Film katastroficzny

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Film katastroficznyfilm, w ktorym wszystko ulega ogólnej destrukcji, co jest przyczynkiem pokazania, jak splatają się losy bandy pozornie niezwiązanych z sobą osób. Film kończy się ½ happy endu (wszak ofiary są...).

Akcja filmu

Filmy katastroficzne dzieją się w USA. Jeżeli dzieją się gdzie indziej, to obowiązkowo biorą w nich udział obywatele amerykańscy. Przerypane jest być Amerykaninem.

W ostatnich latach pojawił się nowy, specyficzny rodzaj filmów katastroficznych. Główną rolę odgrywają w nich muzułmanie i najczęściej tego typu filmy pełnią tę samą propagandową funkcję, co te poświęcone wojnie w Wietnamie czyli mają zachęcić jak największą liczbę przygłupich amerykańskich nastolatków do wstąpienia do wojska i zginięcia za ropę dla Wuja Sama.

Typy katastrof

Trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu, lawina, powódź, meteoryt, kometa, pędzący pociąg, płonący wieżowiec, popsute metro, reforma finansów publicznych, rok 2012, zawieszenie się Windowsa Visty, Godzilla, rozładowana bateria w Nokii 3310, inwazja pawianów, brak zasięgu, odklejony tips oraz inne rzeczy, o których nie śniło się Nonsensopedystom.

Typowi bohaterowie filmów katastroficznych

 • Naukowiec, Którego Nikt Nie Słucha – doktor wywalony z roboty, bo bredził coś o katastrofach. Alkoholik. Rozwodnik, bo żona go rzuciła[1]. Mieszka gdzieś w Kanadzie, Meksyku lub pod Wałbrzychem. Nie goli się. W piwnicy ma komputer z Windowsem 386, w którym są wszystkie dane potrzebne do uratowania świata.
 • Zły Polityk/Burmistrz – ma władzę, pieniądze i ochroniarzy. Właśnie organizuje jakąś imprę. Katastrofy nie mieszczą się w jego kalendarzu wyborczym.
 • Dociekliwa Dziennikarka & Dzielny Kamerzysta – bez nich nie wiedzielibyśmy, że cokolwiek się wydarzyło.
 • Przypadkowy Bohater – walczy o ocalenie rodziny.
 • Rodzina Przypadkowego Bohatera – jest o włos od śmierci.
 • Prezydent USA – nic nie wie. Jakby wiedział, to by coś zrobił.
 • Amerykańscy Generałowie – mają ordery. Najchętniej strzelaliby do wszystkiego z lotniskowca albo wysadzali głowicami atomowymi.
 • Nieustraszeni Strażacy – walczą z katastrofą i wyglądają jak Tommy Lee Jones w "Wulkanie".
 • Społeczeństwo – jest ciężko doświadczone przez katastrofę, a mimo to nie strajkuje.

Bohaterownie typowi nie do końca:

