Ludzki żywot

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludzkizywotbox2.png

Ludzki żywot – gra z gatunku MMORPG. Wydawca nie jest do końca znany, różnoracy specjaliści wspominają o God Studios, jak również o Biologia Arts, ze szczególnym uwzględnieniem grupy Ewolucja. Okrzyknięta została najbardziej innowacyjną grą wszechczasów, głównie z racji niesamowitych efektów graficznych, wielowątkowej, nieliniowej fabuły, a także z niebywałej popularności – obecnie gra w nią około 6,77 miliarda ludzi, a liczba ta systematycznie rośnie.

Niejasny jest również proces i czas powstawania tej niezwykłej gry; według niektórych, zajęło to kilkaset milionów lat, a według innych – tylko 6 dni. Zważywszy na bardzo wysoki poziom wykonania, druga wersja wydaje się być niedorzeczna, choć dawniej zdecydowana większość graczy uważała ją za racjonalną.

Prawdopodobnie pierwszymi graczami byli Adam i Ewa. Podobno posiadali konto premium, ale za zjedzenie itemu przeznaczonego dla admina, zostało im odebrane.

Ogólny zarys

Rozgrywka prowadzona jest z perspektywy pierwszej osoby (FPP) i opiera się w głównej mierze na interakcji z otoczeniem oraz innymi graczami. Bohater gry rozwija się, zdobywa doświadczenie i wiedzę. Wiele zamieszania wprowadza fakt, że fabuła gry nie jest w żadnym stopniu stała. Każda rozgrywka niesie ze sobą zupełnie odmienny poziom wrażeń. Każdy z graczy rozpoczyna swoją historię zupełnie inaczej oraz prowadzi ją w indywidualny, niepowtarzalny sposób. Nawet najmniejsze wybory mają wpływ na kolejne wydarzenia. Fakt ten pogłębiony jest przez bardzo duży aspekt losowości, oraz to, że na świat wpływają jednocześnie miliardy innych użytkowników.

Mechanika gry

Screenshot z jednej z wiejskich lokacji serwera Polska

Gracz jest w gruncie rzeczy całkowicie wolny (wyjątkami są niektóre serwery z co bardziej restrykcyjną polityką); może robić cokolwiek, oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i obowiązującego na serwerze prawa. Gracz, idąc przez życie, zdobywa doświadczenie oraz nowe, przydatne bądź nie, umiejętności. Punkty biegłości w danej dziedzinie zdobywa jedynie dzięki praktyce – im dłużej wykonuje daną pracę, tym lepiej mu ona wychodzi. Dzieje się to efektywniej, jeżeli pracuje z już bardziej doświadczonym graczem, który uczy nas danej dziedziny. Często zdobywanie doświadczenia w niektórych domenach przychodzi łatwiej niż w innych; jest to indywidualna i generowana losowo cecha. Najczęściej dzieje się to na początku gry, bądź w początkowych jej etapach. Można przyśpieszyć proces zdobywania statystyk, używając niedozwolonych skryptów, czyli farmaceutyków (np. sterydy), aczkolwiek wiąże się to z powikłaniami zdrowotnymi.

Charakterystyczną rzeczą jest interfejs bez jakichkolwiek wskaźników. Stan zdrowia opieramy na własnym samopoczuciu, sposobie, w jaki wyświetlany jest obraz (przy niektórych chorobach i upojeniu alkoholowym występują np. omamy wzrokowe), albo na podstawie zmian na ciele. Gracze, którzy wybrali klasę „Medyk”, są w stanie rozpoznać problemy ze zdrowiem u innych graczy po uprzednim przebadaniu, czyli sprawdzeniu ich parametrów, np. temperatury ciała.

Postać gracza musi odżywiać się oraz załatwiać wiele innych czynności fizjologicznych. W przeciwnym wypadku, może to grozić przedwczesnym końcem gry.

Otwieranie okna ekwipunku

Całe otoczenie jest tworzone przez oddziaływania innych graczy, a kolejni użytkownicy żyją w świecie zbudowanym przez poprzednich. Trudno odnaleźć podobną grę z takim stopniem interakcji.

Rozgrywka kończy się w momencie śmierci, a czy po niej występuje jakiś inny poziom, pozostaje tajemnicą. Pewne jest, że żaden zwykły gracz nie otrzymał, jak dotąd, bonusowego życia. Gra, potwierdzając swój niezwykły poziom trudności, daje nam tylko jedną szansę. Duża część teistów wierzy, że po spadnięciu punktów życia do zera następuje przejście do etapu bonusowego w postaci nieba bądź piekła, a także spotkanie z samym twórcą projektu. Jedynym graczem w historii, który dostał drugie życie, jest syn założyciela God Studios. Ateiści uważają, że po śmierci to będą martwi i nigdzie nie pójdą. Osobną grupę stanowią hinduiści czy buddyści, oni wierzą, że po śmierci następuje respawn, niestety traci się przy okazji cały ekwipunek, doświadczenie, oraz znów startuje na poziomie 0.

Przebieg gry

Wysokiej jakości efekty HDR
Opcja Budzik

Do gry można dołączyć tylko na zaproszenie 2 użytkowników zwanych rodzicami. Instalacja gry trwa zazwyczaj 9 miesięcy(niektórzy twierdzą, że podczas instalacji były minifilmy mówiące o wybranych przez program rodzicach i zmianach zachodzących w modelu matki - szczególnej wypukłości zwanej stanem ciąży). Gra zaczyna się w momencie narodzin (aczkolwiek według niektórych, zaczyna się ona już w momencie poczęcia, czyli rozpoczęcia instalacji gry). Jeśli instalacja zostanie zakończona wcześniej, postać gracza może być osłabiona, mieć niższe statystyki itp. Wówczas zachodzi możliwość wystąpienia licznych błędów w początkowym etapie gry, a nawet szybka śmierć. Gracz nie ma wpływu na to, na jakim serwerze (zwanym w grze państwem) się urodzi, podobnie nie ma wpływu na swój wygląd, płeć czy inne statystyki początkowe - są one losowo kształtowane w serwerze położonym w brzuchu matki(Admin postanowił łączyć losowe elementy z obu użytkowników, by ukształtować nowych userów). W późniejszych etapach gry jest możliwa zmiana pewnych aspektów wyglądu swojej postaci, w procesie zwanym operacja plastyczna, jednak wiąże się to z dużymi kosztami i większość graczy na nią nie stać.

