Świat według Bundych

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Al Bundy.JPG UWAGA!

Al Bundy zatwierdza ten artykuł! Jeżeli chcesz go zbezcześcić, pamiętaj, że Al grał w szkole w futbol!
Obejrzyj ten film na YouTubie
Fragment pilotażowego odcinka
Główny bohater w młodości
Al – symbol kultu przegrywów z lat 90.
Peggy – seksapil i urok
Al jedzie do pracy
W przeciwieństwie do innych twoich zabawek, ta nie posiada baterii.
Al tłumaczy Peggy, jak korzystać z odkurzacza
Uważam, że mózgi i wielkie balony powinny iść w parze, dumnie wprowadzając nas w dziewiętnasty wiek!
Mądrość Kelly na przykładzie
Praca?!
Przerażona Peggy
Nosisz majtki? Naprawdę się zmieniłaś!
Kelly do koleżanki
Czy muszę być plastrem szynki w kanapce z idiotów?
Bud podważający inteligencję swojej rodziny
Cholerna lala, przepuszcza powietrze!
Bud o swojej dziewczynie
Jest płaska i śmierdzi serem, ale to nie pizza.
Al o Marcy

Świat według Bundych – amerykański serial dokumentalny opowiadający o współczesnym mesjaszu oszukanym przez los. W oryginale film nazywa się Married… with children, ale polski tłumacz oblał sprawę i wymyślił taki a nie inny tytuł, przez co wielu błędnie uważa ten film za amerykańską wersję Kiepskich. Serial opowiada o życiu amerykańskiej klasy średniej reprezentowanej przez uczciwego Ala Bundy'ego, który kocha swoją pracę.

Fabuła

Serial skupia się na życiu Ala Bundy'ego – inteligentnego pracownika sklepu obuwniczego, przedstawiciela amerykańskiej klasy średniej. W każdym odcinku pojawiają się przemyślenia głównego bohatera, oparte o filozofię Schopenhauera i Nietzschego. W codziennym życiu zmaga się z żoną Peggy (która generuje 15% amerykańskiego PKB poprzez kupno bezużytecznych przedmiotów z telezakupów), myślącą (trochę inaczej) Kelly oraz synem Budem, który w 100% jest kopią ojca. Oprócz tego przewijają się także sąsiedzi.

Bohaterowie

Al Bundy

Info.png Główny artykuł: Al Bundy

Największy szczęśliwiec na świecie – posiada duży dom z działką, napaloną żonę chętną na seks każdego dnia oraz stabilną pracę, w której będzie pracować codziennie oraz Wielki Przedwieczni. Absolwent liceum Polk High. Cztery przyłożenia w jednym meczu bardzo motywują go do życia oraz pracy w sklepie z damskimi butami, gdzie przychodzi ustawicznie niezidentyfikowana z imienia, nazwiska i peselu „Gruba baba”. Pomimo zakładania klientkom pantofelków, nadal nie trafił na swojego Kopciuszka, która z grubsza odpowiadałby wyglądowi Claudie Schiffer z lat 90. Sprawia wrażenie, jakby wykonywana praca była dla niego przykrym obowiązkiem, podczas transmisji TV prawą dłonią dokonuje zabiegu palpacji brzucha, chianti zapija konserwami. Wielkim marzeniem Ala jest nadejście dnia, w którym nudziłby się drożej.

Al ma nieco koszarowe poczucie humoru, nie dba o takie aspekty represji systemowej jak savoir–vivre czy choćby pozory znajomości podstaw wiedzy o stosunkach interpersonalnych. Pod tym względem można zdiagnozować u niego zespół Aspergera. Jak spojrzymy się na jego narzekanie to aż trudno uwierzyć, że jego przodkowie pochodzą z Anglii a nie z Polski. Nienawidzi Francuzów, Kanadyjczyków, sąsiadów i japońskich samochodów. W jednym z odcinków został obrzezany.

