Dyskusja:Świadkowie Jehowy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Artykuł nie odpowiada celom nonseopedii[edytuj]

Nonsensopedia nie jest i nie będzie nigdy miejscem na dyskutowanie kwestii religijnych, politycznych, ideologicznych i światopoglądowych.--31.61.136.90 (dyskusja) 12:52, lis 18, 2014 (UTC)

Pytanie co do treści[edytuj]

Artykuł niezły : ) uśmiałem się, hehe tylko nie czaje tego z odnalezionymi tymi księgami, Romana, Manowara i Burzuma faktycznie nie kojarzę, ale takie jak Objawienia czy Tytusa są przecież normalnymi księgami z katolickiej Biblii w przekładzie Tysiąclecia. Niech się wypowie na ten temat ktoś dobrze obeznany w temacie : ) pozdrawiam

Sam się nie znam, ale pewnie niektóre księgi mamy wspólne, w końcu ta sekta to jakiśtam nibychrześcijański odłam ;-) Misiek XCV 14:50, 31 gru 2008 (UTC)
Ja Ci dam sektę! Zwyczna religia chrześcijańska. A Objawienia i Tytusa katole też mają. Ba, ŚJ nie mają Tobiasza, Machabejskich i Judyty. Amoniak 15:08, 31 gru 2008 (UTC)
Hahaha "Zwyczajna religia chrześcijańska." ??? Nie, to nie religia, to sekta -.-
Spytaj(Nie Jehowego), przeczytaj i sprawdź zanim coś takiego napiszesz ... Poza :::tym śmieszniejsze było by pokazanie prawdziwego Jehowego.

na jakiej podstawie twierdzicie że Świadkowie Jehowy to sekta hmm? ja jestem Świadkiem Jehowy i jakoś nie zauważyłam żeby ta religia miała powołanie do więzienia ludzi lub wmawiania im jakichś racji. zastanówcie się co mówicie! ja również mogłabym głośić że Chrześcijanie, Katolicy, Buddyści czy Żydzi to sekty, ale to nie jest zgodne z prawdą więc nie mam podstaw żeby tak twierdzić. poza tym nie mówcie 'jehowi' itp bo to jest na prawdę obraźliwe. na Świadków Jehowy mówi się po prostu Świadkowie Jehowy.

No dla mnie Kościół KATolicki to też sekta. Masz pecha :) –Cerber–Kim jesteś i dlaczego mnie nie cierpisz? 08:24, 31 maj 2009 (UTC)

ŚJ uznają tzw. kanon hebrajski, podczas gdy Kościół katolicki - kanon aleksandryjski. Różnica polega na tym, że u eŚJotów jest 66 ksiąg w Biblii, a u katolików - te same 66 + 7 dołożonych w XVI wieku (oraz dwie "uzupełnione" księgi). Objawienia i Tytusa to normalne księgi, natomiast Romana, Manowara oczywiście nie :)

ŚJ nie są sektą, ponieważ znajdują się na liście zarejestrowanych wyznań w Polsce, czyli zostali uznani przez PAŃSTWO za religię. Klasyfikacja religioznawcza ŚJotów wygląda dokładnie tak jak na Wikipedii - są wyznaniem deuteroprotestanckim, czyli również zaliczają się do chrześcijan.

Pozdrawiam, religioznawca.

We Francji, dla odmiany, odmówiono zarejestrowania tejże grupy. Nie oszukujmy się, te wszystkie nowe ruchy religijne, to w większości sekty. Jechowi tez do nich naleza, z prostej przyczyny - czy jakikolwiek wyznawca jednej z religii mojzeszowej, usiluje cie napastowac swoimi materialami, zachęcającymi do metanoi?

Przestrzeganie obowiązku misyjnego nie jest żadnym powodem :> ᒦᓂᐊ 00:03, 12 sie 2009 (UTC)
Nawet imię Boże Jehowa (Jahwe) piszecie z błędem ortograficznym. Podstawówka się kłania. 1 grudnia 2005 roku Sąd Apelacyjny w Paryżu nakazał francuskiemu ministrowi spraw wewnętrznych udostępnić Świadkom Jehowy policyjne dokumenty, na podstawie których wciągnięto ich w roku 1996 na listę sekt. Sąd uznał jednak, że oceny skutków działalności Świadków Jehowy, o której wspominają te dokumenty, miały błahy charakter i nie mogą być brane pod uwagę. 30 czerwca 2011 Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że rząd Francji naruszył prawa Świadków Jehowy.szkoda, że nikt jednak nie zna prawdy, i wypisują jakieś głupoty na tej oto stronie.

Komentarz do komentarzy[edytuj]

Szkoda, że niektórzy nie rozumieją, na czym polega podział na sekty i religie.

