Władysław I Łokietek

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Władysław I Łokietek - znany z niewielkiego wzrostu król Polski. Syn Kazimierza i Eufrozyny. Nie lubił puzzli i postanowił posklejać Polskę tak, by już się nigdy nie rozleciała na części. Chocia był takim małym knypkiem to niexle wszystkim nakopał i wszyscy chcieli go malować.

Ksywa

Władysław sam na siebie mówił Jam jest Włodek, bo w jego czasach zdrobnienia były modne. Natomiast od najmłodszych lat wszyscy wołali za nim "Łokietek", ponieważ głową sięgał do łokcia najwyższego faceta na Kujawach (160 cm wzrostu, to było dużo jak na tamte czasy. Serio.). Natomiast goście z zagranicy uznali pseudo "Łokietek" za zbyt trudne do zapamiętania i w swoich Kronikach brukowych nazywali go "Łokciem".

Księciu Kujaw

Jako że w czasach Łokcia Polska była rozbita na dzielnice, Włodek nie mógł zostać królem całego kraju i musiał zadowolić się Kujawami. Mimo, że został ich księciem, to wolał przebywać na dworze swojego krewnego, Bolesława okrytego obciachem. Miał cichą nadzieję, że po jego smierci uda mu się zostać Panem tego ziem, czyli Ziemi krakowskiej. Najfajniejsze w tym było to, że Bolo był w innym obozie politycznym niż Łokietek, a mimo to zadawali sie ze sobą. Przez to ciągłe przesiadywanie Władysława w Krakowie Kujawy nie były pilnowane i najechali na nie jacyś dzicy z Litwy. Rozkradli co się dało i wrócili do siebie. I co z tego? Łokiec i spółka (bracia) dalej siedzieli wkoło Bolka by dwa lata później być kandydatami do tronu krakowskiego. Każdy z braci o nim marzył, ale księciu Włodek rozpychał się łokciami i starał się być najważniejszy.

Leszek the Black is dead

W 1288 roku brat przyrodni Włodka, Leszek the Black, kopnął w kalendarz. swoja dzielnicę, czyli Ziemię Sieradzką. Facet bardzo sie ucieszył, ale nadal miał ochotę na Kraków. Niewiadomo czemu, ale śmierć Leszka spowodowała walki o to miasto. Ale to nie Łokieć okrył się chwałą, tylko Henio Probus (zwolennik busów).

Zawsze trzymaj się z silnymi

Najpierw Władysław kurczowo trzymał się zwolennika busów, a po 1295 r. króla Polski Przemka II. Łaził za nim jak piesek, krok w krok. Starał sie być taki fajny jak on i radził się go w sprawach nawet najmniej istotnych. Kiedy król zszedł z tego świata możnowładcy z Wielkopolski i Pomorza. Ale nie łatwo było tam przejąć władzę, o Niemcy rozpychali się łokciami (jak przed laty Łokietek w Krakowie) i chcieli zagarnąć Pyrlandię dla siebie. Henryk któryś tam z Głogowa też miał apetyt na ziemniaki i zacierał łapki na myśl o gotowanych pyrach. Na Pomorzu też znalazł się nakiś chciwiec, który bez problemu zagarnął dzielnicę i otworzył Klub Szalonych Dziewic.

Włodek i Wacek

Henio któryś tam zajął tereny od Konina do Zboczynia, a Łokietek myślał sobie jak tu być potężnijszym. Wpadł na pomysł, żeby sprzeciwić sie Wackowi II, nowemu królowi Polski, którego nikt nie lubił, bo gościu trzymał z ziomami z kraju na zachodzie. Powodowało to płacz dizeci, pisk kobiet i krztuszenie się mężczyzn własnymi sokami żołądkowymi. Zatem w 1300 roku Władysław sprzeciwił się królowi. Przegrał. Uciekł do ulubionej skrytki Piastów, na Węgry. Po pięciu latach wrócił z węgierskimi posiłkami (było tam m. in. ulubione przez Bezpryma lecso i gulasz) i stanął na czele powstania antywackowego. Chociaż powstańcy chceili własnymi rękami ukatrupić Czecha, to ten zrobił im na złość i umarł śmiercią naturalną. Zgadnijcie kto wtedy przejął władzę. Nie, nie Jan Luksemburski! Władysław Łokietek! Nie bądźcie proniemieccy!

Zakonnicy bywają zdradliwi

Łokciuś podporządkował sobie Pomorze Gdańskie, więc miał już Kraków, Sandomierz, Gdańsk i Kujawy. Wszystkim było dobrze, tylko nie Niemcom, bo już nie mieli żadnego zioma, który by im dogadzał. Zrobili bunt przeciw Włodkowi. W tym samym czasie dresy z Brandenburgii napadły na Pomorze. Książę nie miał czasu żeby być w dwóhc miejscach naraz, więc napłacił się tym agresywnym facetom żeby odzyskali dla niego zagarnięte przez dresów tereny. No i co? Gdańsk przeszedł z rąk niemieckich dresów w ręce niemieckich zakonników. Łokietek wydukał tylko WTF?! , na co mistrz krzyzacki odpowiedział tylko coś w stylu Pomorzen Danzig ist maine. Po jakimś czasie Łokieć wypowiedział im wojnę. Ale pzregrał.

Król maluszek

W 1314 roku Władysław odzyskał Pyrlandię, ale to Kraków pozostał najważniejszy, a Poznań został jednym z wielu miast. W 1320 roku Łokietek został koronowany na króla Polski. Korona jednak była za duża i zsuwała mu się z głowy na brzuch. Mimo tego Włodek bardzo się cieszył. Polska przestała być puzzlami, brakowało jeszcze tylko pomorza i Ślunska do spełnienia całkowitego.