Team Fortress 2

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szablon:Tsieciowa gra ze stajni zaworowców, pierwotnie FPS oparty na podziale klas. Dziś wg. części graczy, wojenny symulator czapek. Premiera miała miejsce 22 listopada 2007, lecz stała się grą free-to-play grubo ponad trzy lata później. Przejście na model pozornie darmowy przyciągnęło wielu graczy, główne z Polski. Można ją za darmo pobrać z Steam. Gra ma bardzo atrakcyjną ilość danych, tylko 10 gigabajtów, z czego 5 stanowią przedmioty kosmetyczne. Wyróżnia się również tym że 98,9% broni nie ma headshotów.

Rozgrywka

W grze otrzymujemy dziewięć różniących się od siebie klas. Od pomykającego jak gazela fana baseballu Scouta poprzez ex-nazistę Medyka, a kończąc na Grubym, wielkim i potężnie zbudowanym Rosjaninie. Wbrew pozorom, każda klasa po perfekcyjnym opanowaniu pokona każdą. Zwykle nooby lekceważąc Scouta, lub Spy'a dostają bolesne wciry. Tak było na początku. Później zostały wprowadzone nowe bronie, czapki, akcesoria, które spowodowały zmianę sieciowego FPSa w bal przebierańców. Wspomniane czapki są powodem westchnień graczy z darmowymi kontami[1] i powodem irytacji starych wyjadaczy mających generalnie w dupie akcesoria kosmetyczne.

Styl graficzny

Z początku Valve chciało zrobić poważną grę, jednak najbardziej, zamiast normalnej realistycznej grafiki autorzy zdecydowali się na grafikę z komiksów o Supermanie. Przez to części graczy podoba się, a innym wypala oczy.

Postacie

W drużynie każdy ma zadania. Tu mamy przykład Grubego.

W TF2 mamy do wyboru dziewięć klas. O dziwo po mapie może biegać 10 takich samych kolesi, dokładnie identycznych.

SkautCquote2.svg

Nigdy nie trafisz mnie w mój mały łeb! Jest taki malutki!!
Cquote2.svg

Szybki, ale nie szybszy niż Speedy Gonzales, ma możliwość robienia podwójnego skoku. Jest tajemniczym konsumentem napojów o podejrzanej nazwie „Bonk!”. Uzbrojenie rodem z Tesco. Kiedy biega wydaje się że ma ADHD. Główny odwalacz czarnej roboty, to on najczęściej zapierCenzura2.svg flagę. Nooby go nie doceniają, dostając wciry od ogarniętych graczy.

 • Szablon:Tniedoceniana broń, służy do zajścia od boku i odstrzelenia połowy życia pierwszym atakiem. I dobicia drugim.
 • Szablon:Tsłaby, ale za to przeładowanie trwa tylko sekundę. Niestety ma tylko 3 magazynki zapasowe. Przydatny do walki na dystans i do rozwalania działek.
 • Szablon:Tcoś do walki wręcz.

Żołnierz

Główny obiekt zainteresowania pr0. Nosi bazookę dla lansu, dzięki czemu chodzi wolniej. Podobno ma zdrowy rozsądek (uważa, że Sun Tzu kupił po dwa zwierzęta z każdego gatunku na Ziemi, następnie załadował je na łódź, a potem dał im w dupę), a wali sobie rakietami pod nogi robiąc „roket” dżampy. Nooby nienawidzą ich, ponieważ nie mogą nikogo trafić.

 • Szablon:Tjedna z broni zagłady... a przynajmniej tak by mogło się wydawać. O dziwo każda postać z pełnym HP może dostać rakietą w ryj i przeżyje. Mieści 4 pociski.
 • Szablon:Tto samo co dubeltówka, tylko wolno sie przeładowuje.
 • Szablon:Tnie możesz nią kopać, ale możesz przywalić komuś w łeb. Ten jednak przeżyje.

PyroCquote2.svg

Myph-mypay-mypm mpy mym!!
Cquote2.svg

Ponieważ twórcy gry wiedzieli, że w grze będzie masa noobów, stworzyli to coś, głównie dlatego, że nie trzeba myśleć, żeby nim/nią grać, po prostu latasz po mapie z miotaczem ognia i palisz. Przypomina strażaka (Sama).

 • Szablon:Tprzeczący zawodowi strażaka przedmiot. Wygląda jak rura połączona z butlą gazu. Ma długą lufę, więc nie nadaje się do kampienia.
 • Szablon:Tjak się skończy paliwo, to z tą bronią jesteśmy skończeni.
 • Szablon:Tmożesz walić wrogów, ale nie możesz ciąć drewna.

DemomanCquote2.svg

Jestem ponurą, krwawą bajeczką z cholernie nieszczęśliwym zakończeniem!
Cquote2.svg

Made in Scotland. Czarny ekspert od granatów i dynamitu. Kolejny obiekt pr0 playerów. Przy odrobinie (nie)umiejętności można zabić siebie w niezłym stylu. Lubi tanie wino. Utracił oko w wypadku przy pracy u czarodzieja Merasmusa.

 • Szablon:Tzakupiony na Allegro. 4 granaty plus 16 zapasowych. Jak trafimy tym prosto we wroga, to od razu wybucha. Granaty mogą odbijać się od ścian. Przekleństwo działek strażniczych.
 • Szablon:Tbroń stworzona głównie dla kamperów. To właśnie dzięki niej Demoman jest tak popularny. Jak sama nazwa wskazuje, możesz nią strzelać specjalnymi bombami ze „sklejką”. Bomby nie są gorsze od granatnika, niestety nie można ich przylepić do ruchomych celów, przez co nie można bawić się w kamikadze.
 • Szablon:Tnajczęściej używany przedmiot przez Demomana (i przez Polaka).

