Jadwiga Andegaweńska

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jadwiga Andegaweńska (ur. 1374, zm. 1399; od 1997 znana jako święta Jadźka) – uznana za pierwszego transwestytę, gdyż otrzymała tytuł Króla Polski. Znana również jako Rex Polonia.

Jej mąż – książę Wilhelm z rodziny Habsburgów – starszy od niej o 4 lata, nigdy nie wybaczył jej romansu z Władysławem Jagiełło[1]. Była także mecenasem Akademii Krakowskiej, której powierzyła i wyceniła wartość swoich klejnotów na 100000000000$, które studenci przehulali w ciągu 3 dni. W 1997 r. została kanonizowana przez Jana Pawła II.

Pochodzenie

Mimo idiotycznego imienia (Hedvig), Jadwiga byle kim nie była. Gdybyśmy określili dzieje jej rodziny jako makbryczne i patologiczne to i tak nie oddałoby w pełni tego, co u nich się działo. Jadźka pochodziła z Andegawenów, a właściwie d'Anjou, ale Polacy lubią sobie swoje nazwy wymyślac. Rodzinka, jak z niezłego dreszczowca. Tatuś, Ludwik Węgierski, zlecił zamordowanie swojej szwagierki, Joanny, królowej Neapolu, która to z kolei zleciła (wcześniej) zamordowanie swojego męża i brata Ludwika, Andrzeja. Matka Jadwigi, Elżbieta Bośniaczka została zamordowana na oczach swojej córki i siostry Jadwigi, Marii. Zwłoki Eli wywieszono przez okno, żeby nikt nie miał wątpliwości. Idąc dalej, babcią Jadzi była Elżbieta Łokietkówna, siora Kazia Wielkiego, która w wyniku zamachu, dokonanego przez Zachów, straciła palce. W ramach zemsty, na całej rodzinie Zach dokonano takiej rzezi, że Freddie Kruger by się jej nie powstydził.

Małżeństwo

Jadwiga byłą naręczona z jakimś Austriakiem z rodziny Habsburgów. Oboje bardzo się lubili, a chłopciec bardzo podobał się Jadzi, więc chciała za niego wyjść, jak już miała te 10 lat. Jednak Polacy widzieli ją na ślubnym kobiercu z Jogaiłą, księciem Litwy. Jadwinia była przerażona wizja ślubu ze starym dziadem. Wyobrażała sobie go jako starego, dzikiego poganina. Wysłała nawet posłańca na Litwę, by ten sprawdził , czy Jagiełło nie jest zbyt kudłaty. Służący dotarwszy do Wilna obejrzał dokładnie księcia i wrócił z wieścią, że przyszły małżonek jest doskonale wydepilowany. Młoda królowa odetchnęła z ulgą. Slub odbył sie w 1386 roku.


Przypisy

  1. Choć w momencie, gdy ich związek – z powodu kaprysu szlachty – został zerwany, Jadwiga miała 10 lat.

Szablon:Stubbiog