Londyn: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
M (Usuwanie interwiki)
 
(Nie pokazano 18 wersji utworzonych przez 12 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:szchu.jpg|250px|right|thumb|Panorama Londynu]]
+
[[Plik:Swissre.and.tower42.london.arp.jpg|250px|thumb|Przedmieście Londynu]]
 
{{cytat|Nie od razu '''Londyn''' zbudowano.|Architekt miejski '''Londynu'''}}
 
{{cytat|Nie od razu '''Londyn''' zbudowano.|Architekt miejski '''Londynu'''}}
{{cytat|Tu mówi '''Londyn'''.|Odzywka pierwszego miasta, które udało się zmusić do mówienia}}  
+
{{cytat|Tu mówi '''Londyn'''.|Odzywka pierwszego miasta, które udało się zmusić do mówienia}}
Non aveva ancora incontrato Giuseppe Sapio
+
{{cytat|Nie ma takiego miasta – '''Londyn'''! Jest Lądek, Lądek Zdrój, tak…|Prawda o '''Londynie'''}}
{{cytat|Nie ma takiego miasta – '''Londyn'''! Jest Lądek, Lądek Zdrój, tak...|Prawda o '''Londynie'''}}
+
'''Londyn''' – polskie miasto na terenie [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]], [[stolica]] kraju, zamieszkała przez ok. 12 000 000 mieszkańców, głównie [[Polak]]ów, [[Murzyn]]ów, [[Pakistan|Pakistańczyków]], niekiedy [[Anglia|Anglików]]. Administracyjnie składa się z 32 dzielnic, z których każda ma prawa miejskie. Jako że żadna nie nazywa się ''Londyn'', można uznać że miasto nie istnieje, mimo że ma własne władze. Przez miasto przebiega południk zerowy, toteż nie ma ono własnego położenia geograficznego i stoi okrakiem na globusie.
{{T}}miasto w [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]], [[stolica]] kraju, zamieszkała przez ok. 12 000 000 mieszkańców, głównie [[Polak]]ów, [[Murzyn]]ów, [[Pakistan|Pakistańczyków]], niekiedy [[Anglia|Anglików]]. Administracyjnie składa się z 32 dzielnic, z których każda ma prawa miejskie. Jako że żadna nie nazywa się ''Londyn'', można uznać że miasto nie istnieje, mimo że ma własne władze. Przez miasto przebiega południk zerowy, toteż nie ma ono własnego położenia geograficznego i stoi okrakiem na globusie.
 
  
 
== Klimat ==
 
== Klimat ==
Linia 22: Linia 21:
 
Zeszła do podziemia. [[Metro]] w tutejszym narzeczu nazywa się ''[[Metro londyńskie|The Tube]]'', zatem twoje metro to oczywiście [[YouTube]], z masą równie oryginalnych dziwaków co na owym portalu. Londyńczycy bardzo łatwo znoszą spóźnienie się na pociąg, bo nawet nie zdążyliby pomarudzić, a tu już przyjeżdża kolejny.
 
Zeszła do podziemia. [[Metro]] w tutejszym narzeczu nazywa się ''[[Metro londyńskie|The Tube]]'', zatem twoje metro to oczywiście [[YouTube]], z masą równie oryginalnych dziwaków co na owym portalu. Londyńczycy bardzo łatwo znoszą spóźnienie się na pociąg, bo nawet nie zdążyliby pomarudzić, a tu już przyjeżdża kolejny.
  
Czerwone piętrowe autobusy są obecnie w ramach dekomunizacji zastępowane przez mniej czerwone i mniej piętrowe. I tak wszystkie są pokręcone, bo mają drzwi z lewej strony. Wszystkie przystanki autobusowe są na żądanie (oficjalnie nie wszystkie, ale wiadomo jak jest w praktyce), tak więc gdy chcesz wsiąść, musisz pomachać kierowcy. W innym wypadku uzna Cię za nieuprzejmego i nie zostaniesz wpuszczony. To samo jeśli wsiądziesz tylnymi drzwiami – zostaniesz z nich zasunięty w pysk, za karę, że nie przywitałeś się z prowadzącym.
+
Czerwone piętrowe autobusy są obecnie w ramach dekomunizacji zastępowane przez mniej czerwone i mniej piętrowe. I tak wszystkie są pokręcone, bo mają drzwi z lewej strony<ref>Bo w Anglii się jeździ po lewej, więc pasażerowie muszą wsiąść z tej właśnie strony. Oznacza to, że kierownicę mają po prawej stronie</ref>. Wszystkie przystanki autobusowe są na żądanie (oficjalnie nie wszystkie, ale wiadomo jak jest w praktyce), tak więc gdy chcesz wsiąść, musisz pomachać kierowcy. W innym wypadku uzna Cię za nieuprzejmego i nie zostaniesz wpuszczony. To samo jeśli wsiądziesz tylnymi drzwiami – zostaniesz z nich zasunięty w pysk, za karę, że nie przywitałeś się z prowadzącym.
  