GrubyCquote2.svg

Są ludzie którzy twierdzą że są w stanie mnie przechytrzyć. Być może... Być może... Ale nie znam takiego co zdołałby przechytrzyć kulę!
Cquote2.svg

Towarzysz ze wschodu, potężnie zbudowany. Darzy wielką miłością swoją broń towarzyszkę, Saszę. Jego ojciec był anty-rewolucjonistą, za co cała rodzina grubego została zesłana do łagrów. Po ucieczce zabił niedźwiedzia gołymi pięściami i zrobił jego futra czapkę uszankę. Wygląda ospale i tępo, jednak narodowość rosyjska dała naszemu bohaterowi końskie zdrowie. Jednak życie w Ameryce sprawiło że przytył i rusza się tak, jakby ciągnął wagon z węglem. I to z lokomotywą.

InżynierCquote2.svg

Jestem Inżynierem, czyli kolesiem od rozwiązywania problemów. Nie takich w stylu czym jest piękno, ja rozwiązuję praktyczne problemy.
Cquote2.svg

Postać z wsi o nazwie „Teksas”. Jego umiejętnością jest to, że może postawić działko i potem je rąbnąć. Podobnie jak Skaut, to on odwala robotę, kiedy jego drużyna hasa sobie po polu bitwy. Chroni flagę.

 • Szablon:Tdzięki tej broni Inżynier nie może pozbyć się Szpiegów przy działku.
 • Szablon:Tpodobny do pistoletu u Skauta, ale ma kilkanaście magazynków zapasowych!
 • Szablon:Tkluczyk od jakiegoś Francuza. Waląc kluczem w działko, te dobudowuje sobie 2 miniguny, a nawet rakietnicę.
 • Szablon:Tczyli kolejny przyrząd do kampienia. Może stać do końca rundy chyba że jaki Żołnierz, Demoman lub Szpieg nie załatwi go. Na początek ma 1 działko, potem 2 miniguny, a jeszcze później rakietnicę. Niezwykle wkurCenzura2.svgące.
 • Szablon:Tstawiasz taki przy swojej drużynie a ta w ogóle z niego nie korzysta. Kiedy jednak Ty chcesz odnowić amunicję, to ten jest zniszczony.
 • Szablon:Tnarzędzie szybkiego transportu. Jeśli nie chce nam się zapieprzać do wrogiej bazy na piechotę, to wchodzimy i jesteśmy w... naszej bazie.

MedykCquote2.svg

Chodźmy na medycynę polową.
Cquote2.svg

Neonazista wyposażony w magiczny karabin do leczenia. Najrzadziej wybierana klasa w grze bo jak mówią nooby „ne zdobyfa sie flaguff”. Ma aurę leczenia na nieskończoność.

 • Szablon:Ttakie same obrażenia co pistolet, tyle że 40 strzał, ale jak mówi nazwa, zamiast naboi są strzykawki, które lecą w dół.
 • Szablon:Tto właściwie nie broń, tylko przyrząd kosmitów do leczenia. Mianowicie strzelasz tym w kolegę i nie tylko go leczysz, ale napełniasz pasek „uberczardż” który daje nieśmiertelność na 8 sekund (kiedyś 10). I tak uruchomisz go wtedy kiedy będzie najmniej wrogów.
 • Szablon:Tspecjalny wynalazek do zadawania obrażeń. Małych, rzecz jasna.

SnajperCquote2.svg

...muszę wam się przyznać, że moi staruszkowie mnie nie rozumieją...
Cquote2.svg

Coś dla ludzi z zezem. Wystarczy, że wejdziesz na serwer, a tam 1/3 ludu gra snajperem.

 • Szablon:Tcoś co tylko przypomina snajperkę. Celując w głowę, nie zdziw się, jeśli trafisz w okolice kolana.
 • Szablon:Tmod pistoleta z 25 nabojami.
 • Szablon:Tfajnie wygląda, ale nogi tym nie amputujesz.

Spaj

Trzecia postać dla pr0, ale nooby też nim grają. Wygląda jak koleś z FBI. Może stawać się niewidzialny, ale zazwyczaj tylko chwilowo.

 • Szablon:Tgłupio wygląda i nie ma możliwości strzelenia headshota, więc się go praktycznie nie używa.
 • Szablon:Tprzekleństwo konstrukcji Inżyniera. Nooby nie wiedzą jak go zdejmować, więc strzelają w niego strzelbą i piszą na czacie wiadomości typu „cziter,noob,fak iu” i kilka innych słów
 • Szablon:Tbroń zagłady, jeśli zajdziesz kogoś od tyłu, to on ma „deda”. Zwykle po tym czat jest pełny niezrozumiałych wiadomości.
 • Szablon:Tsprytnie ukryty w pudełku na szlugi.

