Fort Boyard (polska edycja)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy teleturnieju. Zobacz też inne znaczenia tego słowa.

Fort Boyard (czyt. fort błajard, ur. 6 września 2008) – show w TVP2, które polega na tym, że zawodnicy biegają po – nie zgadniesz – Forcie Boyard. Zawsze mają ze sobą gwiazdę, która psuje wszystkie najłatwiejsze zadania. Wtedy grupę wspiera Kasia Glinka, która od pierwszego do ostatniego odcinka, ani razu nie przestała się uśmiechać.

Zasady

Tygrys z fortu, jeszcze nie schowany przez Felindrę

Złota strzegą: 5 kluczy (które strażnik fortu chowa w komnatach, a później nie może ich znaleźć), szyfr i głodne tygrysy.

Robert Gonera daje zawodnikom 7 zadań w których mogą zdobyć klucze + 2 zadania zleca swojemu kumplowi Januszowi Weissowi. Jeśli zawodnicy nie zdobędą 5 kluczy, dostają takiego kopa że wrócą do Polski[1], ale zawodnicy najczęściej kupują w sklepie ZULMAN wódę i opijają Gonerę, mimo sprzeciwu strażnika, dostają klucze od ZULMANA. Żeby zawodnicy odgadli szyfr muszą mieć słowa-wskazówki, więc strażnik zadaje zawodnikom 2 niebezpieczne zadania + 1 proste zadanie od swojego Janka.

Drogę do kolejnych zadań wskazuje kurdupel Passe-Partout (czyt. Paspartu), którego hobby to pokazywanie do kamery liczby zdobytych kluczy i zamykanie drzwi. Jego karłowaty kolega, Passe-Temps (czyt. Pastą) trudni się niebezpiecznym i wymagającym werwy przesypywaniem piasku. Felindra (zagubiona córka Gonery po podróży z Kambodży) – na zawołanie Gonery – „chowa te tygrysy”, a La Boule (łysy wujek z Grenlandii) znienawidzony wychowanek Gonery uderza w gong, a sam Gonera wprawił się w przekręcaniu klepsydry.

Finał

Jeśli zawodnicy dojdą aż tak daleko, strażnik wpuszcza ich na chwilę do skarbca, by zebrać kał Bażyka i Musiała, ale jeśli zawodnik nie powróci, to rozszarpią go tygrysy. Do tej pory nikomu nie udało się nie wyjść.

Gonera w forcie

Gonera ma dużo zajęć: rano kąpie tygrysy, śniadanie zjada 30 metrów nad tygrysami, w południe handluje z marynarzami, a wieczorem szuka klucza do łazienki i śpiewa z tygrysami oraz układa wiersze na 50. Przegląd Piosenki Fortowej.

Przypisy

  1. akcja rozgrywa się w zachodniej Francji