Ozyrys: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
M (+szablon nawigacyjny)
M (Usuwanie interwiki)
 
(Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 11 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Plik:The mythological Trinity or Triad Osiris Horus Isis.jpg|thumb|200px|''Heil!'']]
 
[[Plik:The mythological Trinity or Triad Osiris Horus Isis.jpg|thumb|200px|''Heil!'']]
{{t|Ozyrys}}egipski bóg. [[Boss]] i szycha świata umarłych. Brat swojej żony [[Izyda|Izydy]].
+
'''Ozyrys''' – egipski bóg. [[Boss]] i szycha świata umarłych. Brat swojej żony [[Izyda|Izydy]].
  
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Ozyrys był synem [[Geba]] i [[Nut]], czyli rodziców jego syna – [[Horusa]], którego miał ze swoją siostrą Izydą. Małemu Horusowi nie przeszkadzało kazirodztwo jego rodziców.Był pierworodny, toteż należało mu się władanie [[Egipt]]em. Starożytny [[Robert Owen]] – uczył ludzi wszystkiego, zaczynając na pieczeniu chleba, poprzez żeglugę, na produkcji mikstur kończąc. A wszystkim żyło się dostatnie w pełni szczęścia.
+
Ozyrys był synem [[Geba]] i [[Nut]], czyli rodziców jego syna – [[Horusa]], którego miał ze swoją siostrą Izydą. Malutkiemu Horusowi nie przeszkadzało kazirodztwo jego rodziców. Był pierworodny, toteż należało mu się władanie [[Egipt]]em. Starożytny [[Robert Owen]] – uczył ludzi wszystkiego, zaczynając na pieczeniu chleba, poprzez żeglugę, na produkcji mikstur kończąc. A wszystkim żyło się dostatnie w pełni szczęścia.
  
 
=== Mit o Ozyrysie, Horusie i Secie ===
 
=== Mit o Ozyrysie, Horusie i Secie ===
Do czasu. Jego brat, [[Set]], kuzyn dobrze znanego nam [[Lucyfer|Lucjana]] i sam brat Ozyrysa postanowił obalić króla i zająć jego miejsce. W tym celu uśpił bidaka, poćwiartował go na trzy nierówne części, później jeszcze raz poćwiartował go na czternaście części i wrzucił do [[Nil]]u. I wszystko byłoby pięknie, ale Set zapomniał o jednej ważnej rzeczy. Izyda miała niezły ''magic level'', a razem z [[Anubis]]em (synem Ozyrysa, którego miał z drugą siostrą Neftydą, o którym zresztą Izyda nic nie wiedziała) – który lubił [[nekrofilia|te sprawy]], poskładała Ozyrysa, zmumifikowała go i starała ożywić. No, nie tak do końca go złożyła, albowiem jego... ekhm... [[członek]] pozostał na dnie rzeki, co zapewniało coroczne syte wylewy. I leżenie przez kilka dni pod wodą odbiło się mu na zdrowiu – trochę spuchł, a jego skóra stała się zielona, aż po dziś dzień.
+
Do czasu. Jego brat, [[Set]], kuzyn dobrze znanego nam [[Lucyfer|Lucjana]] i sam brat Ozyrysa postanowił obalić króla i zająć jego miejsce. W tym celu uśpił bidaka, poćwiartował go na trzy nierówne części, później jeszcze raz poćwiartował go na czternaście części i wrzucił do [[Nil]]u. I wszystko byłoby pięknie, ale Set zapomniał o jednej ważnej rzeczy. Izyda miała niezły ''magic level'', a razem z [[Anubis]]em (synem Ozyrysa, którego miał z drugą siostrą Neftydą, o którym zresztą Izyda nic nie wiedziała) – który lubił [[nekrofilia|te sprawy]], poskładała Ozyrysa, zmumifikowała go i starała ożywić. No, nie tak do końca go złożyła, albowiem jego... ekhm... [[członek]] pozostał na dnie rzeki, co zapewniało coroczne syte wylewy. I leżenie przez kilka dni pod wodą odbiło się mu na zdrowiu (lecz był i również pozytywny aspekt moczenia się w rzece, dzięki czemu nigdy nie mógł się odwodnić) – trochę spuchł, a jego skóra stała się zielona, aż po dziś dzień.
  