 
== Znani obywatele ==
 
== Znani obywatele ==
* Fryderyk Engels
+
* [[Fryderyk Engels]]
 
* [[Jan Kowalski]]
 
* [[Jan Kowalski]]
 
* Królowa
 
* Królowa
Linia 34: Linia 33:
 
* [[Adele]]
 
* [[Adele]]
 
* [[Kuba Rozpruwacz]]
 
* [[Kuba Rozpruwacz]]
 +
* ekipa od [[One Direction]]
 +
* ekipa od [[Monty Python]]a
  
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
Linia 43: Linia 44:
 
[[Kategoria:Miasta Anglii]]
 
[[Kategoria:Miasta Anglii]]
 
[[Kategoria:Stolice państw]]
 
[[Kategoria:Stolice państw]]
 
[[da:London]]
 
[[de:London]]
 
[[en:London]]
 
[[es:Londres]]
 
[[fi:Lontoo]]
 
[[fr:Londres]]
 
[[he:לונדון]]
 
[[it:Londra]]
 
[[ja:ロンドン]]
 
[[no:London]]
 
[[pt:Londres]]
 
[[ru:Лондон]]
 
[[sv:London]]
 
[[zh:伦敦]]
 
[[zh-tw:倫敦]]
 

Aktualna wersja na dzień 22:56, 12 lip 2018

Przedmieście Londynu
Nie od razu Londyn zbudowano.
Architekt miejski Londynu
Tu mówi Londyn.
Odzywka pierwszego miasta, które udało się zmusić do mówienia
Nie ma takiego miasta – Londyn! Jest Lądek, Lądek Zdrój, tak…
Prawda o Londynie

Londyn – polskie miasto na terenie Wielkiej Brytanii, stolica kraju, zamieszkała przez ok. 12 000 000 mieszkańców, głównie Polaków, Murzynów, Pakistańczyków, niekiedy Anglików. Administracyjnie składa się z 32 dzielnic, z których każda ma prawa miejskie. Jako że żadna nie nazywa się Londyn, można uznać że miasto nie istnieje, mimo że ma własne władze. Przez miasto przebiega południk zerowy, toteż nie ma ono własnego położenia geograficznego i stoi okrakiem na globusie.

Klimat[edytuj]

Pogoda w Londynie dzieli się na trzy stany:

  • właśnie pada.
  • przed chwilą padało.
  • zaraz zacznie padać.

Z innych zjawisk atmosferycznych występuje śnieg (paraliżuje życie miasta) oraz mgła i smog. Najrzadszym zjawiskiem jest słońce.

Architektura[edytuj]

Najbardziej znanym budynkiem w Londynie był do niedawna Big Ben, ze słynnymi kurantami, najczęściej nieczynny lub pokazujący zły czas. Najbardziej zewsząd widocznym budynkiem jest wysokie strzeliste coś, zwane przez mieszkańców kiszonym ogórkiem, dildo (sztucznym członkiem) lub podobnie. Popularnością przewyższa nawet domy parlamentu. Inną atrakcją architektoniczną jest London Eye, karuzela nad Tamizą, umożliwiająca za kilkanaście funtów obejrzenie panoramy miasta.

Atrakcje turystyczne[edytuj]

Pola namiotowe występują tylko w przewodnikach turystycznych, w rzeczywistości po przybyciu na miejsce można zastać jedynie łąkę lub inną polanę. Turyści oglądają z reguły twierdzę Tower z pokazem ścinania głowy toporem, z reguły o czwartej po południu[1]. Głównie przez turystów odwiedzany jest Hyde Park z zakątkiem zwanym Speakers' Corner, gdzie można zbluzgać Królową, lub kogokolwiek innego, bez żadnych konsekwencji.

Komunikacja miejska[edytuj]

Zeszła do podziemia. Metro w tutejszym narzeczu nazywa się The Tube, zatem twoje metro to oczywiście YouTube, z masą równie oryginalnych dziwaków co na owym portalu. Londyńczycy bardzo łatwo znoszą spóźnienie się na pociąg, bo nawet nie zdążyliby pomarudzić, a tu już przyjeżdża kolejny.

Czerwone piętrowe autobusy są obecnie w ramach dekomunizacji zastępowane przez mniej czerwone i mniej piętrowe. I tak wszystkie są pokręcone, bo mają drzwi z lewej strony[2]. Wszystkie przystanki autobusowe są na żądanie (oficjalnie nie wszystkie, ale wiadomo jak jest w praktyce), tak więc gdy chcesz wsiąść, musisz pomachać kierowcy. W innym wypadku uzna Cię za nieuprzejmego i nie zostaniesz wpuszczony. To samo jeśli wsiądziesz tylnymi drzwiami – zostaniesz z nich zasunięty w pysk, za karę, że nie przywitałeś się z prowadzącym.

Znani obywatele[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. z tego powodu wizyty głów państw w Tower kończą się ok. 3 po południu
  2. Bo w Anglii się jeździ po lewej, więc pasażerowie muszą wsiąść z tej właśnie strony. Oznacza to, że kierownicę mają po prawej stronie