Tryby gry

 • Szablon:Ttryb, w którym na mapie jest 5 kręgów, a twój team ma zająć wszystkie. Zwykle żaden team nie wygrywa, bo wszyscy się leją i nie mają czasu na pierdoły.
 • Szablon:Tczerwoni mają 2 punkty, a niebiescy muszą je przejąć w wyznaczonym czasie. Zwykle czerwoni wygrywają przez koniec czasu.
 • Szablon:Tjesteśmy na mapie z torami i mamy pchać ciuchcię. Jak podejdziemy do wózka, to ten sam się popcha. Na koniec wybucha siłą granatu z Counter-Strike'a.
 • Szablon:Tpodobny do payload, tyle że na mapie są dwie ciuchcie. Na pełnym serwerze jest taki burdel, że nikt nie jest w stanie tego ogarnąć.
 • Szablon:Tklasyk, bierzemy flagę i zapCenzura2.svg do bazy.
 • Szablon:Tdeathmatch drużynowy. Giniesz, i wracasz dopiero po końcu rundy. Zwykle wszyscy grają spajami i runda trwa w nieskończoność.
 • Szablon:T1 krąg, 2 teamy, 3 minuty, ogólny rozpierdol.
 • Szablon:Tkażdy team ma 3 kręgi (punkty) i ma zająć wrogie. Ponieważ większość uważa że to nudne, nikt w to już nie gra. Do tego trybu jest tylko jedna oficjalna mapa.
 • Szablon:TInaczej dostawa specjalna, nowy tryb gry. Mamy rakietę i teczkę z paliwem Czarnobylskim. Wygrywa ta drużyna, która wsadzi walizkę do rakiety i ją wystrzeli (A i tak zrobi "jebut!").
 • Szablon:T W tym trybie gry kopiesz tyłki robotom, zbierasz creditsy i upgradujesz bronie. Twórcy obiecali, że będzie to co-op niebieskich i czerwonych, jednak jak można było się spodziewać po naszych kochanych producentach zaworów, metalowe tyłki kopią jedynie czerwoni.

Gracze

Gracze i ich jak rozpoznać.

 • Szablon:Tzwykle to osobnik grający w TF od dłuższego czasu. Czasem dostanie w dupę, czasem on da w dupę. Zawsze zrzędzi że ktoś na Flogistynator/ Wstrzymywacz/ Dupalacz/ inną frajerską broń. Zakłada wszystkie itemy, nawet jeśli wyglądają do dupy. Często Brony i fan marynowania prawdziwków. Często deklaruje że TF to jedyna rzeczy trzymająca go przy oknach.
 • Szablon:Twchodzą do jednej z drużyn, biorą żołnierza, demomana lub spaja i łoją przeciwną drużynę.Dla nich broń nie ma znaczenia. Zabiją wachlarzem wojennym a na mapie cp_degrootkeep korzystają z przepaści do zabijania.
 • Szablon:Tcały czas ich ilość fragów nie jest większa niż 5.
 • Szablon:Tpytają się jak zmienić klasę.
 • Szablon:Tobecnie gatunek prawie wymarły, najczęściej grają snajperami i walą headshoty co sekundę. Mimo to co każdą aktualizację rodzą się luki które cheaterzy umią wykorzystać.
 • Szablon:Tnie różnią sie niczym od noobów, ale mogą siedzieć na tym samym serwerze od rana do nocy.
 • Szablon:Tich czat jest widoczny na kilometr. Spamują czat wiadomościami typu Kt0 ChCe ByCz MoImFf ChlOpAKIeM
 • Szablon:Tsiedzą w zgrupowaniach i wypędzają wszystkich z serwerów.
 • Szablon:Tgrają tylko po to żeby zdobyć itemy. W przypadku znalezienia nie potrzebnego przedmiotu są zdolni się pociąć a w przypadku zdobycia Epic Itema zaczynają krzyczeć na całe osiedle.
 • Szablon:Tjak wyżej tyle że nabijają osiągnięcia.
 • Szablon:Tzdecydowanie najbardziej opłacalna praca w TF2. Ponieważ oszuści mają bardzo duże powodzenie wśród noobów, lam, dzieci neo i newbie, zarabiają nawięcej. Ich wiadomości to np. Sprzedam konto Steam tf2 + premium, jedynie 100zł
 • Szablon:TInne określenie na trollów. Dają ubera wrogim szpiegom, robią pułapki z teleportów, biją nieustannie sojusznika patelnią itp itd.
 • Szablon:TNie grają na żadnych normalnych serwerach. Siedzią cały czas na serwerach do trejdowania gdzie trejdują swoje anjużłale za inne anjużłale. Ilość ich czapek jest odwrotnie proporcjonalna do umiejętności gry.

Itemy

Żeby gra wyglądała (i działała) gorzej, producent dodał itemy, o które bije sie cała społeczność(lub przynajmniej większość). Na liście nie wymieniono czapek i misców przedmiotów kosmetycznych. W przeciwnym wypadku artykuł ten byłby dwukrotnie dłuższy.

Skaut

 • Szablon:Tokrojona dubeltówka. Wkurza ponieważ jak ktoś ci strzeli z bliska to odrzuca cię na jakieś 10 metrów.
 • Szablon:Tpołaczenie strzelby i pistoletu, zajebisty wygląd i małe obrażenia.
 • Szablon:TSiła natury z Szambo-Colą przymocowaną taśmą. Jak już sie dużo nalatasz to zaczynasz się świecić jak żarówka(tzw. Mini-kryty.)
 • Szablon:TNowa broń, na początku ślimaczysz się jak cholera, po zabiciu kilku noobów będziesz zapieprzał niczym moher do kościoła, a jak skoczysz, to wszysko pójdzie w pCenzura2.svgdu. Proste, no nie?
 • Szablon:T. pijesz i masz godmode na 8 sekund.
 • Szablon:Tprzeróbka Coca-Coli. Jak wypijesz to zadajesz wieksze obrażenia, ale..... inni też zadają ci wiekszę obrażenia.
 • Szablon:Tzastępowy pistoletu. Znaleziony gdzieś w Czarnobylu.
 • Szablon:TNajmniejszy pistolet wynaleziony przez człowieka. Nie da się nim nikogo zabić, ale daje więcej HP i chroni przed niezdarną śmiercią z wysokości. Niestety, noszenie go zwiększa podatność na ogień, co ułatwia Pyrom zrobienie z ciebie grilla.
 • Szablon:TTasak do rzucania w ludzi, zarąbany chińskiej mafii.
 • Szablon:Tto samo co kil basebalowy ale możesz komuś pizgnąć w łeb piłką.
 • Szablon:TSkradziona (nie)Świetemu Mikołajowi. Jak kogoś zabijesz to wypada apteczka.
 • Szablon:Tpozwala robić potrójny skok! Ale nic darmo. Trzeci skok zabiera HP. Nooby potrafią się tym zabić
 • Szablon:T"Świeża" ryba owinięta Gazetą Polską The Gravel Pit Gazette. Przyjemnie się nią wali w wrogów.
 • Szablon:TKij nabity kolcami - Marzenie każdego dresa. Szkoda tylko, że po spudłowaniu uderzasz się sam...idiota.
 • Szablon:TWygląda jak przepychaczka do kibla Diabła. Daje krytyki dla tych co się "jarają" by to zobaczyć.
 • Szablon:TPrawdopodobnie najgorsza broń w grze - Obrażenia które by nie skrzywdziły Pimpusia, Zaznacza na śmierć tego którego tym trafisz.
 • Szablon:TTo samo co Piaskun tyle że jak w kogoś pizdniesz to krew go zalewa.

