C (język programowania)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Ten artykuł jest częścią cyklu naukowego języki komputerowe.

Języki programowania:


Inne języki komputerowe:


edytuj ten szablon

if(2b || !(2b) == question)

William Shakespeare o C

C – zbiór niuansów, kruczków, pułapek i szczególnych przypadków zebranych w jeden język programowania. W C można zaprogramować absolutnie wszystko, i w rzeczywistości wszystko jest zaprogramowane w C, bo tzw. języki wyższe nie mogłyby funkcjonować bez kompilatorów (napisanych w C i tłumaczących wszystko najpierw na C, a potem na co innego). Protoplasta późniejszych C++ i C#.

Nie istnieje programista, który zna C w całości i rozumie wszystkie jego struktury.

Osobie bez informatycznego wykształcenia może wydawać się dziwne, że np. język polski jest napisany w C. Ale to nie jest wina języka C, tylko braku wiedzy osoby bez informatycznego wykształcenia, która nie rozumie nawet tak podstawowych rzeczy.

Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia łaciny: starożytni Rzymianie co prawda C znali (na cześć owego języka oznaczali nawet liczbę 100 literą C), jednak nie znali zera, co rodzi pytanie, w jak w ogóle stwierdzali czy ich oprogramowanie prawidłowo terminuje. Ów brak zera (i idąca za tym niemożność zweryfikowania prawidłowości oprogramowania) był w końcu przyczyną upadku cesarstwa zachodniorzymskiego w roku CDLXXVI.

Ciekawostki

  • W C można odwołać się do elementu tablicy w następujący sposób 1[t] co zwykle wywołuje bardzo nieoczekiwane reakcje u osób postronnych[1] które o tym fakcie nie wiedzą, kwintesencją jest kompilacja programu i udowodnienie że ów zapis jest poprawny co powoduje w skrajny przypadku napad histerii bądź uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Zaleca się ostrożność w używaniu!
  • Są w nim pisane jedyne słuszne systemy i Linuxy.

Przypisy

  1. Osób, które mają jakiekolwiek podstawy z dziedziny programowania w jakimkolwiek języku, w przeciwnym wypadku jedyne czego możesz się spodziewać to obojętność


Crystal Clear app klaptop.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny informatyki. Jeśli klikasz szybciej niż myślisz – rozbuduj go.