Jogurt

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jogurt
Jogurt left.jpg
Systematyka biologiczna
Królestwo: zwierzęta
Typ: stawonogi
Podtyp: skorupiaki
Gromada: pancerzowce
Rząd: zeronogi
Rodzina: homogenizowane
Rodzaj: jogurt
Nazwa systematyczna

Jogo

Jogórty w Albercie

Jogurt – rodzaj zwierząt z rodziny homogenizowanych, podzielony na wiele gatunków różniących się głównie umaszczeniem pancerza i rodzajem narządów wewnętrznych. Osobniki tego rodzaju występują w umiarkowanie zimnych strefach klimatycznych naszego globu. Są zwierzyną łowną, cenione za swój smak, który zależy od gatunku jogurtu.

Jogurty wszelkich gatunków są zbliżone budową. Zewnętrzny pancerz otacza wątłe, lekko galaretowate narządy wewnętrzne. Najczęściej pancerz ma budowę kubkowatą choć zdarzają się wyjątki w postaci skorup butelkowatych bądź kartonowatych. Pancerz ten jest dość mocny, wystarczający aby ochronić wrażliwe wnętrzności przed drapieżnikami. Pancerz kubkowaty ma jednak zasadniczą wadę, mianowicie z jednej strony znajduje się mało wytrzymała, lekko metaliczna błona; jej potoczna nazwa krążąca wśród naukowców to wieczko. Jest ona bardzo podatna na uszkodzenia, najczęściej bardzo kolorowa więc najprawdopodobniej spełnia ważną rolę podczas godów tych zwierząt. Podobnie jak niepraktyczne poroże jelenia czy ogon pawia, ma za zadanie powiadamianie samic o zaradności kandydata, który mimo takich utrudnień daje radę drapieżnikom.

Budowa wewnętrzna to jedna z większych zagadek biologii, wszelkie wnętrzności są zbite w jednolitą masę, nie można wyróżnić absolutnie żadnych narządów. U niektórych gatunków można znaleźć dziwne lekko przypominające owoce, szczątkowe organy wewnętrzne jakby pływające w ciele galaretowatym.

Stosunkowo niedawno odkryto gatunek jogurtu, który ma cechy jogo mleczus bezowocus, a także owocus oraz również niedawno odkrytych chrupkus. Można w nich trafnie odróżnić dodatkowy pojemnik z twardą substancją, bardzo przypominającą chrupki oraz płatki owsiane, bądź też będący jednolitą mieszaniną owocowych narządów. Po osiągnięciu dojrzałości dodatkowy pojemnik zanika, natomiast zawarte w nim poszczególne części w/w substancji mieszają się z masą główną.

Stadium przejściowym jest gatunek, w którym mozna dokładnie odnaleźć linię oddzielającą narządy od masy, aczkolwiek nadal nie zostaje wytworzony dodatkowy pojemnik. Jest to doskonały przykład potwierdzający teorię ewolucyjną tych stworzeń. Od najbardziej prymitywnych bezowocus, poprzez te w których wykształciły się narządy zawieszone stricte w ciele galaretowatym, oddzielenia masy od narządów w jednokomorowym pancerzyku i w końcu osobnych ciał w dwóch komorach pancerza.

Zwykle jogurty występują w stadach; są stworzeniami mało ruchliwymi, najprawdopodobniej przyczynia się do tego brak odnóży u tych zwierząt.

Jak wykazały badania, zwierzęta te mają dość dużo wspólnego z budyniem. Jest to następna, niebywała zagadka dotycząca tych stworzeń.

Plik:Jogurt-4.jpg
Sekcja przeprowadzana na osobniku z gatunku Jogo mleczus bezowocus. Dokładnie widać masę wewnętrzną.

Podstawowe gatunki jogurtów

  • Jogo mleczus truskawkus prawdopodobnie najpopularniejszy gatunek jogurtów.
  • Jogo mleczus wisnius co dziwne, dość rzadko spotykany.
  • Jogo mleczus lesnus owocus
  • Jogo mleczus brzoskwinis bądź bardzo zbliżony morelus
  • Jogo mleczus bezowocus – jogurty z tego gatunku charakteryzują się zanikiem owocopodobnych narządów, pod pancerzem znajduje się tylko jednolita biała masa.
  • Jogo mleczus chrupkus (?) – najprawdopodobniej nowy gatunek jogurtu, w którym narządy owocopodobne przekształciły się w narządy chrupko- i płatkopodobne.
  • Jogo mleczus dublus – najdziwniejszy z gatunku jogo, gdyż biała masa jest oddzielona od narządów owocopodobnych. Warto polować na ten gatunek.

Zobacz też