 
Plan się nie udał. Anubis chyba był wczorajszy, bo nie ożywił Ozyrysa. Jedyne co osiągnął, to danie mu życia w zaświatach.
 
Plan się nie udał. Anubis chyba był wczorajszy, bo nie ożywił Ozyrysa. Jedyne co osiągnął, to danie mu życia w zaświatach.
  
Na szczęście wszystko wyszło na dobre. Zaradny Ozyrys urządził się w swych zaświatach, gdzie założył klub, do którego napływali ludzie z całego Egiptu. [[Sąd Umarłych]] praktycznie codziennie odbywający się, zgromadzał całą [[śmietanka towarzyska|śmietanką towarzyską]] egipskiego pocztu bogów. A Set? Horus zmłócił go, aż miło było patrzeć.  
+
Na szczęście wszystko wyszło na dobre. Zaradny Ozyrys urządził się w swych zaświatach, gdzie założył klub, do którego napływali ludzie z całego Egiptu. [[Sąd Ozyrysa|Sąd Umarłych]] praktycznie codziennie odbywający się, zgromadzał całą [[śmietanka towarzyska|śmietanką towarzyską]] egipskiego pocztu bogów. A Set? Horus zmłócił go, aż miło było patrzeć.
 +
 
 +
== Zobacz też ==
 +
* [[Zahi Hawass]] – badacz Ozyrysa i jego ekipy.
 +
 
 
<br clear=all>
 
<br clear=all>
 +
 
{{mitologia egipska}}
 
{{mitologia egipska}}
[[Kategoria:Mitologia egipska]]
+
[[Kategoria:Bogowie egipscy]]

Aktualna wersja na dzień 23:38, 12 lip 2018

Heil!

Ozyrys – egipski bóg. Boss i szycha świata umarłych. Brat swojej żony Izydy.

Historia[edytuj]

Ozyrys był synem Geba i Nut, czyli rodziców jego syna – Horusa, którego miał ze swoją siostrą Izydą. Malutkiemu Horusowi nie przeszkadzało kazirodztwo jego rodziców. Był pierworodny, toteż należało mu się władanie Egiptem. Starożytny Robert Owen – uczył ludzi wszystkiego, zaczynając na pieczeniu chleba, poprzez żeglugę, na produkcji mikstur kończąc. A wszystkim żyło się dostatnie w pełni szczęścia.

Mit o Ozyrysie, Horusie i Secie[edytuj]

Do czasu. Jego brat, Set, kuzyn dobrze znanego nam Lucjana i sam brat Ozyrysa postanowił obalić króla i zająć jego miejsce. W tym celu uśpił bidaka, poćwiartował go na trzy nierówne części, później jeszcze raz poćwiartował go na czternaście części i wrzucił do Nilu. I wszystko byłoby pięknie, ale Set zapomniał o jednej ważnej rzeczy. Izyda miała niezły magic level, a razem z Anubisem (synem Ozyrysa, którego miał z drugą siostrą Neftydą, o którym zresztą Izyda nic nie wiedziała) – który lubił te sprawy, poskładała Ozyrysa, zmumifikowała go i starała ożywić. No, nie tak do końca go złożyła, albowiem jego... ekhm... członek pozostał na dnie rzeki, co zapewniało coroczne syte wylewy. I leżenie przez kilka dni pod wodą odbiło się mu na zdrowiu (lecz był i również pozytywny aspekt moczenia się w rzece, dzięki czemu nigdy nie mógł się odwodnić) – trochę spuchł, a jego skóra stała się zielona, aż po dziś dzień.

Plan się nie udał. Anubis chyba był wczorajszy, bo nie ożywił Ozyrysa. Jedyne co osiągnął, to danie mu życia w zaświatach.

Na szczęście wszystko wyszło na dobre. Zaradny Ozyrys urządził się w swych zaświatach, gdzie założył klub, do którego napływali ludzie z całego Egiptu. Sąd Umarłych praktycznie codziennie odbywający się, zgromadzał całą śmietanką towarzyską egipskiego pocztu bogów. A Set? Horus zmłócił go, aż miło było patrzeć.

Zobacz też[edytuj]