Command & Conquer: Red Alert

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grafika wprost oszałamiająca…

Command & Conquer: Red Alert – kontynuacja pierwszej części, która nie jest kontynuacją tylko prequelem. Dobra, powiem tylko, że jest RTS-em wydanym w 1996.

Fabuła

W 1946 Albert Einstein wynalazł wehikuł czasu i wpadł na genialny pomysł – postanowił zabić Hitlera, tym samym ratując świat przed zmniejszeniem ogólnej liczby ludności na świecie zwanym II Wojną Światową. Więc cofa się do roku 1924 (właśnie wtedy Adolf wychodził z kicia) i podając mu rękę znika w tajemniczym świetle. Udało się – możesz spokojnie wykreślić IIWŚ z książki historii. Einstein uratował świat. Żartowałem! Dzięki temu, że Hitlera nie było, towarzysz Stalin zgromadził potężną armię liczącą ponad 14mln mężczyzn, kobiet i psów. Wielki wódz pomyślał sobie wtedy „Co by było, gdyby tak Związek Radziecki rozciągał się na całą Europę?„ i postanowił to sprawdzić.

Strony konfliktu

Alianci

Wspaniali Amerykanie, Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi po serii porażek zaczynają kontratakować i zwyciężać. Po drodze kilka razy ratują dupę Einsteinowi, przechwytują superbroń ruskom, używają Chronosfery (Einstein tak nazwał swój wehikuł czasu… dziwnie, nie?) w końcu atakują Moskwę i ją zdobywają, a wszystko kończy się happy endem, kiedy generał Stravos (główny dowódca aliantów) częstuje Stalina szmatą do jednorazowego i ostatniego połknięcia. Aliantami gra się zdecydowanie trudniej, chociaż pierwsze misje na to nie wskazują. Ich czołgi mają mniejszą siłę ognia, niż te sowieckie. Ale u Aliantów występuje najlepsza laska w grze – Tanya Adams. Potrafi w pojedynkę roznieść batalion piechoty i przy okazji rozwalić kilka budynków. Dodatkowo Alianci posiadają ciekawe sztuczki, np. Chronosferę, która pozwala na teleportację jednostek. To ta strona, która panuje na morzu. Niektóre morskie jednostki są mocno przesadzone, np. taki krążownik potrafi z bazy wroga zrobić w 5 minut doskonale zaorane pole uprawne.

Sowieci

Inaczej Ruski. Od razu pokazana jest antypolskość pokojowość tej strony: pierwsza misja rozgrywa się w Toruniu, i ma na celu zabicie cywili zlikwidowanie złych, imperialistycznych alianckich świń, które zajęły to miasto. Pokojowymi metodami wyrzynają zajmują Niemcy. Przy okazji próbują zdobyć chromosferę, jednak nie udaje im się to, z powodu złego, imperialistycznego zdrajcy Gruszkowa. W końcu wkurwiony z pełnym spokojem Stalin wydaje rozkaz zajęcia Wysp Brytyjskich. Po wielkim zwycięstwie nad imperializmem wyzwoleni Brytyjczycy wielce się cieszą, że teraz stali się Brytyjską Socjalistyczną Republiką Radziecką.

Ich armia zdecydowanie panuje w powietrzu, chociaż leżą na morzu. Aczkolwiek atakiem MIG-ów można zatopić flotę, a Hind-y dokopią mocno bazie wroga.

Rozgrywka

Ogranicza się w większości misji do:

 • Postawienia bazy.
 • Ogarnięcia trochę złota i diamentów (surowce w grze).
 • Wyprodukowaniu 50 czołgów.
 • Zjechaniu bazy wroga.
 • Cieszenia się ze zwycięstwa.

Jeżeli tak nie jest, to pewnie jakiś budynek trzeba zająć, albo nie zniszczyłeś wszystkiego.

Ciekawostki

 • Do gry wydano 2 dodatki: Aftermath i Counterstrike. Wniosły wiele, tak wiele, że aż nic.
 • Dowiadujemy się, że po postawieniu bazy można zbudować fabrykę czołgów i samolotów w szczerym polu, i każda baza potrzebuje co najmniej 10 elektrowni (można by zasilić małe państwo).
 • Jeżeli znajdziesz dziurę w ziemi, w której jest drabinka, to najprawdopodobniej za kilka godzin będziesz bogaty.
 • Za 30000 dolarów można zbudować około 30 czołgów.
 • Za przerywniki w grze służą scenki z prawdziwymi aktorami.
 • Za metalowy kawałek Hell March kompozytor muzyki do tej gry Frank Klepacki dostał nagrodę, tylko nie pamiętam jaką.
 • EA Games zrobiła coś niesamowitego… Udostępniła tą grę za darmo!. Zrobiła to też z pierwszą częścią i Tiberian Sun.