Pierwszym okresem jest wiek niemowlęcy i dziecięcy. Można powiedzieć, że jest to bardzo rozbudowany samouczek, w którym rolę nauczycieli na samym początku odgrywają rodzice – najczęściej dwoje wysokopoziomowych użytkowników (coś około 20–40 poziomu), choć zdarzają się przypadki, kiedy są to niskopoziomowi gracze. Oni uczą, w jaki sposób poruszać się po świecie; nauczają podstawowych umiejętności jak mówienie i interakcja z innymi graczami. Zapewniają również pożywienie i opiekę w pierwszych etapach.

Kolejną fazą jest wiek szkolny. Dla wielu jeden z trudniejszych kroków, zaczyna się, gdy postać uzyskuje w okolicach 7 poziomu (w zależności od zasad serwera oraz poczynań rodziców). W tym etapie gry pogłębiana jest nasza wiedza z najróżniejszych dziedzin. Również w tym momencie zaczynają być dostępne pierwsze tzw. Dokonania, przełomowe dla przebiegu gry chwile, np. pierwszy pocałunek. Etap szkolny jest stosunkowo długi i mozolny. Poziom, z którym gracz skończy ten element rozgrywki jest bardzo różny. Obecnie, najczęściej wynosi około 20 - 30.

Jedna z wielu minigier – gotowanie

W tym czasie aktywuje się podpoziom bycia nastolatkiem. Jest to niezwykle burzliwy i chaotyczny etap. W nim znacznie wzrasta stopień interakcji z innymi postaciami, pojawiają się nowe opcje i dokonania, wcześniej niedostępne, np. obudzenie się po pijaku na szwedzkim kutrze rybackim. Stadium szkolne skutkuje najczęściej wybraniem klasy postaci. Zależy ona od wiedzy, jaką jednostka zdobywała przez cały poprzedni okres, a także od zainteresowań i poglądów gracza. Oczywiście niektórzy użytkownicy używają ułatwień w postaci tzw. znajomości, albo wujka na stanowisku. Często jest to źle postrzegane przez innych graczy i uważane za akt lamerstwa.

W okolicach 18. poziomu doświadczenia otwiera się droga do klasy postaci żołnierza. Po przejściu komisji poborowej, a następnie szkolenia, gra zamienia się w rasową strzelankę. Istnieje też możliwość kierowania pojazdami, a w miarę awansów w wojsku, gra zaczyna przypominać strategię czasu rzeczywistego bądź taktyczny shooter, gdzie kierujesz podległymi oddziałami. Wiele osób jednak mocno unika tego etapu gry z wielu przeróżnych powodów.

Kolejny etap gry przejawia się tym, że zaczynamy przyjmować regularne questy, za które dostajemy wynagrodzenie. Przeznaczane jest ono na pożywienie, płacenie rachunków, kupowanie kolejnych itemów itp.

W okolicach poziomu 20 do 40 gracze wstępują w formalne związki, po czym mogą zaprosić kolejnego użytkownika. Nazywane jest to poczęciem dziecka i zdarza się, że zostaje ono zainicjowane przypadkowo. Jest to etap opcjonalny, przez wielu w ogóle niepodejmowany z racji stopnia trudności. Istnieją cracki zwane środkami antykoncepcyjnymi, które nie dopuszczają nowych użytkowników do tej gry. Jednak używanie ich spotyka się z ostrą krytyką ze strony użytkowników teistycznych. Jeśli jednak chcemy zaprosić kolejnym userów, to na kobiecą postać w tym związku przypadka wielka odpowiedzialność przetrwania co najmniej 9 miesięcy. W tym czasie w owej postaci zachodzą zmiany w modelu - brzuch rośnie(miniserwer kształtujący usera). Na szczęście jest tak tylko przez 9 miesięcy i nie jest przypadłością otyłości czy nadwagi - stan ten nazywamy Ciążą i powoduje 9-m. ułomności w parametrach postaci.

Schyłkowym etapem jest starość i emerytura. Niestety, na bardzo wysokich poziomach doświadczenia spadają statystyki związane z siłą i kondycją. Później następuje już koniec gry i outro zwane śmiercią.

Podczas gry istnieje możliwość wylogowania się. Przeważnie następuje to wieczorem lub nocą (na różnych serwerach jest różny czas). W nocy zostają na serwerach tylko gracze zdobywający doświadczenie w pracy i studenci architektury. Ponowne zalogowanie się jest możliwe po około 8 godzinach chyba, że włączymy opcje "budzik". Czas braku aktywności na serwerze jest potocznie nazywany „snem”. W tym czasie często wyświetlane są różne cutscenki nazywane marzeniami sennymi.

Plik:IMG008.jpg
Screenshot z zapowiadanego dodatku do gry pt."Jestem Emo nikt mnie nie koffa"

Gildie

Screen z jednej z wojen gildii
Plik:3111.jpg
Zielona kurtka ZHP/ZHR bywa łakomym kąskiem dla innych frakcji
Item "Krzyż harcerski" dostępny dla członków ZHP/ZHR.
Jeden z członków gildii Menele

Jak w wielu innych MMORPG, także i w Ludzkim żywocie występują tzw. Gildie skupiające graczy. Cele gildii są różne, czasem jest to bogacenie się, podbijanie innych gildii, monopolizacja rynku itemów, walka z innymi gildiami lub bogacenie się. Członkowie niektórych gildii posiadają specjalne prawa.

