Botswana

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Botswana
Stolica Gaborone
Ludność 4 miliony osób
Język urzędowy angielski
Ustrój demokracja (jedyny kraj w Afryce, w którym demokracja działa lepiej niż w Niemczech)
Religia katolicyzm
Waluta diamenty
 

Botswana (dawniej Beczuana) – kraj leżący w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Graniczy z Namibią, RPA i Zimbabwe.

Ludność

Botswana jest zamieszkana przez murzynów z plemienia bantu. A przecież nie od dziś wiadomo, że Polacy są murzynami, więc można powiedzieć, że Botswańczycy są prawdziwymi Polakami. Co zresztą uwidoczni się poniżej:

Historia

Od niepamiętnych czasów Botswana nie miała dostępu do morza, co było największą bolączką jej mieszkańców. Przez wieki, wszelkimi sposobami Botswańczycy starali się to zmienić, przez kopanie kanałów, przesuwanie słupków granicznych, przerysowywanie map, itp., ale nic to nie dało (czyż nie tak postąpiliby Polacy?). Postanowili nawet założyć u siebie prywatne morze, ale woda osobliwie wyparowała i dziś w tym miejscu znajduje się Pustynia Kalahari (dochodzenie w sprawie zniknięcia 345 mld m3 wody nadal trwa, choć nie posuwa się do przodu – jakie to swojskie, prawda?).

Ostatnimi czasy Botswana wysłała oficjalny protest do ONZ-tu w tej sprawie i czeka niecierpliwie na odzew.

Nazwa

W ten sposób uwidoczniło się genetyczne cwaniactwo Botswańczyków. Weszło ono nawet do codziennego języka sąsiednich ludów, dzięki czemu powstała obecna nazwa republiki. Tylko oficjalnie zapisywana jest ona z transliteracją angielską, bo w XIX wieku Botswana była kolonią brytyjską.