Przykładowy scenariusz filmu katastroficznego

Scena 1: Nic się nie dzieje.
Scena 2: Dalej nic się nie dzieje, a jednak coś się dzieje, np. lawa bulgoce...
Scena 3: Pozornie dalej nic się nie dzieje, ale Dociekliwa Dziennikarka coś odkrywa.
Scena 4: Szef (na usługach Złego Polityka) wywala Dziennikarkę z roboty za to, że coś odkryła, albo wysyła ją do Idaho, by zrobiła reportaż o Święcie Ciastek z Glonami.
Scena 5: Dziennikarka wraz z Dzielnym Kamerzystą kradnie samochód i jedzie w poszukiwaniu Naukowca, Którego Nikt Nie Słucha, którego istnienie odkryła, wertując archiwalne numery „Działkowca”.
Scena 6: Coś jednak się dzieje. Ginie bezdomny. Albo pies. Albo bezdomny pies.
Scena 7: Zbliża się impreza, zorganizowana przez Polityka dla Społeczeństwa.
Scena 8: Dziennikarka znajduje Naukowca w stanie kompletnego upojenia. Ten na jej widok trzeźwieje. Włącza komputer: na ekranie meteor, w tle goła baba, obok zdjęcie byłej żony nad Niagarą.
Scena 9: Dzieje się już całkiem nieciekawie. Godzilla pożera wagon metra z keczupem. Media bagatelizują sprawę.
Scena 10: Naukowiec wylicza na kalkulatorze, że TO już jutro. Znajomy szeryf jest na urlopie w Afganistanie. Naukowiec, Dziennikarka i Kamerzysta gnają na złamanie karku starym pick-upem. Auto się psuje.
Scena 11: Impreza się rozpoczyna. Polityk przemawia, Społeczeństwo macha chorągiewkami.
Scena 12: WALI SIĘ!, PALI SIĘ! WYBUCHA!, LEJE SIĘ!, SYPIE SIĘ!, RYCZY!, OGNIEM ZIONIE! LECI NA ŁEB NA SZYJĘ![2] Oh my God !!! Społeczeństwo zostaje przetrzebione.
Scena 13 (pechowa): Naukowiec, Dziennikarka i Kamerzysta docierają na miejsce, zabrani przez ciężarówkę z ładunkiem muszli klozetowych, ale jest już po faworkach. Tylko Nieustraszeni Strażacy walczą. Dziennikarka relacjonuje (zakłócenia na ekranie), Kamerzysta kameruje.
Scena 14: Przypadkowy Bohater (mechanik lub księgowy) dowiaduje się, że jego Rodzina w przyczepie kempingowej wisi nad przepaścią. Jego syn, z którym nie umiał znaleźć wspólnego języka, dzielnie dzierży akwarium.
Scena 15: Prezydent USA jakimś cudem dowiaduje się o istnieniu Naukowca. Wraz z Dziennikarką zostają zawiezieni do tajnej kwatery lub do Air Force 1.
Scena 15 i ½: Naukowiec wygłasza swoją teorię, Generałowie się kłócą, Prezydent kiwa głową, Dziennikarka pije „Cisowiankę Perlage”.
Scena 16: Przypadkowy Bohater brnie przez gruzy, rodzina wisi dalej w sposób bardziej dramatyczny.
Scena 17: Prezydent wygania Generałów, rzucając w jednego dziurkaczem. Następnie zostaje sam na dwoje z Naukowcem i Dziennikarką. Naukowiec mówi, że NAJGORSZE dopiero nadchodzi.
Scena 17,33: Przypadkowy Bohater i Rodzina jw. W tle – Bruce Willis reklamujący Wyborową.
Scena 18: Naukowiec przejmuje od Prezydenta dowództwo armii. Kartka z opisem sposobu na NAJGORSZE znajduje się przypadkowo w tylnej kieszeni starych jeansów. Nic jednak nie jest pewne!
Scena 19: Gorączkowe przygotowania, Bohater brnie, Rodzina czeka, Zły Polityk bruździ.
Scena 20: Kulminacja – walka z NAJGORSZYM! Naukowiec, Dziennikarka i Strażacy w akcji. Społeczeństwo się integruje! Prezydent chwyta za szpadel [sic!].
Scena 21: Bohater dociera do Rodziny i ratuję je za pomocą kosiarki do trawy. Padają sobie w objęcia, a żona nie ma za złe, że przyczepę szlag trafił.
Scena 22: 16-tonowy kawałek meteorytu trafia Polityka, który przechodzi do historii.
Scena 23: NAJGORSZE zostaje odparte! Wszyscy są brudni. Naukowiec dostaje pracę, nie sporządziwszy nawet CV. Dziennikarka ma bombowy materiał. Prezydent przemawia.
Scena 24: Społeczeństwo bierze się do sprzątania. Rząd Polski obiecuje pomoc przy odbudowie autostrad.
Scena 24+x-y: Bohater obiecuje synowi, że razem pojadą na hipopotamy.
Scena 25: Naukowiec (który się ogolił) i Dziennikarka (bez Kamerzysty) idą do łózka. Nad wszystkim powiewa amerykańska flaga.

Efekty dźwiękowe

 • Dziarska muzyka;
 • Różna muzyka;
 • Refleksyjna muzyka;
 • Oh my God !!!;
 • Słowa pełne ekspresji.
 • Dum, dum, dum, dum !!

Przykładowe filmy katastroficzne

 • Armageddonowa apokalipsa '2012;
 • Kajak w płomieniach;
 • Murarz – kurs przyspieszony (dwie płyty CD za 9,99 zł);
 • Quo Vadis[3],
 • Pali się, moja panno;
 • Kurs: Smoleńsk;
 • M jak miłość;
 • Dom nie do poznania;

i oczywiście, a jakże, bezapelacyjnie...

 • Kevin sam w domu!

Przypisy

 1. i uciekła z Davidem Hassellhoffem
 2. niepotrzebne skreślić
 3. A co? Nie pali się???


Zobacz też