Na serwerze Polska najpopularniejszymi gildiami są:

 • Unia Europejska – na serwerze Polska występuje jej filia. Gildia ta swoje miejsce zawdzięcza wielkiej ilości golda, które daje wszystkim noobom, którzy o nie proszą. Ze względu na udzielanie pomocy finansowej początkującym graczom jest lubiana przez grono GM na serwerze. Właściwie to nikt nie wie, po co ta organizacja istnieje, ale niektórzy twierdzą, że ich ukrytym celem jest zjednoczenie serwerów.
  • Gildia główna, zwana także Politycy – moderatorzy danego serwera. Głównymi moderatorami są Premier i Prezydent, chociaż dawno temu, przed poważnymi zmianami na serwerze, rangi ustawiane były inaczej – najwyższą stanowił Król, wybierany przez najbogatszych graczy. Niektórzy twierdzili wtedy, że tak naprawdę mianowany był przez założyciela gry.

Politycy dzielą się na podgrupy w gildii, zwane partiami politycznymi.

   • Policja – niegdyś MO. Jedna ze starszych organizacji na serwerze, założona przez GMów. Została stworzona do ochrony słabych graczy. Od członków wymagane są specjalne umiejętności, które można nabyć po odpowiednim przeszkoleniu. W przypadku złamania regulaminu serwera, Policja stara się ustalić przebieg wydarzeń. [1]
    • Sędziowie – gildia stworzona przez GMów. Na niektórych serwerach sędziowie mogą przyznawać bana za złamanie regulaminu. Istnieją sposoby na uniknięcie bana, jednak w przypadku niepowodzenia, jego czas wydłuża się.
     • Urzędnicy - gildia nielubiana przez zwykłych graczy. Gracze z tej gildii sprawdzają ilość golda u gracza, itemy i część z nich zabierają na budowę stadionów. Dodatkowo, żeby postawić jakiś budynek, trzeba prosić ich o zgodę.
     • Szefowie - kolejna, po urzędnikach, nielubiana gildia. Gracze ci są bardzo bogaci i zlecają innym wykonanie jakiegoś zadania za golda. Ostatecznie jednak zamiast tracić majątek, powiększają go.
   • Mafia – gildia od lat konkurująca z Policją. Nie cieszy się sympatią GMów, jest to spowodowane nagminnym łamaniem regulaminu przez ich członków. Zajmują się handlem nie do końca legalnymi itemami, nie do końca legalną ochroną silnych graczy i ich biznesów za odpowiednią cenę oraz nie do końca legalnym zabijaniem innych graczy
   • Wojsko - Najstarsza organizacja założona przez GM'ów. W zamian za golda, żołnierze uczestniczą w bitwach i wojnach. Dostają najlepsze itemy dodające znaczną ilość HP i punktów ataku. Mimo to, część graczy, która wybrała tę gildię, ginie.
  • Kościół – jedna z najstarszych i najpotężniejszych gildii w całej grze, ma swoje filie na każdym z serwerów. Utrzymują, że ich pierwszym Gulid-Masterem jest syn root admina, który również załatwił im specjalne prawa na serwerze. Jednym ze specjalnych przywilejów jest możliwość przyznawania przez członków gildii specjalnych rang w grze. Obecnie większość graczy na serwerze darzy wielkim szacunkiem tę gildię, lecz jej popularność ostatnio dramatycznie spadła w związku z napływem młodych graczy, którzy doszli do wniosku, że root admin z rozmaitych powodów jednak nie zajmuje się grą, w związku z czym obecnie gildia ta jest niemal bezwartościowa.
   • Moherowe Berety – gildia, która stosunkowo niedawno przybrała na sile w związku z wyborem Lecha Kaczyńskiego na moderatora, który niewątpliwie jest sympatykiem tej frakcji. Charakteryzuje się tym, że skupia tylko i wyłącznie wysokolevelowe postacie (60 level jest przyzwoitym minimum dającym dostęp do tej gildii). Gildia najczęściej zajmuje się rajdami na Częstochowę, tępieniem niewiernych, wspólnymi koronkami. Dyskryminują graczy emigrantów z innych serwerów, robią tzw. czystki.
  • Dzieci Neo - najnowsza gildia w grze. Jej członkowie to postacie niskolevelowe (do 16 poziomu). Dzieci neo zajmują się obrażaniem innych graczy, zakłócaniem przebiegu gry i wandalizowaniem.
  • ZHP/ZHR – Harcerze. Gildia równie stara co MO. Zrzesza najczęściej newbie od 6 do 16 poziomu. Większość graczy przychodzi do nich, ponieważ nikt inny ich nie chce, a poza tym dają za darmo itemy: Zieloną Kurtkę, Krzyż i Getry. Gildia ta zrzesza już około 110,5 tys. graczy. Do ich głównych zajęć należą wszelkiego rodzaju rajdy, są także grupą wsparcia dla Moherowych Beretów na rajdzie Częstochowa. Harcerze mogą również zdobywać skille dostępne jedynie dla gildii, nazywane sprawnościami. Gildia jest podzielona na tzw. drużyny.
  • Menele – najbardziej tajemnicza gildia ze wszystkich. Dokładna data jej powstania jest nieznana, ale szacuje się, że jest jeszcze starsza niż gildia Kościół. Co dziwne, jest to jeden z niewielu przypadków gildii, w których nie ma podziału na rangi. Druga podejrzana rzecz to fakt, że aby przyłączyć się do gildii, nie trzeba zawierać żadnego kontaktu z Guild-Masterem. Oficjalną drogą do dołączenia do Meneli jest po prostu stałe używanie pewnego rodzaju potionów.
  • Naukowcy - Jedna z najbogatszych i nowszych gildii w grze. Członkowie tej gildii w zamian za golda i punkty doświadczenia starają się rozwikłać tajniki gry. Dysponują wieloma zabawkami, o których zwykły śmiertelnik mógłby tylko pomarzyć, jednak nie zawsze wykorzystują je w pełni.
  • Informatycy - Gildia powstała wraz z wprowadzeniem dodatku o nazwie "komputer". Żeby należeć do tej guildi musisz mieć główna profesje związana z owym dodatkiem, np. Programista, Informatyk. Gildia zyskująca na popularności.
  • Oni - Gildia prawie tak tajemnicza jak menele. Jest ściśle tajna, a wszystkie jej sprawy są poufne. Zasłynęła z prania mózgów specjalnym proszkiem promieniem.
  • Nonsensopedyści - Gildia zrzeszająca użytkowników Nonsensopedii. Należą do niej m.in. ja i ty.

