Zjazd do zajezdni: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
M (literówka)
(Ale ze mnie lama, blankuję Nonsensopedię...)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Zajezdnia1.jpg|right|300px]]
 
  
'''Zjazd do zajezdni''' – jest to alternatywna forma linii [[autobus]]u [[komunikacja miejska|komunikacji miejskiej]], której celem jest doprowadzanie do szewskiej pasji pasażerów podróżujących późnym wieczorem lub tuż po zakończeniu godzin szczytu.
 
 
==Formy==
 
 
Zasadniczo można wyróżnić kilka form zjazdu do [[zajezdnie w Warszawie|zajezdni]]:
 
 
'''Zjazd do zajezdni <font color=green>oznaczony opisany ustalony</font color>''' – jest to najpowszechniejsza forma występowania zjazdów do zajezdni. Polega na tym, iż autobus kończy swoją trasę tam, gdzie musi skręcić w stronę zajezdni. Może to nastąpić w dowolnym, acz z góry ustalonym punkcie trasy. Z tego punktu pusty autobus jedzie do zajezdni, skąd kierowca może spokojnie poczekać na inny autobus, który odwiezie go do domu. Potencjalny [[pasażer]] czekający na daną linię autobusową czy tramwajową cierpi katusze z następujących powodów:
 
* Widzi, że jedzie jego linia, ale nie może wsiąść i musi dalej czekać.
 
* Widzi, że niektórym jednak nie przeszkadza skrócenie trasy i wsiadają.
 
* Wie, że będzie musiał czekać kolejne 10-15 minut na kolejny autobus danej linii.
 
* Jeśli to był ostatni kurs w danym dniu, oznacza to, iż musi zamówić [[taksówka|taksówkę]] i zabulić.
 
 
'''Zjazd do zajezdni <font color=green>oznaczony</font color> <font color=red>nieopisany nieustalony'''</font color> – różni się od poprzednio wymienionego tym, iż nie jest ustalony w [[rozkład jazdy|rozkładzie jazdy]]. Potencjalny pasażer cierpi z następujących powodów (oprócz powodów wspomnianych uprzednio):
 
* Jest zły, gdyż wedle rozkładu nie powinno być zjazdu do zajezdni i uważa, że stała mu się z tego powodu krzywda.
 
* Może być tak zaskoczony faktem, iż to zjazd do zajezdni, że nie wsiądzie do pojazdu, nawet jeśli jego przystanek mieści się w skróconym zakresie.
 
 
'''Zjazd do zajezdni <font color=green>oznaczony</font color> <font color=red>nieopisany</font color> <font color=green>ustalony</font color>''' – taka sytuacja następuje, gdy kierowca zmienił przednią tabliczkę z numerem na ''zjazd do zajezdni'', ale zapomniał o bocznych. Wtedy niedoświadczonych pasażerów czeka zgadywanka, ''czy jeszcze zdołam dojechać do siebie''.
 
 
'''Zjazd do zajezdni <font color=green>oznaczony</font color> <font color=red>nieopisany</font color> <font color=orange>zmyłkowy</font color>''' – ten rodzaj zjazdu do zajezdni występuje, gdy zajezdnia znajduje się dalej niż [[pętla]] (lub w [[Łódź|łódzkim]]: krańcówka). Wtedy pojazd jest podstępnie oznaczony jako zjazd do zajezdni, mimo iż zasadniczo trasa nie ulega zmianie. Jednak co podejrzliwsi pasażerowie rezygnują z takiej podróży
 
 
'''Zjazd do zajezdni <font color=green>oznaczony opisany</font color> <font color=red>nieustalony</font color> <font color=orange>irytujący</font color>''' – w ten sposób kierowcy autobusów uwielbiają się znęcać nad pasażerami. Mianowicie, wstawiają z przodu tabliczkę z numerem i zjazdem do zajezdni a następnie jadą tak w stronę zajezdni po standardowej trasie możliwie tak długo jak się da. Szkopuł tkwi jednak w tym, że w planie takiego zjazdu nie ma, a kierowca mógłby spokojnie wracać do ''domu''. Jednak przejeżdżając tak obok przystanków kierowcy irytują pasażerów, którzy odczuwają żal, iż ''ich linia przejechała, ale się nie zatrzymała''.
 
 
'''Zjazd do zajezdni <font color=green>oznaczony opisany ustalony</font color> <font color=#66CC00>przedłużony</font color>''' – ciekawostka statystyczna. Istnieje kilka linii tramwajowych w Warszawie, dla których zjazd do zajezdni oznacza przedłużenie trasy. Jednak na ''przedłużeniach'' mało kto jeździ, gdyż nikt nie spodziewa się, że taki tramwaj będzie tam jechał.
 
 
'''Zjazd do zajezdni <font color=red>nieoznaczony</font color> <font color=green>opisany ustalony</font color>''' – ''Ale fart! Miał być zjazd do zajezdni a nie ma! Dojadę do domu!'' Taką historię przeżył niejeden pasażer. Wszystko było dobrze do czasu, gdy okazało się, że zjazd był, a nie było o tym informacji ze względu na gapiostwo prowadzącego pojazd...
 
 
[[Plik:Szybkodozajezdni.jpg|right|250px|thumb|Fajrant! Zapierdalamy do zajezdni!]]
 
 
'''Zjazd do zajezdni <font color=red>nieoznaczony nieopisany nieustalony</font color>''' – prawdziwy majstersztyk. To jedna z największych pułapek komunikacji miejskiej. Otóż kierowca czy motorniczy może w ogóle nie oznaczyć, że to zjazd do zajezdni a z rozkładu nie wynika, że miałby taki nastąpić. A potem nieświadomi niczego pasażerowie mogą przeżyć szok z trzech powodów:
 
* Tramwaj/autobus nagle skręcił w złą ulicę, zatrzymał się a prowadzący kazał wysiadać ''bo to zjazd do zajezdni był'', a taka sytuacja może źle się odbić na zdrowiu starszych pasażerów
 
* Tramwaj/autobus zatrzymuje się zgodnie z planem na przystanku, ale każe wysiadać i zabrania wsiadać. Jest to sytuacja wybitnie stresująca także dla tych stojących na przystanku.
 
* Pasażer stojący na przystanku za skryżowaniem może odczuć irytację, widząc jak jego autobus jedzie w złą stronę.
 
 
==Reakcje pasażerów==
 
 
Pasażerowie serdecznie nienawidzą zjazdów do zajezdni, gdyż na ogół nic pozytywnego z nich nie wynika. Jednak Zakłady Komunikacji Miejskich różnych maści uważają, że to świetny sposób na niemarnowanie paliwa przeznaczonego na powrót do zajezdni.
 
 
==Reakcje kierowców==
 
 
Kierowcy i motorniczy uwielbiają zjazdy do zajezdni. W końcu każdy lubi fajrant.
 
 
==Ciekawostki==
 
 
Napis ''zjazd do zajezdni'' pojawił się na autokarze [[Reprezentacja Polski w piłce nożnej|Reprezentacji Polski w piłce nożnej]] podczas [[Euro 2008|Mistrzostw Europy 2008]]. Okazał się prawdziwy.
 
 
[[Kategoria:Komunikacja miejska]]
 

Wersja z 19:46, 18 mar 2010