Sumo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Ale ze mnie lama, blankuję Nonsensopedię...)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Sumo.jpg|180px|right|thumb|Sumo patrzy na tablicę świetlną wyników]]
 
  
{{medal}}
 
 
{{Cytat|Naprawdę są ludzie, którzy biorą walki facetów w pieluchach na poważnie!?|Nie-Japończyk o '''sumo'''}}
 
 
'''Sumo''' – ulubiony sport [[Japończycy|Japończyków]]. Generalnie, polega na tym, że dwóch gołych grubasów obściskuje się na ringu.
 
 
==Historia==
 
Sumo powstało w [[VIII wiek]]u naszej ery. Zapoczątkowane zostało sławetną „akcją w restauracji”, gdzie dwóch grubasów pobiło się o [[sushi]]. Pozostałym gościom w gospodzie tak się spodobała walka, że zaczęto organizować je częściej. Z czasem zaczęto organizować oficjalne turnieje, w których mogli brać udział zawodnicy ważący ponad 150 kilogramów. W [[IX wiek]]u nastąpił przypadek śmiertelny. Jeden z grubasów wbił sobie widelec w gardło. Od tego czasu walka trwała dotąd, dopóki jeden z zawodników nie został zabity przez przeciwnika, bądź nie popełnił [[seppuku]]. Można się domyśleć, że dosyć szybko zaczęło ubywać zawodników. W [[XII wiek]]u zostało tylko trzech sumitów i nie chcieli już walczyć. Wielka Federacja Sumo musiała złagodzić przepisy i znowu przybyło zawodników. Od tamtego czasu zasady są zasadniczo niezmienione. Po drodze doszło tylko kilka dziwnych zwyczajów, a także rozhermetyzowano sport, pozwalając uprawiać go obcokrajowcom (zaczęło brakować tłustych Japończyków).
 
 
===Zwyczaje===
 
====Sypanie soli na ring====
 
 
Około [[1645]] roku jeden z grubasów rozsypał sól na ring, co widzowie przyjęli z entuzjazmem. Tak więc przyjęła się zasada obowiązkowego sypania soli na ring przed walką. Ma to sprawić zawodnikom większy ból podczas upadania na dojo (ring). Wtedy sól może dostać się do oka...
 
 
====Przeskakiwanie z nogi na nogę====
 
 
Zwyczaj tak zwanego "deptania dojo" przyjął się w [[XVII wiek]]u, podczas turnieju w [[Tokio]], gdy nastąpił wylęg [[karaluch]]ów. Tak więc przed walką zawodnicy musieli deptać owady.
 
 
 
Jedzenie typowe dla grubasów
 
 
 
Ci osobnicy o niewzykle szczupłej sylwetce nie odchudzają się cały czas. Na ogół żywią
 
się sushi (po walijsku "osjoł", czyli jedzenie dla idiotów). Sushi cechuje się tym, że jest obrzydliwe i ma dziwną nazwę. Wymyślili ją w prehistorii ludożercy, gdy wielki
 
Głupek-Janek dodał przez przypadek świńskiej trawy do morza.
 
Przez to są tacy wychudzeni.
 
 
[www.sumo.or.jp/eng/]
 
 
==Zawodnicy==
 
 
Zawodnicy, zwani sumitami, muszą ważyć co najmniej 100 kilo. Jedynym [[ubranie]]m jest [[pas]] na biodrach, więc można powiedzieć, że są nadzy. Zawodnicy muszą mieć też piękny [[kok]] włosów na głowie (dlatego łysi nie mogą być sumitami).
 
 
===Rangi===
 
 
Każdy zawodnik ma swoją rangę. Żeby było śmieszniej, nie ma dwóch zawodników z taką samą rangą i ciągle trzeba wymyślać nowe nazwy. Sumo dzieli się na kilka dywizji, z których każda dzieli się na kilka poziomów rang, z których każdy poziom dzieli się na dwie rangi ([[wschód]] i [[zachód]]). Zachodnią rangę mają sumici mieszkający na zachód od środka Japonii, a wschodnią zawodnicy mieszkający na odwrót... Nie będziemy przytaczać wszystkich tych nazw, gdyż mogą wywoływać ataki padaczki. Żeby to udowodnić przytoczymy JEDNĄ. Oto ona: ''maatatakatakunakattatsuparitama''. Ślicznie brzmi, prawda?
 
 
==Zasady==
 
[[Video:Amavsgoeido|right|thumb|Walka Amy z Goeido - prawdziwa walka sumo. To może wyjaśniać wybuchy w Hiroshimie i Nagasaki.]]
 
