Ślimak Teodorosa

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ślimak pełznący po ramieniu Teodorosa

Ślimak Teodorosafigura geometryczna będąca kolejnym dowodem na zależność każdej dziedziny życia od matematyki. W tym wypadku dotknęło to biologii, a konkretniej ślimaka pewnego Greka, który nie udawał Greka, tylko wziął się do nauki.

Historia

Teodoros oprócz zamiłowania do matematyki interesował się także przyrodą. Jako że nie był za bardzo odważny, co zresztą jest domeną większości matematyków, jego marzenia o hodowli zwierząt zakończyły się na ślimakach. Młody naukowiec nie mógł pogodzić się z faktem, iż jest słaby zarówno w analityce jak i hodowli, więc wpadł na pomysł, by mierzyć swoje ślimaki, a nuż coś ciekawego mu z tego wyjdzie. To, co otrzymał przerosło jego najśmielsze oczekiwania, a gdyby urząd patentowy istniał w owych czasach, z pewnością by do niego pognał.

Zasługi

Dzięki swoim ślimakom, Teodoros został pierwszą osobą w historii ludzkości, która władała pierwiastkami liczb. Mając nad nimi nieograniczoną kontrolę, wysunął dowody na niewymierność pierwiastków kwadratowych z 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15 i 17, a z pewnością byłoby i więcej, gdyby w końcu nie umarł. Pamięć o dokonaniach zarówno Teodorosa jak i jego ślimaków została należycie uhonorowana i po dziś dzień pokazywana jest wszystkim gimnazjalistom w ramach ciekawostki, na widok której usłyszeć można łaał, a czasem nawet i łiii.