Burundi

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Burundi
Flagaburundi2.PNG
Wpływ Żydów na ten kraj został udokumentowany na fladze
Stolica Rwanda zniszczyła stolicę
Król Pierre Buyoya
Ludność Na wsi jest więcej, skład: Hutu: 30%, Tutsi: 30%, Żydzi: 15%, Twa: 10%, Demokratyczni Kongijczycy: 5%,

Republikańscy Kongijczycy: 5%, Eskimosi: 4%, Polacy: 1%

Język urzędowy hebrajski
Ustrój junta
Religia Judaizm:33%, Wierzenia plemienne: 32%, Islam: 14%, Katolicyzm: 10%, Prezbiterianizm: 10%, Bahaizm: 1%
 

Burundi – mały kraj afrykański leżący nad tektonicznym jeziorem Tanganika, przez co jest notorycznie zalewany i niszczony przez trzęsienia ziemi. Stolicą jest Bujumbura, gdzie mieszka szesnaście osób (reszta zginęła w wojnach).

Historia

Na terenie Burundi znajdowało się kiedyś królestwo Urundi, gdzie mieszkali członkowie plemienia Tutsi. Jednak kiedy przybyli Hutu i podbili tereny, nazwali kraj Burundi, czyli Brzydkie Urundi. Z czasem przybyli też Pigmeje Twa. I tak rozpoczęła się trwająca do dziś wojna domowa. Każde z plemion bije się między sobą o bezwartościowe kawałki ziemi, na której tylko chwasty rosną. Przez cały XVIII i XIX wiek dokonano około czterystu zamachów stanu. Dochodziło do tego, że Tutsi obalali własnych dyktatorów, bo nie wiedzieli kto rządzi. W połowie XX wieku przyjechali Żydzi, którzy wlepili 3 gwiazdy Dawida na flagę i oktrojowali konstytucję. Dokument nie przetrwał długo, gdyż Twa, którzy obalili żydowskich dyktatorów, spalili go. W 1992 któryś z dyktatorów omyłkowo podpisał konstytucję, w myśl której został obalony. Tak rozpoczęła się droga Burundi do demokracji. Po drodze było jeszcze kilka wojen domowych i cztery zamachy stanu, ale są na dobrej drodze.

Gospodarka

Gospodarka Burundi opiera się głównie na sprzedaży organów do przeszczepu. Uznano, że tyle osób ginie w wojnie domowej, że grzech nie wykorzystać. Poza tym uprawia się banany, maniok i sorgo.

Zobacz też