Johnny Cash

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy amerykańskiego wokalisty. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.

Johnny Cash (ur. 26 lutego 1932 w Kingsland, zm. 12 września 2003 w Nashville) – wielokrotnie więziony za rozmaite przewinienia amerykański wokalista, koleś, który się zranił i napisał o tym piosenkę. Countryman, mówiąc profesjonalnie. Mniej profesjonalnie, to po prostu wieśniak. Był pierwszym autentycznym facetem w czerni (co możemy zobaczyć na zdjęciu), jego pseudonim sceniczny to Man in Black.

Życie i twórczość[edytuj]

Prawdziwy Man in Black

Johnny Cash urodził się 26 lutego 1932. Nie wiadomo, co się z nim działo i co robił mniej więcej do dwudziestego roku życia. Rzekomo aktywność muzyczną rozpoczął w roku 1955, ale pierwszy jego album ukazał się dopiero pod koniec roku 1957. A więc skomponowanie pięciu dwuminutowych ballad country zajęło mu około pięciu lat!

W prasie wspominał, że za młodu w dużych ilościach ćpał – zażywał między innymi amfetaminę i barbiturany. Skończyło się to dla niego tragicznie, ponieważ ówczesna amfetamina zawierała znacznie większą ilość zmielonego szkła niż dzisiejsza wersja. Z tego powodu policja nie miała żadnych trudności z ujęciem go, pomimo jego niemałego doświadczenia w ucieczkach przed nią (pewnego razu ponoć uciekł służbom miejskim po wypiciu trzech litrowych butelek wódki).

Jego specjalizacją muzyczną była gra na gitarze. Nagrał w studiu ponad 500 ballad country (i nagle je tyle pod wpływem zaćpania napisał!), których wtedy oczywiście nikt nie słuchał. Kupowano jego płyty niemalże wyłącznie po to, by nie było mu przykro, czasami komuś brakowało np. podstawki do doniczki, więc sprzedaż płyt Casha radykalnie wzrastała.

Współpracował z Depeche Mode, Elvisem i U2. Niby już taki stary dziad, a jednak jeszcze potrafił...

Zmarł w roku 2003, dwunastego września. Jego fani byli jednak za mało mu oddani, żeby wymyślić sobie, że to jedna wielka mistyfikacja (przykład: Elvis Presley).