Zestaw perkusyjny

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Perkusista death metalowy za sterami współczesnego zestawu perkusyjnego
Mam to zagrać za wolno... czy za szybko?
Z rozważań operatora zestawu perkusyjnego

Zestaw perkusyjny (potocznie perkusja, perka, gary) – zbiór instrumentów muzycznych służących do ćwiczeń fizycznych oraz irytowania sąsiadów. Typowy zestaw perkusyjny składa się z dużego bębna zwanego basem lub centralką, małego zwanego werblem oraz kilku talerzy, podobnych do pokrywek od garnka kawałków blachy. Zazwyczaj dodatkowo bębniarz do dyspozycji ma kilka innych bębenków, w które uderza gdy akurat w ich okolicy przypadkowo znajdzie się kończyna z którą nie ma co zrobić.

Zasady gry na zestawie perkusyjnym

 1. Niepotrzebny ci jest metronom - każdy prawdziwy bębniarz urodził się z idealnym wyczuciem rytmu.
 2. Im mocniej uderzasz w bębny i talerze, tym większy budzisz respekt i podziw słuchaczy - pamiętaj, prawdziwy drumer cały czas używa tzw. napieprzania zza ucha.
 3. Istnieje tylko metrum 4/4 - każde inne to niepotrzebne utrudnianie sobie życia i wynalazki jazzmanów.
 4. Schemat
  • stopa na raz
  • werbel na dwa
  • stopa na trzy
  • talerz na cztery
  opanowany w kilku szybkich tempach wystarczy do zagrania 99% wartych zagrania kawałków.
 5. Dodatkowo +10 do umiejętności bębniarza doda ci używanie podwójnej stopy w mocnej, słabej, półsłabej i ogólnie każdej części taktu.
 6. Dodatkowe 10 punktów szpanu dostaniesz za zamianę podwójnej stopy na dwie centralki - do zostania drugim Billem Wardem zostanie ci już tylko zapuszczenie brody po pas i popadnięcie w alkoholizm.
 7. Wolne tempa są dla leszczy, lamusów i innych jazzmanów - prawdziwy bębniarz napieprza mocno i szybko niczym pralka w czasie odwirowywania.

Zrób to sam!

Osoby, których nie stać na markowy zestaw perkusyjny, do nabycia na Allegro.pl za około 800 zł (pałki i krzesełko - gratis!), mogą zastosować patent Ślimaka - znanego z m.in. Acid Drinkers perkusisty:

Do zestawu perkusyjnych domowej roboty a la Ślimak potrzebny był tylko stary odkurzacz i szafa pełna starych zabawek. Wziąłem rurę od elektroluku i stary łuk. Przewiązałem je taśmą klejącą. Elektroluks miał kopułę, w którą wkładało się rurę. Włożyłem to tam, aby stało. Na tym łuku osadziłem trzy bębenki dziecięce kupione w sklepie z zabawkami. Już miałem trzy przejściówki. Centralkę zrobiłem z kartonu, stopę z pedału od maszyny do szycia(włożyłem pałeczkę, przykleiłem taśmą). Mogłem już grać.


Crystal Clear app knotify.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny muzyki. Jeśli wytrzymasz 10 minut w słuchawkach – rozbuduj go.