Al Bundy to specyficzna postać w serialu. Za pomocą jednej miny potrafi powiedzieć, że jest głodny, że nienawidzi żony oraz że wrócił do domu. Stosunek do swojej rodziny objawia się w innych kontaktach. Kelly na przykład nigdy nie przedstawia Ala jako tatuś tylko jako ojciec.

Peggy

Żona Ala, latorośl z klanu Wankerów, największy nierób oraz „Leń publiczny nr 1” w historii Chicago. Kiedy Peggy była w ogólniaku, bardzo dobrze znała chłopców, a szczególnie tych z drużyny footballowej. Po pewnym czasie poznała lidera tej drużyny i legendę miasta – Ala Bundy'ego,który zakochał się w niej. Pewnego radosnego dnia, gdy Al zdobył cztery przyłożenia w jednym meczu, postanowił to uczcić z Peggy. Niestety, podczas „zabawy” Peggy z Alem, w jego „Dodge'u”, pękła prezerwatywa, i tak narodziła się Kelly. Al był zmuszony[1] ożenić się z młodą Wankerówną i zostać na zawsze nędznym sprzedawcą butów. Peggy wspaniale zajmuje się domem. Robi to siedząc na kanapie, jedząc czekoladki, oglądając „Oprah Winfrey Show” i zrzucając obowiązki na innych. Codziennie Al próbuje ją zabić krzycząc PRACA.

Al co prawda lubi seks, ale nigdy z żoną. Być może Al jako przeciwnik ludzi, religii, wiedzy i obowiązków nie kochał się z kobietą, która krzyczała Al ah.

Kelly

Córka Ala i Peggy, siostra Buda. Typowa blondynka cechująca się niewyobrażalną bystrością umysłu. Niewiele wiemy o dzieciństwie Kelly. Wiadomo, że gdy była małą dziewczynką, walnęła głową o poręcz fotela dodge'a swojego ojca. Spowodowało to u niej narastające zidiocenie, którego nie powstrzymałby nawet Sigmund Freud. Kelly od dawna chorowała na nadmiar witaminy G. Doszło do tego, że stała się niemalże analfabetką i jedyne słowa, jakie potrafiła poprawnie napisać to jej imię i „kot”. Poza tym, gdy przyswoiła jedną informację, druga odlatywała w siną dal.

Bud

Bud Bundy jako raper

Postać, która jedyna w jakiś sposób jest mądra. Już od kiedy Bud stał się nastolatkiem, jego problemem były dziewczyny i seks, a właściwie ich brak. Próbował wielu, naprawdę wielu sposobów, ale zwykle kończyło się to dla niego marnie. Nie wiedział, dlaczego tak się dzieje. Mimo to Bud miał dziewczynę. Była wykonana z gumy i miała na imię Isis. To właśnie ze względu na Isis stał się radykalnym mężczyzną, traktującym kobiety przedmiotowo.

Marcy

Kurczak. Marcy jest zagorzałą feministką należącą do „Klubu Kobiet”. Zdecydowanie potępia mężczyzn i wszystko, co z nimi związane. Nienawidzi szczególnie Ala Bundy'ego, gdyż ten śmieje się z pewnych dwóch części ciała, które (chyba) posiada, i nazywa ją „kurczakiem”. Pracuje w banku „Kyoto”. Najprawdopodobniej w latach 80-tych ubiegłego wieku Marcy zmusiła do ślubu poślubiła Steve'a. „Wychowała” go tak, że został wegetarianinem, przestał oglądać sport, i nie mógł podjąć żadnej decyzji bez niej. Po pewnym czasie Steve miał dość bycia pantoflarzem i rozwiódł się z Marcy, która od chwili rozwodu nachodziła dom sąsiadów – Bundych, wyżalając im się z powodu swojej samotności. Potem znalazła wolnego agenta CIA, który dał jej nazwisko D'Arcy.

