Wolne Miasto Gdańsk

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
}}
Wolne Miasto Gdańsk (pol.)
Freie Stadt Danzig (niem.)
Flag of the Free City of Danzig.svg
Flaga
Język urzędowy niemiecki, polski, dolnoniemiecki, dialekt dolnopruski, jidysz, kaszubski
Stolica Danzig
Prezydent Albert Forster
Premier Arthur Greiser
 
My nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę
Józef Beck deklaruje obronę niemieckiego miasta przed Niemcami

Szablon:T(właśc. Freie Stadt Danzig ur. 15 listopada 1920, zm. 1 września 1939) przedwojenny, niemiecki Land, za który polscy żołnierze dzielnie walczyli w imię utrzymania Polski przy Bałtyku. Jedyna słuszna przyczyna wybuchu drugiej wojny światowej. W okresie rządów austriackiego malarza liczba swastyk wywieszanych na budynkach była większa niż w Berlinie.

Ludność

Odsetek ludności niemieckiej Wolnego Gdańska wzrasta wprost proporcjonalnie do poziomu klasy, dla której został wydany podręcznik do historii. W przypadku podręcznika dla podstawówek procent ludności niemieckiej określany jest jako nie większy niż 5, jednak już w repetytoriach maturalnych liczba ta wynosi ponad 50%, zaś wikipedia uważa, że Niemców mieszkających w Wolnym Gdańsku było aż 85%, ale Niemcy twierdzą, że było ich 96%.

Stosunki z II Rzecząpospolitą

Stosunki między Wolnym Gdańskiem, a przedwojenną Polską należały do najgorszych w Europie, w połowie lat trzydziestych Józef Piłsudski i Józef Beck potrafili się dogadać nawet z Adolfem, podczas gdy władze Wolnego Gdańska ani myślały o planach wspólnego ataku na ZSRR. Mimo wszystkiego, wielcy polscy przedwojenni patrioci zadeklarowali Lidze Narodów obronę Gdańska w razie udawanej wojenki napaści Trzeciej Rzeszy.

Znani Wolnogdańszczanie