We Francji odmówiono im rejestracji, ale Świadkowie podali Francję (cały kraj!) do któregoś z Europejskich Trybunałów (nie mam ochoty dokładnie sprawdzać, do którego). Wskutek tego pozwu, państwo francuskie zostało zmuszone do rejestracji Świadków Jehowy. Czemu? Dlatego, że obowiązkiem wszystkich członków Unii Europejskiej jest uznawanie wyznań restoracjonistycznych za religie, a nie sekty.

Jako że padł rewelacyjny argument popierający sekciarstwo ŚJ, pt. "głoszą Ewangelię, więc są sektą", odpowiadam grzecznie, zadając pytanie retoryczne: a misjonarze katoliccy np. w Chinach też głoszą? Głoszą. Ba, nawracają ludzi. Jeżeli ŚJ są z tego powodu sektą, to KK również.

Czekam na dalsze, "rzeczowe" argumenty :)

Pozdrawiam, religioznawca.

Popatrz na nazwę wyżej, to jest Nonsensopedia. W haśle o kościele katolickim już na początku mamy napisane, że to firma. ᒦᓂᐊ 04:11, wrz 19, 2009 (UTC)jest mi niezmiernie przykro że ktoś jest na tyle głupkowaty, i pisze ze ŚJ są sektą. A Katolicy to nie sekta? To że jest więcej katolików nie ma znaczenia, tak samo mogę twierdzić że Katolicy to sekta. Pozdrawiam Katolików i mam nadzieję że kiedyś zmądrzeją.

Cytat z Wikipedii: " (...)Świadkowie Jehowy, mormoni negują swój związek z niemal całą historią chrześcijaństwa, zarówno katolickiego, jak i protestanckiego, wobec czego niektórzy kwestionują ich przynależność do chrześcijaństwa. "Wątpliwości budzi głoszona neutralność polityczna przez Świadków Jehowy w związku z wystosowaniem 25 czerwca 1933 roku otwartego listu do Adolfa Hitlera i narodu niemieckiego o nazwie Declaration of Facts (Deklaracja Faktów), w którym to przedstawili punkty wspólne swojej doktryny i polityki NSDAP, potępili Ligę Narodów, a Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone określili mianem największego gnębiciela na ziemi, rząd III Rzeszy określono jako orędownika zasad, którym przyświecają idee świadków oraz stwierdzono, że ich literatura jest stronnikiem idei państwa Niemieckiego. Zwraca się uwagę na określanie mianem Szkarłatnej Bestii (za księgą Apokalipsy) Organizacji Narodów Zjednoczonych, która wg Świadków Jehowy ma prześladować wyznawców ich religii w czasach ostatnich przez Armagedonem, a mimo to zarejestrowanie się ich organizacji Towarzystwa Strażnica w jej strukturach już w 1946 roku." Oczywiście, że to sekta i nawet jeśli ktoś mówi (jak np. użytkownik wyżej), że Kosciół katolicki czy prawosławny jest sektą to niech się nie zdziwi, że katolików , prawosławnych i protestantów NIE UZNAJE SIĘ za sekty. Pozdrawiam Świadków Jehowy i mam nadzieję, że kiedyś zmądrzeją.
Wprawdzie nie jestem eŚJotem, ale poleciłbym Tobie zmądrzenie. Co to ma być za argument: "Świadków UZNAJE SIĘ za sekty"? Kto uznaje? Twój Kościół? Wyznawcy Twojego Kościoła? W takim razie wiedz, że nie mają oni nic do powiedzenia w tej sprawie. Decyduje o tym rejestracja konkretnego ugrupowania w państwie jako związku wyznaniowego. W Polsce Świadkowie są zarejestrowani właśnie jako związek wyznaniowy. Mała ciekawostka: wyznanie takie jak Hare Kriszna (przez wielu również uznawane za sektę) wytoczyło sprawy sądowe kilku osobom i organizacjom, nazywającym ich 'sektą'. Wszystkie wygrali :)
Nie zmienia to faktu, że hasło "ŚJ" na nonsensopedii jest wg mnie bardzo zabawne i interesujące :D
  To nie zmienia faktu że ich metody zdobywania nowych wyznawców są sprzeczne z prawami moralnymi. M.in. to jest powodem nazywania ich sektą
~`atheist


Sektę, według encyklopedystów z PWN, charakteryzuje zespół wybranych cech, które często uznawane są za negatywne przez oficjalne instytucje państwowe lub religijne, m.in. autorytarne sprawowanie władzy przez przywódcę sekty, traktowanie członków sekty w sposób instrumentalny przez jej kierownictwo, łączenie celów politycznych i ekonomicznych (czerpanie korzyści materialnych z działalności sekty przez wybrane osoby lub grupy osób) z celami religijnymi lub parareligijnymi, brak samokrytycyzmu, dążenie do uniezależnienia się od uznawanych przez społeczeństwo czynników kontroli (np. rodzina lub media)[3].

Czyli watykan (na tace, jeden nieomylny przywódca - papież, wtrącanie się do polityki, kler)