Zasady sumo są wyjątkowo proste. Dwóch nagich [[facet]]ów staje w jajowatym ringu naprzeciw siebie. Sędzia daje znak do rozpoczęcia walki. Wtedy sumici rzucają się sobie w ramiona i zaczynają sie obściskiwać. W tym czasie sędzia krzyczy ''Pała, pała, pała!'' Niestety, Japończycy nie chcą powiedzieć co to znaczy. Przegrywa ten grubas, który pierwszy dotknie ringu jakąś inną częścią ciała różną od stopy. Najczęściej robią to za pomocą twarzy. Walka zwykle trwa kilka sekund (chociaż niektórzy zawodnicy wolą przytulać się dłużej). Zawodnicy używają różnych technik do odniesienia zwycięstwa. Najczęściej używaną techniką jest technika ''tuli-tuli'', która polega na możliwie najsilniejszym przytuleniu przeciwnika. Dozwolone są też pchnięcia i uderzenia otwartą dłonią, ale zawodnicy zdecydowanie wolą technikę ''tuli-tuli''.
 
 
==Turnieje==
 
 
Turnieje sumo odbywają się sześć razy do roku zawsze w [[Japonia|Japonii]] i tylko w Japonii. Turnieje sumo, które odbywają się gdziekolwiek indziej niż w kraju kwitnącej wiśni i poza wyznaczonymi turniejami nie są turniejami sumo. Każdy turniej trwa 15 dni, podczas których każdy zawodnik rozgrywa 15 kilkueskundowych walk. Widzowie siedzą dookoła [[ring]]u. Nierzadko sumici wypadają z ringu i spadają na widzów (ring jest na podwyższeniu). Widz na którego spadł sumita może się czuć wyróżniony (i obolały). Zwycięzca największej ilości walk zostaje ogłoszony zwycięzcą turnieju. Natomiast reszta kończy turniej hańbiąc swoje [[imię]] (tak, tak, nie ma drugich miejsc).
 
 
==Hobby Sumitów==
 
 
Sumici w wolnym czasie ćwiczą [[balet]] lub tak tupią w ziemię, że powodują trzęsienia ziemi. Lubią też [[skoki narciarskie|skakać na nartach]]
 
 
==Dieta==
 
 
Ciekawostką niewątpliwie jest fakt, iż większość amerykańskiego, ale i nie tylko społeczeństwa jest na diecie sumitów. Więc jeśli chcesz mieć śliczny, tłuściutki tyłek i okrąglutki brzunio niczym zapaśnik sumo, musisz robić następujące rzeczy:
 
# Nie jeść śniadań!
 
# Ćwiczyć po wstaniu.
 
# Chodzić powoli, nie chodzić, prowadzić siedzący tryb życia, nie dźwigać przedmiotów.
 
# Jeść w środku dnia i w nocy.
 
# Spożywać 20'000 kalorii dziennie.
 
# Pić piwo do posiłków.
 
 
Żyjąc na tej diecie gwarantujemy monstrualny przyrost wagi. Być może kiedyś i ty wygrasz Puchar Cesarza!
 
 
==Galeria==
 
<gallery>
 
Grafika:Sumo_na_nartach.jpg|Sumici też lubią skoki narciarskie
 
Grafika:Sumobalet.jpg|Sumici też mogą mieć delikatne dusze
 
Grafika:Sumiciwnowymjorku.jpg|Zapaśnicy sumo ZAWSZE chodzą nago...
 
Grafika:Masasumitow5.JPG|Sumici przygotowują się do wzniecenia trzęsienia ziemi
 
Grafika:Sumowagi.jpg|Najlepszą rzeczą w sumo jest to, że mniejszy może pokonać większego...
 
Grafika:Sumotrendy.jpg|Każdy chce być sumitą
 
Grafika:Sumo ballet.jpg|Równowaga i spokój – dwie najważniejsze rzeczy w sumo
 
Grafika:Sumonapoduchy.jpg|W ten sposób japońscy kibice sumo wyrażają zadowolenie lub wściekłość, w zależności od kontekstu, który ciężko odczytać
 
Grafika:Cocisumicirobiom.jpg|No comments...
 
</gallery>
 
 
[[Kategoria:Sumo|Sumo]]
 
 
<br clear="all">
 
 
[[en:Sumo]]
 
[[fi:Sumopaini]]
 
[[it:Sumo]]
 
[[ja:相撲]]
 
[[ru:Сумо]]
 

Wersja z 19:43, 18 mar 2010