Sarkazm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
M
M (Wycofano ostatnie edycje autorstwa DS limak; przywrócono ostatnią wersję autorstwa DasBott.)
 
Linia 1: Linia 1:
 
{{cytat|Ewidentnie go tu nie ma!|Autor tego artykułu o '''sarkazmie''' w powyższym [[zdanie|zdaniu]]}}
 
{{cytat|Ewidentnie go tu nie ma!|Autor tego artykułu o '''sarkazmie''' w powyższym [[zdanie|zdaniu]]}}
'''Sarkazm''' – zaprzeczenie poprzez potwierdzenie bądź potwierdzenie poprzez zaprzeczenie, ewentualnie zdanie '''nie''' zawierające zamierzonego błędu logicznego. Znak rozpoznawczy [[Severus Snape|Severusa Snape'a]]. Używany przez ludzi niewykształconych, którzy zwą sarkazm „niższą formą [[dowcip|żartu]] dla [[inteligent|kretynów]]”. Ludzie mniej obeznani w temacie oczywiście natychmiast go wyłapują, gdyż prawie nigdy nie występują w nim formy podkreślające jakiś fakt (np. nigdy, oczywiście, bynajmniej, ewidentnie, bezsprzecznie, naturalnie itp.). Bynajmniej nie należy go mylić z ironią<ref>Hahaha, tu nic nie ma, ale się dałeś nabrać!</ref>.
+
'''Sarkazm''' – zaprzeczenie poprzez potwierdzenie bądź potwierdzenie poprzez zaprzeczenie, ewentualnie zdanie '''nie''' zawierające zamierzonego błędu logicznego. Znak rozpoznawczy [[Severus Snape|Severusa Snape'a]]. Używany przez ludzi niewykształconych, którzy zwą sarkazm „niższą formą [[dowcip|żartu]] dla [[inteligent|kretynów]]”. Ludzie mniej obeznani w temacie oczywiście natychmiast go wyłapują, gdyż prawie nigdy nie występują w nim formy podkreślające jakiś fakt (np. nigdy, oczywiście, bynajmniej, ewidentnie, bezsprzecznie, naturalnie itp.). Bynajmniej nie należy go mylić z ironią.
  
 
== Jak rozpoznać? ==
 
== Jak rozpoznać? ==
W większości przypadków sarkazm trudno wyczuć<ref> </ref>, szczególnie kiedy osoba kładzie zbyt duży nacisk na jakiś wyraz. Problem jest większy, jeśli w tekście pisanym wyraz ów zostanie wytłuszczony lub podkreślony. Wtedy należy wystrzegać się prób dostrzeżenia jakiejkolwiek ironii (tudzież sarkazmu, który wcale '''nie''' jest ironią!). Należy przy tym pamiętać, że istnieją osoby, które nie rozpoznałyby sarkazmu, nawet gdyby ten wyszedł z krzaków i kopnął ich w tłustą dupę<ref> </ref><ref> </ref><ref>Tak, tak, to zdanie o dupie jest też, niestety, o ironii. (P.S. Naprawdę.)</ref><ref> </ref><ref> </ref><ref> </ref>.
+
W większości przypadków sarkazm trudno wyczuć, szczególnie kiedy osoba kładzie zbyt duży nacisk na jakiś wyraz. Problem jest większy, jeśli w tekście pisanym wyraz ów zostanie wytłuszczony lub podkreślony. Wtedy należy wystrzegać się prób dostrzeżenia jakiejkolwiek ironii (tudzież sarkazmu, który wcale '''nie''' jest ironią!). Należy przy tym pamiętać, że istnieją osoby, które nie rozpoznałyby sarkazmu, nawet gdyby ten wyszedł z krzaków i kopnął ich w tłustą dupę. Tak, tak, ironii to też niestety dotyczy.
  
{{Przypisy}}
 
 
{{stub|jez}}
 
{{stub|jez}}
 
[[Kategoria:Środki stylistyczne]]
 
[[Kategoria:Środki stylistyczne]]

Aktualna wersja na dzień 11:57, 21 lut 2017

Ewidentnie go tu nie ma!
Autor tego artykułu o sarkazmie w powyższym zdaniu

Sarkazm – zaprzeczenie poprzez potwierdzenie bądź potwierdzenie poprzez zaprzeczenie, ewentualnie zdanie nie zawierające zamierzonego błędu logicznego. Znak rozpoznawczy Severusa Snape'a. Używany przez ludzi niewykształconych, którzy zwą sarkazm „niższą formą żartu dla kretynów”. Ludzie mniej obeznani w temacie oczywiście natychmiast go wyłapują, gdyż prawie nigdy nie występują w nim formy podkreślające jakiś fakt (np. nigdy, oczywiście, bynajmniej, ewidentnie, bezsprzecznie, naturalnie itp.). Bynajmniej nie należy go mylić z ironią.

Jak rozpoznać?

W większości przypadków sarkazm trudno wyczuć, szczególnie kiedy osoba kładzie zbyt duży nacisk na jakiś wyraz. Problem jest większy, jeśli w tekście pisanym wyraz ów zostanie wytłuszczony lub podkreślony. Wtedy należy wystrzegać się prób dostrzeżenia jakiejkolwiek ironii (tudzież sarkazmu, który wcale nie jest ironią!). Należy przy tym pamiętać, że istnieją osoby, które nie rozpoznałyby sarkazmu, nawet gdyby ten wyszedł z krzaków i kopnął ich w tłustą dupę. Tak, tak, ironii to też niestety dotyczy.


Crystal Clear app applixware.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny językoznawstwa. Jeśli nie jesteś Ruskiem z bazarurozbuduj go.