Blok

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy budynku. Zobacz też blok podstawowy, blok operacyjny, blok rysunkowy, blok kolorowy, blok techniczny.
Dumnie stojący zabytek klasy „bardzo zerowej” w Poznaniu
Zbiorowisko

Blok – luksusowy obiekt mieszkalny, posiadający nie mniej jak cztery-sześć (zależnie od miasta) pięter, w przeciwnym wypadku pijani i niekompetentni urzędnicy klasyfikują budynek jako kamienica.

Geneza

Wykopaliska na terenie Zagłębia Dąbrowskiego wykazują, ze kultura bogatych apartamentowców, zwanych dalej blokami, rozwijała się już w słowiańskich osadach, zwanych dalej podgrodziami. Później modne były kamienice, zamki, pałace, dworki (nie kobiety, ale też) i w ogóle wszystko, tylko nie bloki.

Renesans blokowisk nastąpił wraz z rewolucją przemysłową, gdy do ciasnych miast hurtem zwalały się wiejskie masy. W Polsce prawdziwy boom nastąpił wraz z nadejściem nowych prądów myślowych oraz nowatorskiej technologii „wielkiej płyty”.

Charakterystyka

Aktualnie za blok uznaje się nawet budynki czteropiętrowe, warunkiem jest, aby apartamentowiec miał klockowatą budowę i był świeży. Typowe mieszkanie jest wielkopowierzchniową i komfortową stricte-apartamentową oazą spokoju z wygłuszonymi i wodoodpornymi ścianami. Z okien przeciętnego apartamentowca rozciągają się piękne widoki, jak np. ulica, plac zabaw, trawnik (częściej: wybieg dla okolicznych psów wraz z ich właścicielami), kosze na śmieci, czy też inne, równie monumentalne i równie piękne bloki.

Blokowiska

Blokowiska, inaczej osiedla i dzielnie złożone z bloków, zamieszkuje głównie zarobiona i bogata klasa średnia, preferująca życie na zaciszu, z dala od zgiełku typowego, dużego miasta. Mieszkańcy cenią sobie wysoki standard bezpieczeństwa i zaopatrzenia, jak i idealnego rozplanowania dróg, co idealnie przydaje się np. w razie interwencji pogotowia ratunkowego. Na to też przydaje się wygładzony kształt dachu na wzór prostopadłościanu, umożliwiającego start i lądowanie helikopterów, a w wypadku długich bloków łączonych, także i myśliwców.

Ocena

Wielkości mieszkań określały normy powierzchniowe, które uważane są dziś jako idealnie spełniające wymogi funkcjonalnego i swobodnego stylu życia, aczkolwiek mieszkania często stoją puste i niezamieszkane, chyba, że przez naturalnych regulatorów ekosystemu, jak karaluchy. Drugim aspektem jest wielka płyta, która doskonale sprawdziła się pod względem technicznym i ekonomicznym, zapewniając dobrą izolację akustyczną, tanie koszta produkcyjne, a przede wszystkim w transporcie równie wielkimi dźwigami. Blokowiska z powodu fantastycznej jakości materiału jak i standardów wykończenia, będą służyć nam jeszcze przez długie, długie lata.

Galeria