Co ciekawe, udzielanie się w jednej gildii nie wyklucza bycia w innej. Przykładowo, wielu polityków, to jednocześnie mafiozi, niektóre dzieci NEO to też członkowie gildii harcerskiej, itd., itp. Podobnych przykładów można by podać wiele, wręcz nieskończenie wiele.

Serwery

Oficjalnych serwerów jest 192. Istnieją też serwery pirackie, najpopularniejsze to Kosowo i Osetia Południowa. Serwery nie są od siebie całkowicie oddzielone - mogą ze sobą handlować lub walczyć. Jeśli władze danego serwera są zanadto agresywne, organizacja serwerów oficjalnych (Organizacja antyNoobów Zjednoczonych, ONZ) nakłada na nie bana, zwanego w slangu graczy "sankcjami".

Co jakiś czas pomiędzy serwerami odbywają się tak zwane "wojny", w których uczestniczą gildie Żołnierzy. Podczas wojen powstają nowe serwery i zmienia się terytorium starych. Ostatnio maksymalna liczba wojen została ograniczona z powodów zbyt dużej ilości ginących graczy podczas wojny.

Niektórzy wierzą, że w ludzkim żywocie istnieją inne serwerownie. Część graczy utrzymuje, że widziały pojazdy pochodzące prawdopodobnie spoza Ziemi. Powstała też teoria, że Oni zatajają graczy z innych miejsc niż Ziemia.

Eventy

Grę urozmaicają odbywające się dość często rozmaite eventy. Ludzki żywot bije pod tym względem pozostałe MMORPG na głowę. Mogą organizować je nie tylko moderatorzy, ale także rozmaite gildie, a czasem nawet pojedynczy gracze. Czasem za udział w eventach można otrzymać w nagrodę rozmaite itemy lub złoto, czasem jednak liczy się jedynie dobra zabawa. Kilka przykładowych eventów:

Eventy sportowe

Te największe organizowane są przez moderatorów niektórych serwerów, jednak są i mniejsze, organizowane przez członków gildii urzędnicy oraz działaczy sportowych. Biorący udział w tych eventach gracze należą do gildii sportowców. Czasem polegają one na zaawansowanych technikach poruszania się (pływanie, bieg przez płotki, skoki narciarskie) lub na różnego rodzaju minigrach multiplayer, np. piłce nożnej, przypominającej nieco tryb "bombing run" z Unreal Tournament.

Za udział w tego typu eventach gracze, którzy osiągną najlepsze wyniki mogą otrzymać różnego rodzaju itemy takie jak medale lub puchary - które, choć nie zapewniają żadnych premii do statystyk i umiejętności, stanowią łakomy kąsek dla kolekcjonerów, nierzadko wygranie znaczącego eventu sportowego odblokowuje osiągnięcie Premium member.

Wśród eventów sportowych najbardziej znane są organizowana co cztery lata Olimpiada oraz Mundial.

Eventy wojenne

Organizowane są przez moderatorów serwerów. Polegają one na tym, że jeden serwer kieruje na drugi członków swej gildii żołnierzy z pominięciem procedur imigracyjnych serwera docelowego. Członkowie gildii obu serwerów otrzymują wówczas dużo rozmaitych questów, takich jak wysadzanie magazynów, masakrowanie graczy drugiego serwera czy udział w regularnych team deathmatchach. Częstą praktyką jest dołączanie do eventu członków gildii żołnierzy innych, zaprzyjaźnionych serwerów - nazywa się to "sojuszami". Obecnie nie odbywa się już tyle eventów wojennych, co kiedyś, moderatorzy serwerów zauważyli bowiem, że przeciąganie się ich ma negatywny wpływ zarówno na ilość graczy na serwerze jak i produkcję golda i itemów.

Eventy żałobne

Polegające na wyłączeniu opcji PvP przez określony za mocą moderatorów czas. Na serverze Polska jeden z najczęściej obchodzony. Ostatnim takim eventem który ogarnął również inne servery było "Rozbicie się samoloty prezydenckiego w Smoleńsku". Event trwał tydzień.

Ustawki

Info.png Główny artykuł: Ustawka

Często mające jakiś związek z eventami sportowymi. Organizowane są przez zwykłych graczy, zrzeszonych w gildiach takich jak kibice czy, nieco rzadziej, blokersi i dresiarze. Ze względu na zasady przypominają one nieco Team Deathmatche z tym, że uczestnicy ograniczają użycie itemów zwiększających atak i obrażenia. Zdecydowanie źle widziana jest broń dystansowa oraz sieczna broń biała, taka jak miecze, szable czy katany. Niekiedy przez najbardziej hardcore'owych graczy zezwala się na używanie sztyletów i toporów bojowych, jednak w większości przypadków wolą się oni ograniczać do maczug,kastetów i gołych pięści. Niektórzy gracze zbierają leżące na ziemi itemy np. płytki chodnikowe, żeby użyć ich w walce.

Tryb dla zaawansowanych

W grze oprócz trybu easy (Kontynenty: Europa, Ameryka północna,Australia, część Azji) istnieją tryby Medium (Azja, na pozostałych kontynentach można zakupić konto MENEL) oraz Hardcore (Afryka, Ameryka Południowa, Grenlandia).

Wersja Hardcore różni się tym że trzeba w grze spędzać dużo czasu, zdobywać samodzielnie produkty i tworzyć itemy. W tej wersji nawet najmniejsza choroba może spowodować koniec gry. Na kontynentach przeznaczonych do tej wersji panują niezbyt dobre klimaty. Znienawidzona w trybie easy szkoła jest tutaj luksusem. Gracze w tym trybie posiadają głównie czarny kolor skóry.