Żołnierz

 • Szablon:TBazooka z lunetą snajperską. Ale nie da się używać lunety.
 • Szablon:Tprzyrząd niedoszłych wampirów. Jak kogoś trafisz dostajesz HP. Ma mniejszą pojemność (prawdopodobnie siedzi w niej medyk).
 • Szablon:TItem nad którym znecają sie pr0, ale nooby też. Mowa o tym że pociski z niej lecą szybciej. Nooby płaczą ze szczęścia jak im to sie wylosuje.
 • Szablon:TReskin bazooki rodem z Quake'a. Młodzi gracze twierdzą, że wygląda jak penis.
 • Szablon:TNowoczesna dojarka przerobiona na broń. Śmieszna i trudno tłuc fragi.
 • Szablon:TWygląda jakby ją zrobił jakiś menel. Można załadować i wystrzelić z niej maksymalnie 3 rakietki, załadowanie 4-tej powoduje implozję, która boli.
 • Szablon:TWyrzutnia rakiet która nie zadaje obrażeń – ani wrogom, ani tobie. Bezużyteczna, chyba że chcesz kogoś zabić skacząc na niego.
 • Szablon:TTrąbka z plecakiem w zestawie. Jak naładujesz furię to możesz se podmuchać dla szpanu.
 • Szablon:TPrzefarbowany sztandar chwały na czarno, furia ładuje się przez otrzymywanie obrażeń. Idealna dla noobów.
 • Szablon:TJak wyżej tylko że zarąbany na japońskiej wojnie.
 • Szablon:TZakrwawiony kilof, którym podobnie jak saperką nie da się kopać. Ale za to można bawić się w kamikadze, ponieważ jak klikniesz G to wywalasz odpięty granat w górę i BOOOM!! Nikt go nie używa od rozdzielenia w aktualizacji Pyromanii.
 • Szablon:TRównież kilof, powstał w wyniku rozdzielenia Wyrównywacza na silny i wolny oraz słaby i szybki Jak dostaniesz rakietą/kulą/płomieniem (niepotrzebne skreślić) w twarz, to biegasz prawie jak skaut.
 • Szablon:TDla pewności to jest katana. Jednak jak ją wyjmiesz i nikogo nie zabijesz to nie możesz zmienić broni. I tak latasz po mapie aż ktoś cie nie zabije}}
 • Szablon:TBuciory okute stalą, Poprzednio przeznaczone dla Pudziana.
 • Szablon:TInne kalosze, można spadać na przeciwników, by ich wkurzyć.
 • Szablon:TSzotgan, którego zapalenie używają pr0.
 • Szablon:TKij z gwoździem, szybciej przejmujesz, szybciej giniesz.
 • Szablon:TBicz którym można lać towarzyszy, żeby szybciej ich wysłać na śmierć.
 • Szablon:TInna łopata. Zadaje kryty w czasie rocket jumpów. Pr0 uwielbiają używać tego z rakietowym skoczkiem żeby zakrycić wszystko co żyje. Tak, tym też nie da się kopać.

Pyro

 • Szablon:TDo odgrzewania dup wrogom.
 • Szablon:TSzybciej zmieniasz broń, zadajesz mniejsze obrażenia. To wszystko.
 • Szablon:TFuturystyczny miotacz ognia z prymitywnym działaniem. Nosi to każdy lamer a okazyjnie nooby.
 • Szablon:TMiotacz tęczy, czyli jak Pyro postrzega swój miotacz ognia. As seen in Meet the Pyro.
 • Szablon:TDo odgrzewania dup wrogom na odległość.
 • Szablon:TJak wyżej, ale możesz detonować pilotem przymocowanym taśmą do Sygnałowego.
 • Szablon:TPistolet Sygnałowy, który działa bez amunicji, za gaszenie nim ognia dostajemy kryty.
 • Szablon:TJak Pistolet Sygnałowy, tyle ze nie odgrzewa dup, a eksploduje w twarz i odpycha. Najlepiej w piłę tarczową.
 • Szablon:TToporek owinięty drutem kolczastym, Walnięcie nim płonącego przeciwnika zwykle kończy jego cierpienia.
 • Szablon:TMłotek, lamerzy i nooby myślą że wyglądają super z nim.
 • Szablon:TMłotek zrobiony z akumulatora, Dostajesz zdrowie za zabijanie nim.
 • Szablon:TGrabki z ogródka babci, popularny. Spowalnia leczenie przez Medyków, ale jako że nikt nie gra Medykiem, jest to rozsądny wybór.
 • Szablon:TNajwiększy szpanerski toporek w grze, podpala przeciwników.
 • Szablon:TGigantyczny lizak do napełniania (rozłupywania) brzuszków (czaszek). As seen in Meet the Pyro.
 • Szablon:TNeonowy szyld skradziony z jakiegoś chińskiego baru.