Steve

Steve jak zwykle wesoły i pogodny po kolejnym numerku z Marcy

Były mąż Marcy D'Arcy. Przed małżeństwem z Marcy Steven miał własny samochód i był mężczyzną. Kiedy jednak się z nią ożenił, stał się strasznym pantoflarzem, nie mogącym podjąć decyzji bez zgody Marcy. W 1987 Steve i jego żona przeprowadzili się do nowego domu w Chicago i po kilku miesiącach pierwszy raz odwiedzili Bundych. Dla Steve'a znajomość z Bundymi nie była zbyt dobra, gdyż jego sąsiad udzielał mu „dobrych rad”, których on słuchał i robił idiotyczne rzeczy, za które obrywał od Marcy. Potem wziął rozwód i wyniósł się do lasu.

Jefferson

Mąż Marcy. W młodym wieku Jefferson D'Arcy wstąpił do Całodobowej Inwigilacji Amerykanów. Miał wspaniałe wyniki, ale zwolnili go za niemożność zabicia Fidela Castro. Potem z niewiadomych powodów trafił do więzienia. Parę lat po tym jak uciekł wyszedł poznał Marcy Rhoades, z którą się ożenił[2] i którą do dziś okrada z którą wiedzie dostatnie życie rozpaczliwie poszukując pracy.

Pozostali bohaterowie

Ojciec Ala
 • Aaron MitchelŻyd czarnoskóry pracownik obuwniczego, który ożenił się z czarnoskórą Peg, która nazywa się Meg. Idiota – wierzy w sens małżeństwa. A jak miał się ożenić z pracującą Angie to wybrał czarnoskórą fankę Oprah Winfley Show.
 • Amber – siostrzenica Marcy i (sic!) była dziewczyna Buda.
 • Buck – przykład postaci, która z góry jest skazana na porażkę w wyniku pechowego miejsca urodzenia. Jako że pech jest dożywotni, to Buck zamiast siedzieć w niebie wrócił do rodziny Bundych pod postacią nowego psa – Lucky'ego. Buck był dużym, wspaniałym psem. Mimo to brakowało mu czegoś. Było to mianowicie jedzenie.
 • Griffbiały inaczej pomocnik Ala. Pracował jako sprzedawca damskiego obuwia. Rozwiedziony, jego była żona zabrała jego majątek i nazwisko, a przyczyny ich rozwodu są nieznane. Po długich mękach (w postaci oglądania serialu Dr Queen) wstąpił do NO NAAM.
 • Miranda Veracruz de la Hoya Cardinal – pani pasożyt z Meksyku, która opowiada o ważnych wydarzeniach z Chicago.
 • Ojciec Ala – nieznany z imienia i nazwiska przegryw, który nie skorzystał z rozwoju gospodarczego USA podczas rządów Kennedy'ego. Pewnego, pamiętnego dnia Al stracił najbardziej drogocenną rzecz na świecie. Były to rodzinne Playboy'e, które przekazał mu właśnie jego ojciec. Tatuś patrząc na tą tragedię z nieba zstąpił na ziemię i stał się człowiekiem jako duch, powiedział Alowi, że nawet Sokrates się z niego naśmiewa z powodu sprzedania drogocennych świerszczyków. Kazał mu odzyskać gazety i sobie poszedł.
 • Opona Zapasowa Dixon – postać tylko z jednego serialu. Tak naprawdę jest to Moses Hightower z serii filmów Akademia Policyjna, który podpadł porucznikowi Harrisowi i został przeniesiony jako cieć do Chicago. Tam okazało się, że Hightower znał Ala od podstawówki i miał z nim niewyrównane rachunki.
 • Siódmy – pasożyt brata Zeda z Akademii Policyjnej, który został podrzucony Alowi i Peggy. Peggy traktowała go jak swoje dzieci, z tą różnicą, że karmiła dzieciaka raz dziennie a nie raz tygodniowo.
 • Teściowa Ala – kobieta o wielkim serce (i przy okazji wielkiej wątrobie, żołądku i innych organach). Nazywa siebie Masełkiem. Jest na tyle duża, że rękaw z jej koszuli jest jednocześnie całym strojem dla Ala.
 • Twórca nowego typu butów – nieznany z imienia, choć przez wszystkich jest znany jako Carl Sweetchuck. Kolejna postać z Akademii Policyjnej, która przypadkiem wpadła na plan Bundych.

