – super, ale przez bota haelowanie odpada. Pozdr Sir Polskacafe 20:25, mar 14, 2017 (CET)
Używam klienta IRC na telefonie. Nie jest on ani powolny, ani nie głupieje z BNC. Wszystko działa tak samo, jak i bez bouncera, ponadto konfiguracja jest dziecinnie prosta. Przy pierwszym uruchomieniu wystarczy wypełnić pięć pól, a serwery dodają się automatycznie. Po co na siłę robić z użytkowników dzieci specjalnej troski? Drugie, że załatwianie BNC również jest proste, wszystko jest niemal podane na tacy i trzeba użyć może dwóch-trzech komend, poza tym istnieje duży wybór providerów BNC, a spersonalizowanie (nie wiem, jak to ująć Mordka.png) sieci IRC pod używanie go jest łatwe i wymaga w zasadzie zmienienia danych w trzech (TRZECH, normalnie miliony, ileż wypełniania, ile trudu, syzyfowa praca!) polach. Klient IRC zazwyczaj waży też mniej niż Discord (około 1 mb vs 40 mb, choose wisely). A robienie milionów kanałów nie ma sensu o tyle, że łatwo się pogubić – dołączyłam do serwera Fandomu na Discordzie i naprawdę można było się pogubić, bo zamiast jednego kanału dla wszystkiego było kilka „podkanałów”. A co do kasowania – zawsze może się zdarzyć jakiś narwany admin i kasować wszystko, co mu się nie podoba. Poza tym, nie sądzę, żeby nowego użytkownika interesowało to, co pisali wcześniej inni… Zawsze mi się wydawało, że pierwszym krokiem jest zapoznawanie się ze wszystkimi i jak w ogóle to „coś” działa, a nie sprawdzanie wiadomości innych, no ale dobra. NIE. Alvgjerd (dyskusja) 20:45, mar 14, 2017 (CET)

Ostatnio coraz więcej wiki, głównie anglojęzycznych porzuciło inne formy komunikacji, jak Czat Wikii czy IRC na rzecz Discorda. W Polsce to nie jest jeszcze tak popularne, więc przy okazji pokazalibyśmy, że nie jesteśmy sto lat za Murzynami, ale to nie o PR chodzi.

Discord, poza byciem zwyczajnie ładniejszym, jest mniej odstraszający na wejściu, niż archaiczne IRC. Budowa komunikacji na Discordzie jest inna, niż na IRC i kanały nie żyją własnym życiem, tylko są umieszczone na serwerach, np. na serwerze Nonsensopedia osobno istnieć może główny kanał, oraz inne, #NationStates dla przykładu, wszystkie dostępne jednym kliknięciem. Haele istnieją, jakbym np. napisał @Polskacafe, zostałbyś powiadomiony tak samo, jak na IRC. Omijanie bana u podstaw jest trudniejsze, bo nawet zrestartowanie modemu nie pomoże – trzeba po prostu od nowa przejść proces rejestracji, z nowym mailem.

Jednak główną wadą Discorda (lub raczej zaletą IRC), jaką dostrzegam, jest konieczność stworzenia konta, żeby wejść na serwer, co czyni platformę raczej inkluzywną, ale to (jak i możliwość nadania koloru użytkownikowi) na pewno utrudni podszywanie się. Rozmiar aplikacji to też nie problem, bo czym w dzisiejszych czasach jest 40 MB? Kilkoma plikami MP3?

Można stworzyć testowego Discorda, żeby zobaczyć, jak nowa forma komunikacji się przyjmie i uczynić ją oficjalną (na równi z IRC), jeżeli się spodoba. Bartd94淡紅 20:01, mar 14, 2017 (UTC)