Demoman

 • Szablon:TGranatnik do rozpieprzania ludzi z bliska.
 • Szablon:TMęskie obcasy które nie tyle dodają uroku co Max HP. Zwiększają również kontrolę obracania się podczas szarży o 100%, ale jako że podczas szarży w ogóle nie da się obracać, ta funkcja jest bezużyteczna.
 • Szablon:TReskin Butek Alibaby, dający starego chodaka i drewnianą nogę.
 • Szablon:TDaje odporność na kilka rzeczy plus możliwość chargowania na przeciwnika.
 • Szablon:TJak wyżej, ale chargowanie jest skuteczniejsze a odporność mniejsza.
 • Szablon:TOdpicowana wyrzutnia bomb, pozwala na detonowanie tych bombek, które wybierzesz. Wkurwiająca w użyciu, ale pozwala wyłożyć aż 14 bomb naraz.
 • Szablon:Tjak Rakietowy Skoczek u Żołnierza, tyle że tutaj używa się bomb do skakania.
 • Szablon:TJedyny poważnie wyglądający item w tej grze. Mowa o mieczu Claymore. Jak kogoś zabijesz to dostajesz szkockiej odmiany reumatyzmu – i tak do czterech zebranych głów.
 • Szablon:Tjak to się do cholery wymawia? Miecz, który pozwala na dłuższego (aż o pół sekundy!) charge'a.
 • Szablon:TWieeeeelki aks, możesz się pobawić w knajta wikinga.
 • Szablon:TNiemiecki granat pożyczony z muzeum, walnięcie nim robi z większości ludzi sos pomidorowy. W połączeniu z chargowaniem można się pobawić w terrorystę.
 • Szablon:Tjak u Żołnierza.
 • Szablon:Tteż jak u Żołnierza.
 • Szablon:TSzabla która zamienia zebraną amunicję na zdrowie, dodatkowo przyspiesza ładowanie się chargowania.

Gruby

 • Szablon:TZastępczyni Saszy. Ma naboje na wierzchu i spowalnia wrogów. Nie zadaje ona poza tym żadnych znaczących obrażeń.
 • Szablon:TMiedziany minigun z przemytu z Azji Wschodniej. Gruby nosi ją dla lansu.
 • Szablon:TNajbardziej dżezi gun z całej gry. Jednolufowiec w zastępstwie miniguna. Rozkręca się szybciej (aż o 0,09 sekundy!), więc jest ulubioną bronią noobów, którzy nie mają pojęcia o rozkręcaniu broni bez strzelania.
 • Szablon:TPołączenie miniguna i miotacza ognia, zwieńczone smokiem na lufie. Żre w Słuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment amunicji.Niszczy spajów noobów
 • Szablon:TUlubiony item Grubego i wszystkich innych grubych.
 • Szablon:TCoś od kuchni, zjedzenie daje zatrucie od którego świecą łapy, a Gruby dostaje biegunki i szybciej biega.
 • Szablon:TNikt nie wie jak to się wymawia, mimo, że to czekolada, nie można się nią upierdolić.
 • Szablon:TSzotgan tylko dla lansu, bo ciężko jest nim kogokolwiek zabić.
 • Szablon:TDo zabawy w Butterbean'a/Rocky'ego.
 • Szablon:TPodobnie jak wyżej, lecz z frajerskimi płomieniami.
 • Szablon:TZrobione z misia Yogi, Popularne łapy do lania noobków.
 • Szablon:TMimo że ze złomu, większych obrażeń nie robi.
 • Szablon:TFajne kastety gangstera. Rzadko kto już z nich korzysta.
 • Szablon:TBabcine rękawiczki z moheru. Łaskoczą przeciwnika.
 • Szablon:TZ bardzo męskimi pierścionkami.Jak kogoś tym zabijesz masz 100% pewności że ta osoba ma wszystkie połamane kości.

Inżynier

 • Szablon:TKolejne połączenie strzelby i iphone'a.
 • Szablon:TNie wymaga ammo ale cennego metalu do strzałów.
 • Szablon:TKolejny item który nooby pragną mieć za wszelką cenę. Podobnie jak medigun zapożyczony gdzieś na Targach Wrocławskich.
 • Szablon:TKlucz francuski z nadajnikiem radiowym. Dzieki niemu uczymy sie czarnej magii teleportacji. Znany jako FEAT (Fuck Everything And Teleport).
 • Szablon:TPrzerobiony dżojstik z C64, można nim kierować działkiem.
 • Szablon:TTakie coś co strzela prądem i niszczy rakiety, granaty, bomby i inne gówna które próbują zniszczyć nasze dzieła. Używa metalu.
 • Szablon:TNajwiększy przedmiot w grze, Zabijanie nim zamienia ludzi i noobki w posągi ze złota. Cenny jak cholera, istnieje tylko 100 80[2].
 • Szablon:TMechaniczna łapa czyli ćwierć terminator, zamienia nasze super-duper działko strażnicze na małe gówno które wkurza jak diabli.
 • Szablon:TKlucz przerobiony na narzędzie do zabijania.
 • Szablon:TKlucz na haju, szybciej buduje konstrukcje.