Sprawa głównego admina

Fan art przedstawiający wyobrażenie wyglądu głównego admina
Ludzki żywot 2

Ludność graczy jest podzielona pod względem teorii, czy istnieje jakiś główny Admin, najczęściej utożsamiany z twórcą samej gry. Wielu nie wierzy w istnienie Admina. Większość jest jednak jego zwolennikiem i aby nie dostać kicka przed końcem gry, albo wiecznego bana, stosuje się do jego reguł. Aczkolwiek nawet wśród wierzących istnieją rozbieżności co do szczegółów postaci Admina. Niektórzy twierdzą że admin porzucił grę na rzecz innej.

Między graczami pojawiła się plotka, że w 2012 r. może nastać zamknięcie całej serwerowni Ziemia. Według niektórych, nastąpi wtedy jedynie przerwa techniczna i wprowadzenie m.in. upragnionych patchy i update'ów. Rozniosła się też plotka na temat betatestów gry Ludzki Żywot 2, którego finalna wersja ma ukazać się wkrótce. Inni twierdzą, że serwery w ogóle się nie podniosą, a kolejni uważają, że po prostu nie stanie się nic.

Wśród graczy bywają hakerzy, twierdzący, że udało im się dostać do zaplecza gry lub nasłuchać kodowanie poleceń admina i znają przyszłość. Bardziej znanym hakerem jest Nostradamus, który grał w grę około 1503–1566 roku i wyciągnął z gry parę ciekawych informacji. Jednak spekuluje się, że znalazł tylko dziurę w plikach, które Administrator załatał wydając Service Pack.

Teoria Boga

Część graczy (znanych jako katolicy) twierdzi, że głównym adminem Ludzkiego Żywota jest Bóg, wraz z dwoma innymi: Jezusem oraz Duchem Świętym. Do serwerowych Adminów należą m.in. Vladimir Voronin czy Dmitrij Miedwiediew. Część osób wspomina także o botach, znanych jako anioły. Jeden z nich, występujący także wśród innych graczy, np. Greków, nazywa się Anioł Śmierci i odpowiada za kicki oraz Game Overy.

Strona techniczna

Doskonała fizyka płynów

Życie chwalone jest za doskonałą oprawę audiowizualną. Każda lokacja dopieszczona jest w najmniejszych detalach, tekstury są w niewyobrażalnej rozdzielczości, cienie i gra świateł są w najlepszym, zapierającym dech w piersiach, wydaniu. Zdarza się jednak czasami zjawisko nazywane mgłą oraz związane z tym problemy z odległością rysowania horyzontu i wyświetlaniem tekstur. Niesamowita jest sztuczna inteligencja NPC, jak np. zwierząt. Niektórzy twierdzą, że również one są graczami, tylko o dużo mniejszych prawach.

Fizyka w grze jest najwyższej jakości, bijąc na głowę dotychczasowe systemy takie jak Havok czy PhysX. Wielu użytkowników postanawia zgłębiać jej tajniki, wybierając gildię naukowca.

Wymagania sprzętowe

Gra właściwie ruszy na prawie każdej konfiguracji. Wyjątek stanowi przypadek, gdy gra wylosuje nowemu graczowi jedną z mutacji letalnych, nie zdarza się to jednak zbyt często. Na urządzeniach z wadami technicznymi może nie działać głos, obraz bądź okienko komunikacji. Wtedy jest się nazywanym odpowiednio głuchym, niewidomym bądź niemym. Zdarza się również takie obciążenie, gdy ograniczone są niektóre ruchy, ale występują też inne usterki. Wtedy jest się nazywanym niepełnosprawnym.

Błąd silnika graficznego, oka – takie ładowanie często spowodowane jest defektem w instalacji, np. daltonizmem

W wyniku choroby, zmiany otoczenia lub zażycia różnego rodzaju substancji, może wystąpić czasowa lub stała, subiektywna dla gracza zmiana środowiska gry. Nie wiadomo, czy postrzegane przez gracza zjawiska są różnymi odmianami świata gry, czy też są istotnie wynikiem błędów sprzętowych gracza. Różne zwierzęta korzystają z innych kart graficznych i dźwiękowych niż człowiek; wynika to prawdopodobnie z odmiennego stopnia przydatności dla nich poszczególnych kolorów czy dźwięków, np karta graficzna psa nie obsługuje koloru tylko wyświetla obraz w odcieniach szarości. Zdarzają się nawet osoby z wyjątkowo wypasionym procesorem i/lub dyskiem twardym, w slangu gry takich nazywano geniuszami, takim osobnikiem był "Albert Einstein" który przyczynił się do wczesnego wprowadzenia dodatku o nazwie "energia nuklearna".

Opinie na temat gry

Tłum graczy

Wiele osób krytykuje Życie za jego miejscami bardzo wysoki stopień trudności. Nieprzewidywalność scenariusza skutkuje tym, że niemożliwe jest znalezienie solucji. Istnieją tylko ogólne poradniki dotyczące pojedynczych dziedzin życia. Zajmuje się tym m.in. psychologia. Brak zapisu w dowolnym momencie, a nawet systemu checkpointów drastycznie obniża grywalność i komfort grania. Kontrowersje budzi sposób zdobywania poziomów. Każdy poziom trwa stałą ilość czasu, niezależnie od ilości pkt doświadczenia.

Narzeka się też na wciąż niepoprawione bugi, momentami nieracjonalną fabułę oraz brak darmowych serwerów (często koszta są po prostu ukryte, ale nadal istnieją). Zmniejszenie opłat na serwerach od lat obiecywane jest przy okazji wyborów przez kolejnych kandydatów na moderatorów. Efektów jednak nie ma sensu się doszukiwać.

Niektórzy również marzą o cheatach, ale oficjalnych nikt nie odkrył. Kod gry jest jak do tej pory niezłamany i nie powstały również żadne trainery. Krążą pogłoski, że Usain Bolt ma speedhacka, Simo Häyhä miał aimbota, niektórzy z gildii Armia używają wallhacków termowizyjnych, zaś ninja odkryli sposób na włączenie ghost mode. Ponoć około 2500 lat temu żył haker o nicku Budda, który obmyślił we własnej głowie, jak funkcjonuje kod gry. Znalazł bramkę w swoim IP, jednak nie był w stanie tego dokładnie przekazać, z tego powodu, że pakiety językowe zainstalowane na serwerach opierają się właśnie na tym kodzie.

