Kaszubi

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pali piersią, rwie zębem, oddechem zabija
Adaś o Kaszubach

Kaszuba – grupa etniczna zamieszkująca Kaszuby. Dla świętego spokoju rozpuścili plotkę o tym, jakoby mieli mieć czarne podniebienie (w rzeczywistości mają fioletowe, tak jak i nos) i dzięki temu wszyscy się ich boją.Znani są z tego , ze nie lubią Warszawiaków. Przykład sympatii do warszawiaków " weź no sztachete te ch**e przejachały idzeme wp*******ć .

Tradycja

Są wierni tradycji i do dziś idąc na dyskotekę nie zabierają ze sobą żadnych nowoczesnych narzędzi. Wystarczą sztachety z płotu sąsiada. Bardzo lubią przyjezdnych, tak bardzo że zawsze chętnie ich przyjmują (jak im zapłacą oczywiście). Najważniejszą kaszubską używką (od razu po winie) jest proszek wciągany nosem. Nie, nie, to nie amfa tym razem! "Snuff is good" jak mówi stare, dobre kaszubskie przysłowie.

Kuchnia

Poziom płynów w swoim organizmie uzupełniają wykwintnymi napojami z gatunku win owocowych, przekąszając tzw. szpёrką albo kuchem (od święta). Albo po prostu kaszą. Największy rarytas kaszuby to suszone owoce.

Alfabet kaszubski

To je krótci, to je dludzi. To kaszebska stolëca. To sa basë, to sa skrzypci. To oznôczô Kaszeba. To je rydel, to je tycz. To sa chojnë, widly gnojne. To je prosté, to je krzëwé. To je tylne kolo wozne. To sa hôci, to sa ptôci. To sa prusci póltrojôci. To je kleka, to je wól. To je cale, a to pól. To je male, to je wieldzi. To sa instrumenta wszelci.

Ciekawostki

  • Najsłynniejszym obecnie Kaszubą jest Donald Tusk.
  • Uczą dzieci kaszubskiego w różnych pomorskich szkołach, bo szkołom za to płacą gruby hajs.
  • Istnieje teoria, że Kaszubi to tak naprawdę Górale, którzy nie zdążyli na statek do Ameryki
  • W języku kaszubskim nie ma przekleństw. <- bzdura

Są bardzo agresywni

Zobacz też