Wolne Miasto Gdańsk: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 7: Linia 7:
  
 
==Stosunki z II Rzecząpospolitą==
 
==Stosunki z II Rzecząpospolitą==
Stosunki między Wolnym Gdańskiem, a [[II Rzeczpospolita|przedwojenną Polską]] należały do najgorszych w Europie, w połowie lat trzydziestych [[Józef Beck]] potrafił się dogadać nawet z [[Adolf Hitler|Adolfem]], podczas gdy władze Wolnego Gdańska ani myślały o planach wspólnego ataku na [[ZSRR]]. Mimo wszystkiego, wielcy polscy przedwojenni patrioci zadeklarowali [[Liga Narodów|Lidze Narodów]] obronę Gdańska w razie <s>udawanej wojenki</s> napaści [[Trzecia Rzesza|Trzeciej Rzeszy]].
+
Stosunki między Wolnym Gdańskiem, a [[II Rzeczpospolita|przedwojenną Polską]] należały do najgorszych w Europie, w połowie lat trzydziestych [[Józef Piłsudski]] i [[Józef Beck]] potrafili się dogadać nawet z [[Adolf Hitler|Adolfem]], podczas gdy władze Wolnego Gdańska ani myślały o planach wspólnego ataku na [[ZSRR]]. Mimo wszystkiego, wielcy polscy przedwojenni patrioci zadeklarowali [[Liga Narodów|Lidze Narodów]] obronę Gdańska w razie <s>udawanej wojenki</s> napaści [[Trzecia Rzesza|Trzeciej Rzeszy]].
  
 
==Znani Wolnogdańszczanie==
 
==Znani Wolnogdańszczanie==

Wersja z 21:06, 19 wrz 2014

My nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę
Józef Beck deklaruje obronę niemieckiego miasta przed Niemcami

Szablon:T przedwojenny, niemiecki Land, za który polscy żołnierze dzielnie walczyli w imię utrzymania Polski przy Bałtyku. Jedyna słuszna przyczyna wybuchu drugiej wojny światowej. W okresie rządów austriackiego malarza liczba swastyk na budynkach była większa niż w Berlinie.

Ludność

Odsetek ludności niemieckiej Wolnego Gdańska wzrasta wprost proporcjonalnie do poziomu klasy, dla której został wydany podręcznik do historii. W przypadku podręcznika dla podstawówek procent ludności niemieckiej określany jest jako nie większy niż 5, jednak już w repetytoriach maturalnych liczba ta wynosi ponad 50%, zaś wikipedia uważa, że Niemców mieszkających w Wolnym Gdańsku było aż 85%, ale Niemcy twierdzą, że było ich 96%.

Stosunki z II Rzecząpospolitą

Stosunki między Wolnym Gdańskiem, a przedwojenną Polską należały do najgorszych w Europie, w połowie lat trzydziestych Józef Piłsudski i Józef Beck potrafili się dogadać nawet z Adolfem, podczas gdy władze Wolnego Gdańska ani myślały o planach wspólnego ataku na ZSRR. Mimo wszystkiego, wielcy polscy przedwojenni patrioci zadeklarowali Lidze Narodów obronę Gdańska w razie udawanej wojenki napaści Trzeciej Rzeszy.

Znani Wolnogdańszczanie