Mimo sporadycznych przypadków samobójstw, oraz kicków (które często są jedynie wypadkami), większość ludzi gra do naturalnego końca gry, osiągając całkiem wysokie poziomy doświadczenia rzędu 80-90. Wyższą średnią osiąga serwer Japonia, lecz nie ze względu na lepsze statystki, tylko z powodu lepszych graczy. Oficjalnie najwyższy poziom zdobyła graczka na serwerze Francja, mianowicie 122. Niemal dogonił ją gracz serwera Polska, który osiągnął poziom 116. Nieliczni wiedzą też o niejakim Azerze, który w 1973 miał 168. poziom. Plotki głoszą, że miał cheat powodujący nieśmiertelność, ale dostał kicka.

Osiągnięcia

Jak każda szanująca się gra, również ludzki żywot może się pochwalić gigantycznym szeregiem osiągnięć. Gracze wciąż prześcigają się zdobywaniu ich. Nie wiadomo ile ich tak naprawdę jest, aczkolwiek liczba na dzień dzisiejszy jest imponująca. Co ciekawe, osiągnięcia są zależne od siebie. Jeśli np wykonasz Car Driver, to już Gold Car Driver nie zostanie wykonany. Za zdobywanie osiągnięć można zdobywać punkty (G) które przyczyniają się do naszej sławy oraz możemy zdobyć nagrody takie jak Wpierdol 15% taniej.

