Fobos

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fobos sama w sobie

Fobos (również Phobos, gr. strach) – jeden z dwóch satelitów Snickersa, często niepoprawnie zwanego Marsem. Lubi dominować, jest większy od swojego ziomka Deimosa. Do Snickersa ma również znacznie bliżej, jest jego lepszym kumplem.

Odkrycie

Jak już powszechnie wiadomo, Amerykanom często się nudzi, więc nic dziwnego, że to właśnie stamtąd pochodzi odkrywca Phobosa – astronom Asaph Hall. Tego zacnego odkrycia dokonał 18 sierpnia 1877 o godzinie 9:14, w czasie, gdy normalni ludzie pracują albo stwarzają pozory, że pracują.

W 2011 Rosjanie wystrzelili sondę Fobos-Grunt, żeby zabrała skrawek tamtego gruntu, jednak usterka systemu doprowadziła do straty kontaktu z sondą, po czym spaleniem w atmosferze 15 stycznia 2012.

Życiorys

W niezbadanej dokładnie przeszłości musiał pokłócić się z jakimś kolesiem i nieźle oberwać. Uderzenie spowodowało powstanie olbrzymiego krateru o średnicy 10 km. Na cześć żony odkrywcy Fobosa krater został nazwany Sitckney. Zapisała się kobiecina w gwiazdach.


Nuvola apps kmoon.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny astronomii. Jeżeli wiesz, z której strony rakieta ma ostry koniec – rozbuduj go.