Edward Gierek

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy polskiego komunisty. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
Gierek podzielił wszystkim równo, Ruskim wszystko, Polsce gówno
Polacy o RWPG
Nie ma mięsa, nie ma serka, wyrzucili z partii Gierka. Raz, dwa, trzy, sekretarzem będziesz Ty!
Rymowanka z okresu tuż po zdjęciu Gierka

Edward Gierek (ros. Эдвард Герек, ur. 6 stycznia 1913 we dzielnicy Zagórze, zm. 29 lipca 2001 w Cieszynie) – Zagłębiak, twórca polskiego lewego komunizmu, choć według Jarosława Kaczyńskiego był reprezentantem zdrowego socjalizmu. Ojciec sześciorga kociąt, do tego wytrwały mąż, dobry wędkarz. Jego hobby to palenie gumy. Stworzył tzw. PGR-y, czyli miejsca rozrywki dla ludu pracującego. Twórca tzw. Gierkówki. Miłośnik kredytów. I tak za Gierka było lepiej. Najlepszy polski fotograf w historii, jego najbardziej udanym zdjęciem było zdjęcie Gomułki.

Zapisał się do historii również jako bohater nazw epok w historii gospodarki: wczesny Gierek (lata 19711975) oraz późny Gierek (lata 19761980).

Ciekawostki[edytuj]

  • Edward Gierek urodził się w czepku, który został jemu skradziony w 1975, w związku z czym przestał przynosić mu szczęście, a Polska zaczęła wpadać w kryzys. Jego posiadaczem stał się w 2004 roku Ferdynand Kiepski, który kupił go od jednego emeryta za 50 gr, a następnie sprzedał Marianowi Paździochowi za 100 zł.

Gierkowskie hasła[edytuj]

  • Mamy masło, mamy serek, niech nam żyje Ed O'Gierek.
  • Chcesz cukierka – idź do Gierka, Gierek ma to ci da, ewentualnie Gierek głupi to pożyczy, a potem spłaci dług ci kupi.
  • Zastał Sosnowiec drewniany, a zostawił azbestowy.
  • Miska, miska, salaterka, nie lubimy wujka Gierka. Jak ukradnie nam kotlecik, podpalimy komitecik.