 1. First Year - zdobądź pierwszy level w grze.(10G)
 2. First Word - powiedz pierwsze słowo w grze.(10G)
 3. First Kiss - zdobądź pierwszy pocałunek(50G)
 4. First real Kiss - zdobądź pierwszy pocałunek, bez używania alkoholu/narkotyku/tabletki gwałtu/sztuk złota na drugim graczu.(100G)
 5. Set Up Computer - włącz pierwszy raz komputer(5G)
 6. Big 18 - przejdź kompletnie pierwszy etap gry, jakim jest zdobycie 18-stego poziomu.(18G)
 7. Car Driver - Zdobądź licencję na prowadzenie samochodu.(30G)
 8. Gold Car Driver - Zdobądź licencję na prowadzenie samochodu za pierwszym podejściem.(150G)
 9. CHWDP? - Napisz CHWDP, bądź inne logo które głosi czczenie gildii Policja, w jakimś nietypowym miejscu, np. na radiowozie.(45G)
 10. Crash Course - Spowoduj wypadek samochodowy, swoim pierwszym pojazdem.(1G)
 11. First time - zalicz "pierwszy raz" z innym graczem.(20G)
 12. The real deal - zalicz "akt spawnowania innego użytkownika" bez używania środków wspomagających takich jak pigułka gwałtu/alkohol/narkotyki ani płacenia drugiemu graczowi.(40G)
 13. Tooo much - po ostrej popijawie z innymi graczami, obudź się w jakimś niecodziennym miejscu, np. z głową w sedesie lub w kontenerze na śmieci.(5G)
 14. My first experience - Zdobądź pierwszą umiejętność w swoim życiu, np. gotowanie.(5G)
 15. Milk Money - Zarób pierwsze 100 sztuk złota w swojej grze. (Osiągnięcie może zmienić swoją wartość w zależności od serweru na którym gramy)(20G)
 16. Face isn't a glass - Wdaj się w bójkę z innymi graczami(2G)
 17. 100 purple eyes - Pobij się ze stoma graczami podczas gry (nie koniecznie za jednym zamachem) i zostaw im pamiątkę w postaci "pizd pod okiem".(90G)
 18. Almost Bill Gates - Zarób podczas gry 1000000 złota.(200G)
 19. n00b - zapytaj 100 osób "Jak się gra w ludzki żywot?"(banG)
 20. Serial Suicider - zrób 10 prób samobójczych z których wyjdziesz cało.(100G)
 21. Goat Fucker - wybierz profesję Goth jako początkową.(30G)
 22. I LOVE SATAN - wybierz profesję Metal jako początkową.(666G)
 23. Do you have a problem? - wybierz profesję Dresiarz jako początkową.(35G)
 24. White Power - wybierz profesję Skin jako początkową.(30G)
 25. Gilette lover - wybierz profesję Emo jako początkową.(30G)
 26. PUNX NOT DEAD - wybierz profesję Punk jako początkową.(30G)
 27. SK8 4 LiFe H0miE!!! - wybierz profesję Skate jako początkową.(30G)
 28. Cz3śĆ!!!1 P0KliK@Shhh???// - wybierz profesję Pokemon jako początkową.(3G)
 29. Don't worry, be happy - wybierz profesję Rasta jako początkową.(30G)
 30. I am Sailor!! - wybierz profesję marynarz jako początkową.(30G)
 31. Houston we have a problem! - wybierz profesję astronauta jako profesję początkową.(50G)
 32. Bileciki do kontroli - wybierz profesję konduktor/kanar jako profesję początkową.(20G)
 33. Brainssssssss! - wybierz profesje Zombie jako początkową(niektórzy twierdzą że będzie to dostępne dopiero w patch'u)(30G)
 34. #include <conico.h> - wybierz profesje informatyk jako początkową(64G)
 35. I'm the Hardkor - wybierz profesje Hardcorowcy jako początkową.(30G)
 36. Jestem hardkorem - Wejdź po kablu na szczyt dachu(60G)
 37. Nie wszedłeś - To osiągnięcie dostaniesz jeżeli nie uda ci się zrobić powyższego.
 38. No-Life - wbij 50 godzin na grze, na swoim kompie lub konsoli bez spożywania posiłków (nie licząc napojów)(100G)
 39. Survive 2012 - Osiągnięcie które osiągną wybrani gracze lub wszyscy. Zależnie co zrobi Admin. Zadanie jest proste. Przetrwać 21 grudnia 2012 roku.(500G)
 40. 100% - Dobij 100 lvl'u.(500G)
 41. Guild Member - dołącz do swojej pierwszej Gildii.(20G)
 42. First Hole - zespawnuj użytkownika podczas wykonywania osiągnięcia "First Time"(30G)
 43. Cave explorer - odbądź stosunek z graczem tej samej płci (dotyczy tylko graczy płci męskiej)(40G)
 44. Shellshock - odbądź stosunek z graczem tej samej płci (dotyczy tylko graczy płci żeńskiej)(20G)
 45. Fetish - odbądź stosunek z graczem w postaci psa/trupem/graczem powyżej 80 lvl'u.(60G)
 46. Tranny - zmień płeć podczas gry.(0G)
 47. Premium member - zaistniej w świecie gry tak by 90% graczy wiedzieli kim jesteś i z czego słyniesz.(500G)
 48. Gotta love Krzysztof Ibisz - poznaj Krzysztofa Ibisza.(30G)
 49. Virgin - nie odbądź stosunku z innym graczem przed dobiciem 18-stego levelu (na niektórych serwerach 21)(50G)
 50. You are fired!!!! - wdaj się w kłótnie z szefem swojej obecnej gildii/pracy, na tyle ostrą byś został wylany.(1G)
 51. I've got something to prove - przeprowadź się na serwer Afryka i przetrwaj tam grę do końca życia.(500G)
 52. Doubled - zespawnuj dwóch użytkowników za jednym zamachem.(2-2G)
 53. Game Over - wdaj się w związek małżeński z drugim graczem.(8G)
 54. Respawned, lol - zakończ związek małżeński po czasie maxymalnie 90 dniach od rozpoczęcia związku.(3G)
 55. Parental Control - przeprowadź przez tutorial, zespawnowanego przez siebie, użytkownika tak byś ani razu nie musiał odbierać go z gildii Policja.(50G)
 56. Next... - wykonaj powyższe zadanie przynajmniej z 5 zespawnowanymi przez ciebie graczami.(300G)
 57. Golden student - rozwiń jedną ze swoich umiejętności w 100%.(500G)
 58. I am Legend - zaistniej w świecie gry tak byś był rozpoznawalny przez innych graczy, nawet po śmierci, na każdym serwerze (nie dotyczy serwerów Extreme).(666G)
 59. Al-khaida Terrorist- spraw by z twojej winy, wraz z tobą, zgineło przynajmniej 20 osób.(5G)
 60. Super Hero - przeciwieństwo poprzedniego achievementa. Uchroń przed niepotrzebną śmiercią z czyjejś winy, 20 osób.(500G)
 61. Hell awaits - spraw w świecie gry nieodwracalne szkody lub takie szkody by wpłyneły one bezpośrednio negatywnie na serwer, na którym grasz. (np. to osiągnięcie zdobyli gracze którzy wpierdzielili się samolotem w World Trade Center, 11 września, na serwerze USA.)(999G)
 62. Darwin award - zgiń w najbardziej głupi sposób jaki to jest możliwe np. zdrzemnij się na pochyłym dachu i przez sen stocz się na ziemię i złam sobie kark.([n]00[b]G)
 63. Casanova/Femme-Fatale - miej przynajmniej 5 partnerów jednocześnie(500G).
 64. I wuz in gamez addonz - użyj cheatów w grze typu: Wallhack/Speedhack/Aim-bot/Ghost Mode/Spectactor Mode/Other.(700G)
 65. Time To Respawn - po śmierci swojej postaci wejdź w tryb Specactor, a po około dwóch minutach zrespawnuj swoją postać.(400G)
 66. First Zombie Mimic - uzyskaj, pierwszego w swoim życiu, kaca.(1G)
 67. We F%#*^n Hate You - zostań głównym Prezydentem serwera.(500G)
 68. Valentines Robbing - w dniu zakochanych, wydaj na swoją drugą połówkę przynajmniej 200 złota.(1G)
 69. In the name of God - zostań kapłanem dowolnej religii monoteistycznej.(666G)
 70. Busted! - daj się złapać gildii Policja.(10G)
 71. We want money! - protestuj razem z innymi członkami swojej gildii przed budynkiem gildii polityków.(10G)
 72. First blood - sfraguj członka gildii żołnierzy podczas trwania eventu "wojna".(30G)
 73. I'll have flashbacks, you know - sfraguj co najmniej 10 członków gildii żołnierzy podczas trwania eventu "wojna"(350G)
 74. Super Trooper - sfraguj ponad 50 graczy należących do gildii żołnierzy podczas trwania eventu "wojna"(500G)
 75. Red Manfred - zniszcz 80 pojazdów latających podczas eventu "Wojna"(1000G)
 76. See you in Haga - niech podlegli ci członkowie gildii żołnierzy sfragują co najmniej 10 tys graczy nie należących do gildii żołnierzy, policja ani mafia podczas trwania eventu "wojna"(5000G)
 77. Naab - nie sfraguj nikogo podczas trwania eventu "wojna"(5G)
 78. Bandit revolver - sfraguj członka gildii Policja.(997G)
 79. Punisher - nie będąc w gildii Mafia sfraguj jednego z jej członków.(8700G)
 80. Here fishy, fishy - będąc członkiem gildii Mafia sfraguj jednego z jej członków(0700G)
 81. Prison break - skończ przedterminowo tempbana założonego ci przez członków gildii Policja.(500G)
 82. We are the champions - wygraj jeden z eventów sportowych.(999G)
 83. Nightvision? Infravision? No, it's Eurovision! - wygraj event Eurowizja(999G)
 84. Oswald's award - sfraguj głównego moderatora serwera(6969G)
 85. Jack's award - sfraguj 5 osób nie będących członkami gildii policja, mafia lub żołnierzy podczas gdy na twoim serwerze NIE trwa event "Wojna".(600G)
 86. Little boy - sfraguj osobiście więcej niż 30 tys. graczy.(1000G)
 87. Sieg heil! - przyczyń się do sfragowania co najmniej 6 mln graczy.(10000G)
 88. Cep cepa cepem pogania - przyczyń się do sfragowania co najmniej 30 mln graczy.(100000G)
 89. Little boy 2 - zbuduj bombę jądrową, a potem własnoręcznie ją odpal, jednocześnie przeżywając. (100000 G)
 90. Like Husain - zacznij eksperymentować z bronią biologiczną / chemiczną. (100000 G)
 91. S.T.A.L.K.E.R. - udaj się na wycieczkę do Czarnobyla - Zdrój, przeżyj i nie zostań mutantem. (1986 G)
 92. S.T.A.L.K.E.R. 2 - pomagaj Rosjanom w sprzątaniu Czarnobyla dłużej niż 10 min, przeżyj i nie padnij z wycieńczenia. (1986 G)
 93. Here be dragons - zabij smoka. Większość graczy uważa, że istnienie tego osiągnięcia to tak naprawdę easter egg i nigdy nie dało się go odblokować. Niektórzy uważają jednak, że przynajmniej kiedyś było to możliwe, podają też nicki graczy, którzy mieli go zdobyć: "Szewczyk Dratewka" oraz "Św. Jerzy"1411G)
 94. Starkiller - zniszcz stację bojową. Osiągnięcie te miało zostać wprowadzone w dodatku "Wojny światów", jednak organizacja serwerów zjednoczonych ustaliła, że nie zostanie on zainstalowany w serwerowni. Niezadowoleni fani dodatku stworzyli amatorski trailer, w którym jeden z aktorów zdobywa ten achievment.(500G)
 95. "Player Name" For Ever! - zostań królem dowolnej dziedziny sztuki. Dotychczas to zadanie zrobił Elvis Presley(choć niektórzy mówią, że też Michael Jackson).(10000G)
 96. Santo Subito[2] - ukończ grę z profesją Papież i z wiarygodnością 100%.(666 666G)
 97. Big Red Button - będąc w gildi Wojsko odpal głowicę atomową.(2u0G)
 98. Be Normal - bądź normalny na serwerze "Polska"(1000G)
 99. No school mobbing - nie być nigdy prześladowanym/wyśmiewanym w szkole (5000G)
 100. Spoko, spoko - nie dokuczać nigdy nikomu w szkole (1000G)
 101. Nonsensopedia 100 edits - mieć 100 edycji na Nonsensopedii (100G)
 102. O k***a!!! - przekląć pierwszy raz w życiu (15G)
 103. Happy Birthday! - osiągnąć 90 lvl (100G + Tort z świeczkami)
 104. Diamond Birthday - osiągnąć 120 lvl (500G + Tort bez świeczek[3])
 105. Let's get the race started - Wybierz profesję kierowcy wyścigowego (350G)
 106. Punch - punch - dead - Zfraguj gracza nie należącego do gildii meneli używając wyłącznie pięści (200G)
 107. Bitch imma kill you! - Zfraguj gracza postaci żeńskiej (8==> G)
 108. My name is Slim Shady - Zostań członkiem gildii białych raperów (199,99G)
 109. SuperGiletteLoverEmo - Podetnij się 200 razy pozostając przy życiu (256G)

