Bogowie greccy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zapewne tak wyglądała ambrozja, którą wcinali greccy bogowie

Bogowie greccy – istoty nadnaturalne z Grecji rodem, posiadające w istocie nadnaturalną skłonność do namnażania się, także pod wpływem pączkowania. Wszyscy byli jedną wielką rodzinką. Greckie bóstwa żywiły się nektarem, ambrozją i modłami wyznawców. Ich drzewo genealogiczne składało się z potworów, półbogów, bogów i tytanów. Ta wielka grupa uwielbiała poszerzać rodzinkę i spiskować przeciwko sobie. Najlepiej znani nam bogowie greccy to ci z Olimpu. Każdy Grek miał swojego patrona, ponieważ Grecy mieli tyle tych bogów, że aż trudno o to, by nie mieć patrona. Grecy wierzyli, że na świecie jest mnóstwo potworów porywających, zjadających, uwodzących itp. Myśleli też, że boga nie da się zabić.

Chaos[edytuj]

Nyks, która nie wie, jak używać szaty, i boi się ptasiej grypy

Według wierzeń greków, wszystko zaczęło się od Chaosu, miejsca bez dna, gdzie wszystko latało we wszystkie strony[1]. Chaos składał się z podstawowych pierwiastków: wody, ognia, ziemi i powietrza[2]. Był tam taki huk, że powstali:

 • Nyks – uosobienie nocy, nosi szatę zakrywającą tylko nogi i lata z gwiazdami. Mieszka tak daleko, że jej apartamentu nie ma na atlasie.
 • Eros – uosobienie miłości i namiętności w seksie. Oczywiście był nagi albo z samą pieluchą.
 • Tartar – władca krainy Tartar gdzie latały sobie dusze zmarłych. Obalił go Hades.
 • Ereb – bardzo podobny do Tartara i też rządził Hadesem (krainą, nie bogiem).
 • Chronos – wszystko widzi, ujawnia, wyrównuje. I wiecznie marudzi bo mylą go z Kronosem.
 • Gaja – zapewne od niej pochodzi słowo gej. To była tak właściwie planeta Ziemia i ciągle rodzi morza, góry i inne krajobrazy.

Synowie pierwotnych bogów[edytuj]

Z pierwotnych bogów powstali inni, których Gaja zrodziła sama z siebie lub z probówki:

 • Uranos – uosobienie nieba, żadna go nie chciała więc ożenił się z matką.
 • Pontos – uwielbia pornos, uosobienie głębiny morza wewnętrznego dostępnego dla ludzi.

Gaja zabujała się w Tartarze, owocem tego byli:

 • Tyfon – wykluł się z jajka które dostała Gaja od Tartara. Był największym i najsilniejszym czymś na Ziemi.
 • Echidna – bestia, która żywiła się ludzkim mięsem. Nikt nie mógł jej zadowolić w życiu se…

Nyks z probówki zrodziła:

 • Eris
 • Nemezis

Zaś Nyks z Erebem:

 • Eter
 • Hemera
 • Charon
 • Hypnos
 • Tanatos

Jak widać greccy bogowie musieli się zadowolić rodzeństwem.

Tytani[edytuj]

Szczegółowe zdjęcie Erynii podczas lotu.
Jeden z Cyklopów. Najwyraźniej zdjęcie zrobiono z zaskoczenia.

Jak wiadomo nikt nie chciał Uranosa, więc ożenił się z matką Gają i tak powstali:

 • Tytani i tytanidy – olbrzymy, którzy mieli zakaz na wychodzenie z Tartaru i nie mogli korzystać z Nonsensopedii. Należeli do nich Rea, Kojos, Fojbe, Hyperion, Teja, Okeanos, Tetys, Japet i Kronos, co odciął ojcu klejnoty rodzinne.
 • Cyklopi – jednookie olbrzymy wykuwające strzały dla Zeusa, trójząb dla Posejdona i jakiś Łuk. Do Cyklopów należeli Arges, Brontes i Steropes. Robią świetne maszynki do golenia.
 • Sturęcy – olbrzymy o stu rękach i pięćdziesięciu głowach, palą 50 papierosów jednocześnie. Na sturękich mówi się też Hekatonchejrowie. Należeli do nich Kottos, Ajgajon i Gyes.
 • Erynie – skrzydlate staruszki z wężami zamiast włosów, były uosobieniem zemsty. Były nimi Alekto, Tyzyfone i Megajra. Ale nie wolno wypowiadać ich imion.
 • Giganci – śmiertelne olbrzymy z wężami zamiast nóg, nie golili się, więc mieli kolczaste brody.

Główni bogowie[edytuj]

Zeus[edytuj]

Zeus był najpotężniejszym z bogów, szefem Olimpu. Bardzo lubił wpuszczać rodzeństwo za darmo do luksusowego apartamentu Olimpu. Miał wielu synów i córek, dlatego pamiętał tylko połowę swoich dzieci. Często zmienia się w zwierza, gdyż uwielbia gdy jeżdżą na nim kobiety. Ma fajny pasek z piorunów. Karał przestępców, złodziei i innych złych w bardzo okrutny sposób. Uziemiał w pokoju i zablokowywał konto na Nonsensopedii. Wynalazł elektryczność i żarówki energooszczędne, fan koziego mięsa i Anty-fan laktozy, gdyż sam jej nie toleruje. Ma fajną brodę, a jego toga świeci więc miał dobry wizerunek wśród bogów i ludzi. Wraz z braćmi pobił swojego ojca Kronosa, bo to wredna szuja. Szpanuje swoimi mięśniami które wyhodował sobie na wsi, walcząc z bykami.