Medyk

 • Szablon:Titem specjalnie dla noobów którzy lubią strzelać do swoich. Mianowicie strzał w swojego daje mu HP.Niestety mało który noob ma kuszę i gra medykiem.
 • Szablon:Tto samo co medigun ale jak naładujesz uberczardż to zadajesz trzy razy większe obrażenia. Zwykle brak wrogów przy pełnym uberu.
 • Szablon:T, czyli Wampir. Daje +3hp przy każdym trafieniu, ale noszącemu Medykowi prawie nie odnawia się hp. Używany głównie przez prosów.
 • Szablon:Tjak kogoś trafisz to dodajesz sobie 25% uberczardża. Pr0 latają z nią po całej mapie i mają po chwili 100% ubera.
 • Szablon:Tniech nie zmyli cię nazwa, to nie służy do amputowania tylko do dawania buffa na leczenie.
 • Szablon:Tładuje szybciej ubera, szybciej leczy, podczas leczenia biegasz tak szybko jak osoba, którą leczysz (tyczy się to tylko Skautów). Zamiast nieśmiertelności daje 300% szybsze leczenie, brak możliwości nadleczania. N00by go uwielbiają.
 • Szablon:Tim masz więcej Übera, tym szybciej ganiasz. Zadajesz mniej obrażeń. Rzadko wybierana.
 • Szablon:T pokazuje punkty życia przeciwnika. Zabawne, chociaż nieprzydatne.
 • Szablon:Tzostawia po śmierci 19% Übercharga. Ale obniża hp do 140, przez co nikt tego nie używa. Oczywiście zakładając, że ktoś w ogóle gra Medykiem.

Snajper

 • Szablon:Tnoobski łuk, kilka strzał i nic ciekawego.
 • Szablon:Tto samo co snajperka, ale bez headshotów (WTF?). Jego naboje zawierają skoncentrowany roztwór moczu w kwasie solnym.
 • Szablon:Tfuturystyczna snajperka. Nooby marzą o niej jak o Flogistynatorze.
 • Szablon:Tjak zarąbiesz headshota to twoja ofiara będzie maksymalnie upokorzona – tak, że łeb jej odpadnie (dosłownie). Poza tym posiada tłumik, tryb "skupienia" i nie nadaje się do strzałów w ciało.
 • Szablon:Tnazwa mówi sama za siebie. Jest to słoik wypełniony sczynami. Możesz rzucić nim we wroga a będzie miał żółty ekran.
 • Szablon:Tnajbardziej bezużyteczna "broń" w grze, z zamiaru ma chronić przed szpiegami. W praktyce wygląda to tak, że szpieg najczęściej strzela do Ciebie z rewolweru.
 • Szablon:Tdodaje ci HP.
 • Szablon:Tplecak z rondlem, Sikwondem i pluszowym koalą. Ruszasz się z nim jak ślimak. Nazwa angielska (Cozy Camper) jest nawiązaniem do niezawodnej strategii pr0 snajperów.
 • Szablon:Tpeemka rodem z CSa, nie da się nią nikogo zabić, a jak już to zrobisz, otrzymujesz trzy sekundy gwarantowanych krytyków. Pierwsza peemka, która nie jest domyślną bronią od 5 lat istnienia gry.
 • Szablon:Tnóż, który zadaje jeszcze większe obrażenia wrogom pokrytym Sikwondem.
 • Szablon:Tkolejna maczeta z buszu. Jak masz mało HP to jest lepsza.

Szpieg

 • Szablon:Trewolwer który ma headshoty (nareszczie).
 • Szablon:Trewolwer o małym kalibrze. Jak kogoś trafisz to ładuje ci się niewidzialność.
 • Szablon:Trewolwer który zadaje większe obrażenia. Nic ciekawego poza tym.
 • Szablon:Tfuturystyczny rewolwer rodem z Deus Ex, który jest do dupy, chyba że wroga drużyna składa się w dużej części z inżynierów noobów.
 • Szablon:Tgówniany reskin rewolweru. Wygląda jak zabawka dla tiny baby mana.
 • Szablon:Toszlifowany diament z Arabii Saudyjskiej.
 • Szablon:Tzaczynasz cholernie osłabiony, po dźgnięciu w plecy masz niemal tyle HP co Żołnierz.
 • Szablon:TNóż sterczący z mankietów.Pożyczony od pobliskiego asasyna.Nooby błagają aby im to dać lub żeby im się to wytworzyło.
 • Szablon:Tsztylet, który daje ci niewidzialność po dźgnięciu.
 • Szablon:Tsopel lodu. Bynajmniej nie do dźgania - do ochrony przed wściekłymi Pyrami.
 • Szablon:Talternatywa dla sapera, kupiony na chińskim straganie za pięć zielonych. Zamiast uszkadzać konstrukcje, przewija ich proces budowy do tyłu.
 • Szablon:Twbrew nazwie, jest to zegarek niewidzialności. Najlepiej służy do kampienia.
 • Szablon:Tnajczęściej używany typ niewidzialnosći, fałszuje on twoją śmierć. Nawet jeśli masz pełne HP, po trafieniu kulką z daleka padasz na ziemię, a tak naprawdę pozostajesz niewidzialny.

Wszystkie klasy (prócz inżyniera i szpiega)

 • Szablon:Tbroń biała z rodem innej gry Valve (nie CS). Od normalnych broni nic się nie różni tylko hałasuje. Dobre dla wkCenzura2.svgnia swojej drużyny.
 • Szablon:Tpodróbka Oscara, która funkcjonalnością się nie różni od złotego klucza. Podobnie jak złoty klucz, nie jest ich zbyt dużo (otrzymują go zwycięzcy Dorocznych Nagród Saxxy).
 • Szablon:Tjakiś znak do urywania dupy. Można wstawić swoje naklejki/peCenzura2.svgsy/kucyki.
 • Szablon:Tukradziony przez Amerykaninów, polski orzeł na patyku. Broń jest tak nowa, że nie ma polskiej nazwy dla tej broni.
 • Szablon:Tkolejna nowa broń ręczna, tym razem mamy czaszkę na patyku.

Są jeszcze czapki, których jest 235 oraz 125 dodatkowych przedmiotów, ale to już inna historia.

