Ctrl

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ctrl (czyt. cytyryly) – klawisz wbrew pozorom nie służący do kontrolowania poczynań systemu od Majkrosoftu.

Położenie

Ctrl jest wciśnięty na chama przez inżynierów między Shita a Win Key. Po drugiej stronie natomiast między Shiftem a bardzo dziwnym klawiszem, symbolizującym menu z kursorem. Niezależnie, jak na to patrzeć, jeden z nich leży przy any keyu, drugi zaś chowa się w funkcyjnych. Jest ich na całej klawiaturze para, ale bardzo się nie lubią, co widać po ich oddaleniu (są w przeciwległych kątach).

Użytek

Ctrl idealnie nada się do kombinacji Ctrl+Alt+Delete lub jej odpowiednikiem Shift+Ctrl+Esc. Ze zwykłymi klawiszami literowymi tworzy funkcje takie jak zapisz (Ctrl+S), otwórz (Ctrl+O), cofnij (Ctrl+Z) itd. Ciekawą funkcją jest również zastosowanie Ctrl+W, jednak zanim go użyjesz skopiuj link tej strony (wkrótce się dowiesz dlaczego). Użytkownicy Windowsa właśnie ten przycisk wraz z Altem i Deletem naciskają tyle samo razy z do dziś nie wyjaśnionych przyczyn. Zagwozdka ta jest jak na razie przez amerykańskich jajogłowych nierozwiązana.

W niektórych systemach operacyjnych (Linux, Microsoft Windows) można włączyć funkcję, dzięki której po naciśnięciu Ctrl pojawia się takie fajne kółeczko. Rzekomo służy to do lokalizacji kursora – w rzeczywistości jest to zabawa na bardzo długi czas (pół minuty).


Crystal Clear app klaptop.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny informatyki. Jeśli klikasz szybciej niż myślisz – rozbuduj go.