Inne obiekty kultu z serialu

Buck
Al Bundy dzisiaj. Aż dziw, że zna Andrzeja Grabowskiego i upodobnił się do niego
 • Bar ze striptizem (inaczej Dom łaskotek, ang. The Noodie Bar) – ulubione miejsce spotkań Ala i jego grubych kolegów. Można tu odpocząć, napić się piwa, posłuchać słabej muzyki i obejrzeć ewentualnie rozbierające się dziewczyny.
 • Dodge Ala Bundy'ego (ur. 1968, zm. 1997, zmartwychwstał w 1997) – samochód-legenda. Przetrwał wiele lat i do dziś zadziwia swą niesamowitą prędkością – potrafi jechać na wybojach całe 3 kilometry na godzinę. Al kupił ten wspaniały wytwór amerykańskiej technologii w 1968 roku. Postanowił go spłacić, zatrudniając się jako tymczasowy sprzedawca damskiego obuwia. Działa do dzisiaj za sprawą Fidela Castro i Jeffersona.
 • Isis (czyt. Ajsis) – samozwańcze państwo, założone przez islamistów gumowa lala Buda. Isis służy Budowi jako zastępstwo dziewczyny. Wykonuje on z nią szereg czynności, które większość ludzi robi z ludźmi[3]. Isis była (nie)sprawiedliwie wyśmiewana przez Kelly. Kiedy Bud wreszcie znalazł sobie prawdziwą dziewczynę[4] udawała, że sprawdza, czy nie ma wentyla na powietrze. Mimo tak strasznego „okrucieństwa” siostry, Bud ani Isis się nie załamali. Istnieje wiele teorii na temat tego, jak Bud zdobył tę gumową lalę. Zgodnie z najpopularniejszą wersją (czyt. według wersji Buda), kupił go od islamistów Bud dostał ją, gdy dla żartu zamówił gazetki dla panów. Pewnego dnia nastąpiła rzecz, której Bud się nie spodziewał. Straszne dziecko, jakim był adoptowany Siódmy, ogarnięte manią niszczenia, okrutnie zamordowało Isis. Bud długo nie mógł pozbierać się po tejże tragedii. Isis najprawdopodobniej została zastąpiona przez Buda inną gumową lalą i nazwana tym samym imieniem na cześć zmarłej lalki.
 • NO MA'AM (ang. National Organization of Men Against Amazonian Masterhood, pol. Antybaby) – organizacja założona przez Ala Bundy'ego po to, aby walczyć o równouprawnienie mężczyzn. Powstała ona za sprawą znanego showmana Jerry Springera (będącego amerykańską odpowiedzią na Ewę Drzyzgę), który zakazał mężczyznom grania w czwartki w kręgle (zabawne że jeden gość z telewizji miał większą władzę niż prezydent) oraz przerobić bar ze striptizem w kobiecy kącik poetycki. Al Bundy na wzór IRY, ETY i MB powołał nową organizacje terrorystyczną zajmują się okupowaniem studiów telewizyjnych i ubikacji. Pomimo fiaska planu porwania Springera organizacja trzyma się dobrze. Nawet na wzór braci z Brooklynu i z Los Angeles Al Bundy przerobił organizację na kościół, aby tylko nie płacić podatków.
 • Tata Psychopata – serial, którego zagorzałym fanem jest Al Bundy. Charakteryzuje się tym, że w czasie jednego odcinka tego serialu ginie więcej ludzi niż ginęło 11 września 2001 roku. Tata Psychopata to serial o dzielnym kowboju, który stara się jak może zaopiekować się swoimi żonami (które zmieniał pod koniec każdego odcinka) i dziećmi. W latach 90-tych XX-ego wieku z powodu Marcy wycofano serial z telewizji Fox. Wściekły Al Bundy i jego koledzy z klubu NO MA'AM postanowili zaprotestować. Dostali się nawet do Kongresu Amerykańskiego, gdzie (przez wrodzony pech Ala) prawomocnym wyrokiem usunięto Tatę Psychopatę.
 • Wielkie Melony (ang. Big'Uns) – czasopismo, ukazujące kobiece piękno, niczym na obrazach Rubensa. Dla Ala jest to tańsza odmiana viagry.