Posejdon[edytuj]

Posejdon był morskim rolnikiem, bo ciągle chodził z widłami do przewalania siana i odchodów krów morskich. Jeździł na delfinach i żywił się potrawką z alg. Był przewrażliwiony na punkcie Trójzębu. Grał w filmie „Mała syrenka” i udzielał głosu w wersji animowanej. Nosi soczewki w kształcie rozgwiazdy bo w okularach wyglądałby głupio. Zapuszcza włosy i tak jak Zeus jest wredną szują, bo on też pobił ojca. Stara się nie myśleć o dzieciach, bo jego syn to cyklop fujara, który dał sobie podpalić oko. Jeździ na wodnym rydwanie.

Hades[edytuj]

Hades to też szuja jak swoi bracia. Rządzi pod ziemią bo ma inny gust. Jego hobby to patrzenie jak dusze zmarłych latają po jego korytarzu. Hades lubi bawić się z swoim psem Cerberem, często wyprowadza go na spacer, a karma z poległych śmiałków nie jest aż tak droga. Hades ma brytyjski akcent. Według najbardziej wiarygodnych źródeł (czyli film animowany „Herkules”) Hades zamiast włosów miał płomyczek i grał w szachy. Bóg podziemia często miał doła, że tkwił w tak głębokim dołku. Często płacze i zużywa tony chusteczek zajadając lody bo żałuje, że dał się wykiwać przez własne rodzeństwo. Jego atrybut to diabelski ostry sos z podziemi.

Demeter[edytuj]

Demeter to ogrodniczka bo panuje nad roślinkami. Ozdabia Olimp sadząc marihuanę, albo kokę. Przycina wiciokrzewy i podlewa zboże. Grecy lubili się do niej modlić bo lubili wykorzystywać bogów greckich do różnych rzeczy w tym wypadku na chleb. Demeter wraz z rodzeństwem została połknięta przez Kronosa bo jej ojciec pije. Jest druga najstarsza w rodzeństwie zaraz po Posejdonie. Jak większość kobiet w mitologi greckiej była kochanką Zeusa i tak wyszła Kora. Grecy nie mieli czasu, więc modlili się do Demeter i Kory jednocześnie. Demeter jest marudna i często strzelała fochy do Zeusa bo jej nie pomógł szukać Kory. Kiedy jest zła schną roślinki i zboża dają złe plony, a taki już zrobiony pleśnieje. Wyznawcy przedstawiali ją jako sztywną kobietę z źdźbłem trawy we włosach. Demeter była tak wybredna, że wyznawcy musieli składać jej w ofierze krowę albo miód bo inaczej zagrozi sierpem, który był jej atrybutem.

Hera[edytuj]

Hera to symbol zazdrości, ponieważ wszystkim zazdrościła. Była boginią małżeństwa i rodziny. Była królową Olimpu i zołzą nigdy jej nic nie pasowało. A to zupa za słona, a to jabłka nie dostała. Hera ma przerośnięte ego i z tego powodu wyznawcy musieli puszczać dziewczyny na zawody. Hera wiecznie złościła się na Zeusa bo miał wiele kochanek, a ona jest symbolem zazdrości i do tego walczy ze zdradą. Hera jest gruba i ma czarną, wyszczuplającą togę, ale to i tak nie działa. Zeus i Hera nie powinni być małżeństwem bo z tego, na świat przyszli Ares, Hefajstos, Ejlejtyja i Hebe.

Afrodyta[edytuj]

Afrodyta to bogini piękności, urody, miłości i Miss Universe. Afrodyta nie jest dumna z dziecka, ponieważ jej syn/córka to Hermafrodyta, który/a jest obojnakiem. Afrodyta zwykle chodziła naga. Są dwie teorie narodzin Afrodyty:

 • Zeus się mył, puścił bąka, a z piany wyłoniła się Afrodyta.
 • Uranos walczył z Kronosem, w końcu Kronos wziął sierp i odciął Uranosowi Penisa. To coś spadło do wody, a potem wyłoniła się Afrodyta.

Kulty czczące Afrodytę były na Cyprze. Żeby się tam dostać, wystarczyło mieć afro.

Kines[edytuj]

Kines to nieżywe uosobienie czterech żywiołów zesłanych znad nieba do wnętrza Ziemi, w przenośni i dosłownie. Doskonała inspiracja z trzecim okiem do Rule 34, która widzi przyszłość. Ojczulek Chronos zabraniał jej kontaktów z Hadesem, ale się zbuntowała i ojciec na tym ją przyłapał. Pod namową Chronosa zrywa z bóstwem podziemi, a ten uśmierca ją i znajduje sobie inną dziewczynę. Bogini dowiedziała się od gaduły Hermesa, że Hades całował się z Persefoną, a emo Kines jest chory psychicznie i pływa w lawie, żeby umrzeć i spotkać się z kochankiem. Tak, czy siak teraz podlizuje się nordyckiemu Lokiemu. Na typową emo nawet solidnie napierdala klepsydrą niczym Twilight Sparkle. Hindusi po pewnej erze zaczęli kopiować swoją boginię od niej – Kali. W rzymskiej wersji była to Alawora, stąd pochodzi nazwa „lawa”.

Przypisy

 1. UWAGA! w tamtym miejscu łatwo dostać fortepianem
 2. Coś jak W.I.T.C.H.