Władysław I Łokietek: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
M (Poprawka hiperłącza.)
Linia 14: Linia 14:
  
 
==Leszek the Black is dead==
 
==Leszek the Black is dead==
W 1288 roku brat przyrodni Włodka, Leszek the Black, kopnął w kalendarz. Swoja dzielnicę, czyli Ziemię Sieradzką, Łokieć odziedziczył. Facet bardzo się ucieszył, ale nadal miał ochotę na [[Kraków]]. Nie wiadomo czemu, ale śmierć Leszka spowodowała walki o to miasto. Ale to nie Łokieć okrył się chwałą, tylko Henio Probus (zwolennik [[Bus|busów]]).
+
W 1288 roku brat przyrodni Włodka, Leszek the Black, kopnął w kalendarz. Jego dzielnicę, czyli Ziemię Sieradzką, Łokieć odziedziczył. Facet bardzo się ucieszył, ale nadal miał ochotę na [[Kraków]]. Nie wiadomo czemu, ale śmierć Leszka spowodowała walki o to miasto. Ale to nie Łokieć okrył się chwałą, tylko Henio Probus (zwolennik [[Bus|busów]]).
 
 
  
 
==Zawsze trzymaj się z silnymi==
 
==Zawsze trzymaj się z silnymi==

Wersja z 14:35, 3 cze 2010


Władysław I Łokietek - znany z niewielkiego wzrostu król Polski. Syn Kazimierza i Eufrozyny. Nie lubił puzzli i postanowił posklejać Polskę tak, by już się nigdy nie rozleciała na części. Chociaż był takim małym knypkiem to nieźle wszystkim nakopał i wszyscy chcieli go malować.


Ksywa

Władysław sam na siebie mówił Jam jest Włodek, bo w jego czasach zdrobnienia były modne. Natomiast od najmłodszych lat wszyscy wołali za nim "Łokietek", ponieważ głową sięgał do łokcia najwyższego faceta na Kujawach (160 cm wzrostu, to było dużo jak na tamte czasy). Natomiast goście z zagranicy uznali pseudo "Łokietek" za zbyt trudne do zapamiętania i w swoich "Kronikach brukowych" nazywali go "Łokciem".


Księciu Kujaw

Jako że w czasach Łokcia Polska była rozbita na dzielnice, Włodek nie mógł zostać królem całego kraju i musiał zadowolić się Kujawami. Mimo, że został ich księciem, to wolał przebywać na dworze swojego krewnego, Bolesława okrytego obciachem. Miał cichą nadzieję, że po jego śmierci uda mu się zostać panem jego ziem, czyli Ziemi krakowskiej. Najfajniejsze w tym było to, że Bolo był w innym obozie politycznym niż Łokietek, a mimo to zadawali się ze sobą. Przez to ciągłe przesiadywanie Władysława w Krakowie Kujawy nie były pilnowane i najechali na nie jacyś dzicy z Litwy. Rozkradli co się dało i wrócili do siebie. I co z tego? Łokiec i spółka (bracia) dalej siedzieli wkoło Bolka by dwa lata później być kandydatami do tronu krakowskiego. Każdy z braci o nim marzył, ale księciu Włodek rozpychał się łokciami i starał się być najważniejszy.


Leszek the Black is dead

W 1288 roku brat przyrodni Włodka, Leszek the Black, kopnął w kalendarz. Jego dzielnicę, czyli Ziemię Sieradzką, Łokieć odziedziczył. Facet bardzo się ucieszył, ale nadal miał ochotę na Kraków. Nie wiadomo czemu, ale śmierć Leszka spowodowała walki o to miasto. Ale to nie Łokieć okrył się chwałą, tylko Henio Probus (zwolennik busów).

Zawsze trzymaj się z silnymi

Najpierw Władysław kurczowo trzymał się zwolennika busów, a po 1295 r. króla Polski Przemka II. Łaził za nim jak piesek, krok w krok. Starał się być taki fajny jak on i radził się go w sprawach nawet najmniej istotnych. Kiedy król zszedł z tego świata możnowładcy z Wielkopolski i Pomorza pobili się o władzę w Wielkopolsce. Ale nie łatwo było tam przejąć władzę, bo Niemcy rozpychali się łokciami (jak przed laty Łokietek w Krakowie) i chcieli zagarnąć Pyrlandię dla siebie. Henryk któryś tam z Głogowa też miał apetyt na ziemniaki i zacierał łapki na myśl o gotowanych pyrach. Na Pomorzu też znalazł się jakiś chciwiec, który bez problemu zagarnął dzielnicę i otworzył Klub Szalonych Dziewic.


Włodek i Wacek

Henio któryś tam zajął tereny od Konina do Zboczynia, a Łokietek myślał sobie jak tu być potężniejszym. Wpadł na pomysł, żeby sprzeciwić się Wackowi II, nowemu królowi Polski, którego nikt nie lubił, bo gościu trzymał z ziomami z kraju na zachodzie. Powodowało to płacz dzieci, pisk kobiet i krztuszenie się mężczyzn własnymi sokami żołądkowymi. Zatem w 1300 roku Władysław sprzeciwił się królowi. Przegrał. Uciekł do ulubionej skrytki Piastów, na Węgry. Po pięciu latach wrócił z węgierskimi posiłkami (było tam m.in. ulubione przez Bezpryma leczo i gulasz) i stanął na czele powstania antywackowego. Chociaż powstańcy chceili własnymi rękami ukatrupić Czecha, to ten zrobił im na złość i umarł śmiercią naturalną. Zgadnijcie, kto wtedy przejął władzę. Nie, nie Jan Luksemburski! Władysław Łokietek! Nie bądźcie proniemieccy!


Zakonnicy bywają zdradliwi

Łokciuś podporządkował sobie Pomorze Gdańskie, więc miał już Kraków, Sandomierz, Gdańsk i Kujawy. Wszystkim było dobrze, tylko nie Niemcom, bo już nie mieli żadnego zioma, który by im dogadzał. Zrobili bunt przeciw Włodkowi. W tym samym czasie dresy z Brandenburgii napadły na Pomorze. Książę nie miał czasu żeby być w dwóch miejscach naraz, więc napłacił się tym agresywnym facetom, żeby odzyskali dla niego zagarnięte przez dresów tereny. No i co? Gdańsk przeszedł z rąk niemieckich dresów w ręce niemieckich zakonników. Łokietek wydukał tylko WTF?! , na co mistrz krzyzacki odpowiedział tylko coś w stylu Pomorzen Danzig ist maine. Po jakimś czasie Łokieć wypowiedział im wojnę. Ale przegrał.


Król maluszek

W 1314 roku Władysław odzyskał Pyrlandię, ale to Kraków pozostał najważniejszy, a Poznań został jednym z wielu miast. W 1320 roku Łokietek został koronowany na króla Polski. Korona jednak była za duża i zsuwała mu się z głowy na brzuch. Mimo tego Włodek bardzo się cieszył. Polska przestała być puzzlami, brakowało jeszcze tylko Pomorza i Ślunska do spełnienia całkowitego.