Cztery przyłożenia w jednym meczu

Cztery przyłożenia w jednym meczu to nic innego jak duma i chwała Ala oraz jedyna rzecz, która motywuje go ogólnie do życia (do stosunków z Peggy wystarczą mu Wielkie Melony). Cztery przyłożenia pochodzą z 1966 roku, kiedy to Al uratował (rzekomo) swoją drużynę od blamażu. Po bardzo ważnym meczu poszedł na randkę i… scenariusz właściwie jest znany.

Credo

Credo Bundych to wbrew pozorom zbiór zasad, którymi kierują się Bundy. Prawdopodobnie stworzył je Al, choć według fanów już ojciec Ala tworzył podobne zasady. Ważniejsze mądrości i powiedzonka kwalifikowane do creda to:

 • Balony, maliny i głupie dziewczyny;
 • Jeśli z jednego robią idiotę, reszta czuje się lepsza;
 • Bundy nie jedzą warzyw – Al,chcący zjeść mięso;
 • Walimy;
 • Bundy nie jedzą warzyw i nie stepują;
 • Balony, maliny i głupie dziewczyny;
 • Walimy;
 • Bundy nigdy nie wygrywają,ale nigdy się nie poddają;
 • Bundy się nie uczy;
 • Walimy;
 • Bundy o nic nie dba;
 • Balony, maliny i głupie dziewczyny;

Spotkanie po latach

Spotkanie po latach to podobno odcinek specjalny Bundych, wyemitowany w ósmej serii zakończonej w 2003 roku (kit z tym, że ostatnie odcinki samego serialu powstały w 1997). Jest to coś w rodzaju serialu dokumentalnego, w którym aktorzy ze Świata według Bundych wspominają stare dobre czasy, gdy występowali w tym serialu i brali za to miliony dolarów rozśmieszali tłumy ludzi. Na początku było Słowo reżyser raczy nas jakże wspaniałą sceną, w której Al Bundy, po wyjściu z toalety, wyciera ręce o głowy swoich dzieci. Następnie zostają przedstawieni bohaterowie występujący w tymże odcinku specjalnym. Chwilę później występujący w „Spotkaniu po latach” wyjaśniali ogłupiałym masom, jaka jest różnica między Married… with Children a Bill Cosby Show (przyznaj, że nigdy nie oglądałeś Bill Cosby Show, bo Polsat nie kupił na to licencji). Następnie mamy opowiastki aktorów, które interesują tylko nerdów z tego serialu.

Ciekawostki

 • Fani serialu mogą dać Tobie w ryj, gdy wspomnisz, że Al Bundy był wzorowany na Tedzie Bundym…
 • …jak i mogą poprawić ustawianie zębów, gdy zapytasz się, czy Świat według Kiepskich to polska wersja Bundych.
 • Pomimo tego, że na Ala leciały kobiety, to jakoś nigdy nie zdradził Peg.

Zobacz też

Przypisy

 1. Ojciec Peggy podczas przysięgi ślubnej przykładał mu strzelbę do głowy
 2. Był mocno pijany
 3. Oczywiście większość nie znaczy wszyscy
 4. Nie, nie gumową