Bełżyce

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zatoczka

Bełżyce – miasto w województwie lubelskim i zarazem w powiecie lubelskim. Siedziba gminy Bełżyce. Miasto jest nazywane Fujarkowicami lub Juzikowem, natomiast wśród mieszkańców popularne jest określenie „Fujary Bełżyckie”.

Gospodarka

Wjeżdzając do Bełżyc można odczuć rześki, przaśny powiew powietrza o zapachu stajni i koni świeżo po wybiegu. Niestety, w Bełżycach nie ma stajni.

Transport

Bełżyce posiadają jeden przystanek pekaesów o kształcie kolistym, umożliwiającym autobusom nawracanie do Lublina, bo mało który jedzie z Bełżyc gdziekolwiek dalej. Miasto posiadało kiedyś komunikację miejską, ale funkcjonowały tylko dwie linie i zanim autobusy się rozpędziły, kończyły kurs. Po komunikacji miejskiej zostały przystanki. Chyba jako jedyne miasto w Polsce posiada kwadratowe rondo.

Rozrywka

Niegdyś dał tu koncert jeden z legendarnych zespołów punkowych. Mało kto pamięta który, ale legenda trwa. Raz do roku odbywają się Dni Bełżyc oraz festiwal Fujary Bełżyckiej i inne bardzo ciekawe wydarzenia, jak na przykład dożynki.

Dzielnice

  • Wzgórze – tutaj wszystko się zaczęło. Najbogatsza dzielnica, w której znajduje się wiele zakładów blacharzy i mechaników pochowanych w niezliczonych garażach wśród porastających wszędzie traw i drzew
  • Zastawie – jak sama nazwa głosi, jest to dzielnica położona za rzeką Krężniczanką i bełżycką doliną pięciu stawów.
  • Krężnica – popularna nazwa mieszkańców to Jagodziorze. Trudnią się tam pilnowaniem lasu i przyjmowaniem opłat za wstęp do niego.