Popularne mody

Niektórym graczom znudziła się zwykła rozrywka, więc zaczęli tworzyć mody. Należą do nich:

 • Szablon:Tpo każdym odrodzeniu losowo wybierana jest ci klasa i bronie do niej. Najlepsze co może się wylosować nieważne dla kogo to minigun, miotacz ognia lub wyrzutnia rakiet.
 • Szablon:Tpopularne rozwinięcie modyfikacji VS Saxton Hale. Walczymy z bossem który ma Cenzura2.svgdużo hp i zabija niemal wszystko na hit. Jak go mocno zlejesz to może użyć rejdża i stunuje wszystkich wokół (chociaż niektórzy bossowie mają inny rage). Poza tym ma super jumpa lub teleportacje.
 • Szablon:TMnoży prawie wszystkie bronie przez 10 (np zmienia 20% większy damage na 200%). Niektóre bronie stają się bezużyteczne, a inne są nieprawdopodobnie potężne. Często używana jest bazooka biedaka, ponieważ można wystrzelić w serii 30 rakiet, rozrzut jest jednak tak duży, że rakiety lecą wszędzie tylko nie do wroga. Zazwyczaj zginiesz na takim serwerze przez demomana szarżującego na ciebie z przeświednym puklerzem.


Noob w Team Fortress 2

Tomisław-TF2.JPG
 • Grając skautem stoi w miejscu i dziwi się, że ginie;
 • To samo tyczy się szarżowania w linii prostej na grubego;
 • Po przegranej gada na swoich, że są noobami a na wrogów, że są cheaterami;
 • Pyta, jak dźgać w plecy;
 • Myśli, że niewidzialność jest nieskończona, przez co ląduje w bazie przeciwnika bez przebrania;
 • Próbuje przebrać się nosząc Ostateczną Nagrodę;
 • Próbuje się wymieniać będąc F2P;
 • Atakuje Szaniszachem mając pełne HP;
 • Uruchamia Kritzkrieqa i myśli że jest nieśmiertelny;
 • Myśli, że działko nie ma zasięgu, przez co jego działko ginie w kilka sekund po zniszczeniu;
 • Nie wie, jak rozkręcać miniguna;
 • Próbuje robić kamikadze z użyciem bomb samoprzylepnych;
 • Obsesyjnie gra Pyro;
 • Bawi się w kamikadze z wyrównywaczem;
 • Używa Kryt-o-Coli i wchodzi w największy ogień;
 • Atakuje działko będąc inżynierem;
 • Strzela w swoich;
 • Full naładowaną Wyżymaczką Krów 5000 strzela sobie pod nogi, próbując zrobić Rocket Jumpa;
 • Mówi, że Demoman jest zbalansowany, uzasadniając, że mu się nim dobrze gra, kiedy spawncampi;
 • Jego BEZCZELNOŚĆ przyćmiewa jedynie jego UBÓSTWO oraz IRLANDZKIE POCHODZENIE;
 • Nie ma żadnych czapek;
 • W Trybie „Nagłej Śmierci” szuka apteczek;
 • Bierze Medyka, bo przeczytał o jego czasowej nieśmiertelności;
 • Pół meczu pyta się, jak naładować i włączyć ubercharge;
 • Jako Szpieg nie zmienia przebrania;
 • Będąc Snajperem, pyta się, gdzie jest celownik;
 • Będąc Medykiem leczy Engineera, a potem idzie z nim na wroga;
 • Puszcza powietrze z miotacza ognia do ścian, gdy pali mu się członek drużyny;
 • Próbuje przeładować miniguna, miotacz płomieni, nóż i szpadel;
 • Jako Medyk bierze kritzkriega i dziwi się, dlaczego nie jest nieśmiertelny;
 • Leczy tylko grubego nie zwracając uwagi, że połowa drużyny wokół niego właśnie się pali;
 • Uważa, że przebierając się za scouta jest szybszy;
 • Sądzi, że niewidzialność to cheat;
 • Rozkazy dla swojej drużyny pisze na czacie ogólnym;
 • Dziwi się, że nie może nikogo zabić miotaczem ognia stojąc pod wodą;
 • Ginie 3 razy pod rząd zabity przez pociąg;
 • Będąc zabitym przez snajpera kilka razy pod rząd, zaczyna wyzywać w ojczystym języku i posądza o posiadanie aimbota;
 • Jako Demoman wali sobie 3 miny pod nogi;
 • Daje się nabrać na „Press F10”;
 • Na początku zawsze gra skautem, bo uważa że jest do niego podobny;
 • Jako inżynier nie wie jak budować;
 • Uważa że bronie "default" są do dupy;
 • Robi „Rocket jumpy” mając 10 hp, gdyż uważa, że to najlepszy sposób na ucieczkę;
 • Zawsze gra tą samą klasą, co większość lepszych graczy;
 • Widział sztuczkę z pociągiem i próbuje ją powtórzyć;
 • Szpiegiem broni punkt bazowy podczas, gdy jego drużyna wygrywa rundę zdobywając ostatni control point;
 • Jako Pyro, goni wszystko i wszystkich na otwartych przestrzeniach;
 • Jako Engineer, stawia swój zasobnik tak, by zasłaniał pole ostrzału swojej własnej wieżyczki;
 • Bierze Medyka nawet, jak już jest 5;
 • Gdy widzi, że leczony zabił większość przeciwników, raszuje z piłą do kości na pozostałych;
 • Używa komendy do odblokowania osiągnięć i żali się, że mu wszystkie znikają;
 • Jeśli gra na ff, zawsze dobija rannego kolegę z teczką;
 • Buduje działko na planszach typu surf lub achievement;
