Closterkeller

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anja Orthodox – gotka w każdym calu
Nie mam marzeń, nie znam bajek!
Teksty Anji Orthodox nigdy nie porażały optymizmem i głębią

Closterkeller – polski zespół grający rocka gotyckiego, inspirowanego kilkoma innymi, mniej lub bardziej mhrocznymi gatunkami.

Historia

Zespół powstał 1 stycznia 1988 roku, co dało okazję do przypuszczeń, jakoby na pomysł jego założenia muzycy wpadli podczas hucznego Sylwestra. Złośliwi twierdzą również, że nazwa zespołu pochodzi od wina, jakie muzycy pili w czasie zabawy: Klosterkeller, a pierwszą literę zmienili dla zmyły, choć uparcie twierdzą, że to dlatego, aby na chords.pl byli wyżej na alfabetycznej liście wykonawców. Pierwsze próby (grupa chciała być tró i nie grała koncertów) odbywały się w Domu Kultury w Radości (nie ma co – dobrana nazwa jak na zespół gotycki), jednak kiedy usłyszała ich dyrektorka owego przybytku, z miejsca wyrzuciła ich na zbity pysk. Na szczęście znaleźli sobie inny dom kultury w pobliskiej wsi.

Obecny skład

Charakterystyka twórczości

Teksty

Teksty zespołu poruszają wiele tematów, z których najczęściej powtarzają się:

  • smutek, rozpacz;
  • nieszczęśliwa miłość;
  • obawa tego co przyniesie jutro;
  • poszukiwanie piękna;

i inne temu podobne pierdołowate rozważania dobre dla pryszczatych licealistów.

Muzyka

Od przeszło ćwierćwiecza Closterkeller proponuje swoim słuchaczom niewiele różniące się od siebie odcienie błękitu rocka gotyckiego – średnie i szybkie tempa oraz do znużenia powtarzalne i wtórne arpeggia w tonacjach molowych.

Ciekawostki

  • W 1990 roku zakozaczyli i wydali jeden z pierwszych polskich albumów nagranych na płycie CD.
  • Grali dla Koreańczyków na Stadionie Dziesięciolecia.
  • W ciągu prawie trzydziestu lat istnienia zespołu wymieniał on średnio jednego członka rocznie. W tym roku nie wyleciał jeszcze żaden, przez co fani spekulują, że pora na wokalistkę Anję Orthodox, która jako jedyna ostała się z oryginalnego składu.
  • Obecnie za perkusją zasiada Adam Najman – syn wokalistki i byłego basisty. Cóż, wystarczy trochę poczekać i zamieni się to w biznes rodzinny.

Przypisy

  1. Składające się z jednego, chaotycznie powtarzanego dźwięku „solo” z utworu „Jihad” się nie liczy.


Crystal Clear app knotify.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny muzyki. Jeśli wytrzymasz 10 minut w słuchawkach – rozbuduj go.