Dawne dzieje

Prehistoria

Tuż po wydaniu gry czat zaśmiecały wpisy:

 • „-Aaaaaa!”;
 • „-OOOOO!!”;
 • „-Gfghf!!”;
 • „-Grrr!!”.

Początkujący gracze więc wymyślili że będą nazywać przedmioty np: drzewa i uczucia np: orgazm. Gracze ci sami zdobywali produkty i tworzyli itemy. Główną ich rozrywką było polowanie na mamuty. Wierzyli że każdy zabity mamut przynosi +500 PD. Mieszkali w jaskiniach. Dowodził nimi wódz. Każde słowo (nawet: Jeść!!) wypowiedziane przez wodza wzbudzało w poddanych zdumienie.

Starożytność

Pojawiły się profesjonalne języki, pierwsze zadania domowe z matmy i handel itemami. Mieszkali w drewnianych domkach. Wierzyli w wielu Administratorów np: Hades - Administrator ostatniego poziomu, Ares - moderator wojen itp. Często organizowali wojny. Byli zgromadzeni w tzw. Miastach-Państwach a później w Państwach. Większość adminów, w których wierzyli miała własne świątynie, w których składano im w ofierze różne itemy, np. meat i potiony.

Średniowiecze

Napływ nowych graczy z Azji rozwalił naukę. Gracze ci wierzyli w 1 admina. Został ograniczony handel, wojny oraz zakazano prób rozwikłania kodu źródłowego gry. Farciarze, którym udało się zdobyć profesję Sorcerera byli czczeni przez zacofanych i ciemnych userów (na wielką skalę działało to na serwerach z grupy Afryka).

Nowożytność

Przełomem było odkrycie nowej części mapy przez graczy europejskich, zwłaszcza z serwerów Hiszpania i Portugalia. Odkryto wówczas wiele nowych technologii i udogodnień do tej pory zablokowanych. Wśród graczy pojawiły się poglądy, że admin nie interesuje się przebiegiem gry (deizm), bądź go w ogóle nie ma (ateizm). Pojawiła się również lawina nowych minigier spowodowana postępem technicznym.

Współczesność

Trwa do dzisiaj i opisana jest w jedynej prawdziwej encyklopedii - Nonsensopedii.

High score

 1. Jeanne Calment - serwer: Francja - 122lv.
 2. 泉 重千代, - serwer: Japonia - 120lv.
 3. Sarah Knauss - serwer: USA - 119lv.
 4. Marie-Louise Meilleur - serwer: Kanada - 117lv.
 5. Lucy Hannah - serwer: USA - 117lv.
 6. Elizabeth Bolden - serwer: USA - 116lv.
 7. María Esther Capovilla - serwer: Ekwador - 116lv.
 8. 本郷 かまと - serwer: Japonia - 116lv.
 9. 猪飼たね - serwer: Japonia - 116lv.

Przypisy

 1. Ludzki Żywot nie posiada opcji bezpośredniego zapisywania screenów i filmów z gry, by nie obciążyć serwera.
 2. To znaczy „Hale of Fame natychmiast”
 3. Wszystkie by się nie zmieściły

Szablon:Ludzki żywot

Medal.png