 • Jako Heavy mając kanapkę próbuje zabić za pomocą niej przeciwnika;
 • Daje się zabić za pomocą drwiny;
 • Jako Heavy lata za innymi tylko z rękawicami bokserskimi w celu zdobycia krytyków na 5 sekund;
 • Stara się zabić miotaczem ognia osoby stojace 100 metrow od niego;
 • Myśli, że jak usunie model postaci to będzie niewidzialny;
 • Na mapie Sawmill daje się zdominować przez piłę;
 • Będąc Szpiegiem, dziwi się dlaczego nie da się przebrać za działko strażnicze;
 • Będąc Medykiem, raszuje na drużynę przeciwną z karabinu strzykawkowego i piłą do kości;
 • Używa Blutsaugera mając 10 hp;
 • Jeśli ma Dzwon Zmarłego, wyłącza go tuż po włączeniu;
 • Na mapie Well daje się zdominować przez pociąg;
 • Jako Gruby daje się zabić mini-działkiem strażniczym;
 • Jako Snajper raszuje z Pistoletem Maszynowym;
 • Jako Inżynier stoi na linii ognia swojej wieżyczki;
 • Nie wie, jak zdejmować sapery z budynków;
 • Zabija Ostateczną Nagrodą od frontu i myśli, że jest przebrany, po czym zabija go działko;
 • Uważa, że Mosiężna Bestia jest beznadziejna;
 • Zjada Tabliczkę Ladyczeko mając koło siebie Medyka;
 • Jako Skaut raszuje na Grubego z Medykiem;
 • Robi Kamikadze Żołnierzem, gdy dookoła nie ma żadnego przeciwnika;
 • Na mapie Frontier daje się zabić szczękami ładunku;
 • Używa Ubercharge na innym Medyku;
 • Próbuje użyć Ubercharge na wieżyczce strażniczej;
 • Przebrany za Grubego, campuje w kącie i dziwi się, że został wykryty;
 • Nie umie zdobywać punktów kontrolnych;
 • Daje się zabić piłką z Piaskuna, pistoletem, l'etrangerem, dubeltówką na dystansie i Pistoletem Sygnałowym na raz;
 • Nie wie, że niewidzialnego Szpiega widać, gdy się obleje i pali;
 • Dziwi się, że nie jest nieśmiertelny kiedy trzyma Uberpiłę;
 • Na mapie cp_degrootkeep bierze grubego z pięściami ze stali;
 • Jako inżynier stawia wyjście teleportu przy swoim spawnie, a wejście przy spawnie przeciwnika;
 • Pyta się, jak zrobić 10 działek na raz;
 • Daje ubercharge przebranemu szpiegowi z przeciwnej drużyny, po czym rzuca w niego wyzwiskami, bo do nikogo nie strzela;
 • Po wydropieniu skrzynki nr #30 albo #40, wymienia ją za machinę, albo flogistynator;
 • Próbuje ugasić kogoś, kto ma unusuala z efektem palenia;
 • Jeśli to weteran Dooma po otrzymaniu Tomisława dla Grubego od razu przetapia go (bo nie ma sześciu luf).
 • Jako czapkę, nosi tylko Upiorny Cylinder (względnie Upiorniejszy Cylinder) albo Pasożyt z Alien Swarm.
 • Cały czas skacze z Browningiem Baby Face'a i dziwi się ,że jest wolny
 • Obsesyjnie woła ,,Medic" lub ,,Spy"
 • Jest celem ,,zabawy" innych graczy (prowadzi do ragequita i wywalenia monitora przez okno)
 • Szarżując Demomanem ,mija wroga i wpada w przepaść
 • Dostaje w pysk 10 Latającymi Gilotynami ,naraz
 • Jak wydropi czapkę ,jara się ,po czym usuwa ją
 • Próbuję kupić billa,earbudsy,unussualla lub robokanapkę orginał za 1 broń ,ewentualnie za swój cylinder
 • Próbuje sprzedać podstawowe bronie
 • Sprzedaje klucze w zamian za scrapa
 • Obsesyjnie używa Czerepołamacza Szkota
 • Dziwi się ,że nikogo nie zabija Rakietowym/Bombowym Skoczkiem
 • Jeżeli grał w CS'a ,próbuje strzelać przez ściany/szyby itp.
 • Obsesyjnie próbuje załadować 4 rakietę do Bazooki Biedaka . Ginie w wyjątkowo wybuchowy sposób
 • Spami przez mikro w ojczystym języku ,mimo że już dawno został zmutowany/zbanowany
 • Wystrzeliwuje całe ammo z miniguna do ścian ,po czym leci z pięściami na cały wrogi team
 • Boi się grać na mapie Harvest Event/Mann Manor/Lakeside Event ,gdyż są tam duchy
 • Stoi nad przepaścią i gapi się w nią-zostaję wepchnięty do niej po czym wyzywa wszystko
 • Nie potrafi wykonać sztuczki z szarżą na DeGroot Keep
 • Cały czas ginie w tym samym miejscu
 • Jeżeli dropnie jakąś farbę ,maluję gibusa
 • Zbiera wszystkie darmowe czapki ,po czym ,,lansuje" się na serwerach z botami
 • W trybie Mann vs Machine próbuje grać robotami
 • W tym samym trybie nie zbiera kasy
 • Nie umie też ulepszać bronii na MvsMch
 • Zakłada google pyrowizyjne i myśli ,że jest pro
 • Daje się oszukać na tradzie typu : ,,Kolekcja kringla za 1 klucz" Zostaje z machiną

Przypisy

 1. Chodzi o osobniki poniżej 15. roku życia
 2. Podczas Aktualizacji Inżyniera powstało 100 Złotych Kluczy. 21 kluczy zostało zniszczonych, głównie na organizację charytatywną. Zwycięzca aukcji zorganizowanej przez Child's Play otrzymał sto pierwszy klucz.