Biathlon

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wujek Joe zawsze wygrywał w biathlonie. Zawsze

Biathlon – zawody sportowe w bieganiu i strzelaniu na śniegu, najczęściej w zimie. Sportowcy robią kilka kółek dookoła stadionu położonego w lesie. Zwykle w połowie kółka zatrzymują się na strzelnicy i oddają 5 strzałów do tarcz, które zawsze w magiczny sposób zmieniają się z tych do których strzela się leżąc, na te, do których strzela się stojąc.

2 na 5. Słaby wynik, znaczy

Historia

Pierwsze zawody biathlonowe rozgrywano w Skandynawii, gdzie niezwykle nieostrożni Norwegowie ślizgali się na szczapach i gdy podjechali blisko mamuta, rzucali oszczepem. Po oddaniu rzutu okrążali zwierzę i rzucali znowu. Wielu jednak nie trafiło i zdegustowany tym faktem mamut zwykle nadziewał ich na ciosy. Tacy zwykle nie docierali do mety.

XX wiek

Norweski biathlonista, obecnie po ukończeniu kariery.

Wraz z wyginięciem mamutów, Norwedzy postanowili, na przekór wszystkiemu, kontynuować zabawę w Europie Właściwej. Tam spotkali się z techniką, w tym z bronią palną (tak, na proch). Ku zdumieniu możnych zabawa spodobała się ludziom i od tej pory zaczęto co roku biegać dookoła niewolnika i strzelać do niego z broni krótkiej.

Wkrótce jednak i niewolnicy wyginęli, tak też zachwyceni biathlonem ludzie postanowili strzelać do czegoś, co nie może wyginąć. Tak powstały strzelnice.

Ogólne zasady

Setka ludzi startuje, jeden po drugim albo wszyscy na raz, ze szczytu, tak, aby można się było rozpędzić. Pechowcy zostają stratowani na samym początku, reszta bawi się dalej. W biegu na 10km, zawodnicy po 2,5km docierają na strzelnice. Tam albo padają na brzuch i strzelają, albo jadą dalej i rzucają granatem odłamkowym. 5 na 5 trafionych, można jechać dalej. Wygrywa ten kto pierwszy będzie na mecie (jakie to banalne). Pozostali zajmują kolejne miejsca w tabeli (prawda?).

Transmisje telewizyjne

Jako, że zawody rozgrywane są cholernie daleko, Eurosport postanowił wrzucić do ramówki transmisję z zawodów. Za polski komentarz odpowiadają jedyni w swoim rodzaju Krzysztof Wyrzykowski i Tomasz Jaroński.

Ciekawostki

  • Śmiertelność w biathlonie sięga około 20%. Wynika to z faktu, że wszyscy biathloniści lubią strzelać, a strzelanie do tarczy jest nudne, ruchomy cel zaś to niezła frajda.
  • Gwiazdą biathlonu jest Ole Einar Bjoerndalen. Jedyny sposób żeby go pokonać to celnie strzelać. Do niego.
  • Właśnie w tym sporcie zapeszanie ma największy wpływ na strzelanie.