Fortnite: Pole Bitwy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fortnite: Pole bitwygra ze stajni Epic Games, która wyszła w formie wczesnego dostępu 25 lipca 2017. Całość jest podzielna dwa główne komponenty, czyli Fabularno-Kooperacyjny tryb Ratowania Świata (Save The World), i popularniejszy i darmowy tryb Pola Bitwy (Battle Royale). Ze względu na znaczne różnice między trybami będą opisane osobno.

To jedna z nielicznych gier, w której cieszysz się z dużej ilości lam

Pole bitwy

Założenia tego trybu są identyczne co w każdym szanującym się przedstawicielu tego gatunku. Zostajemy zrzuceni na wyspę z autobusu przyczepionego do balonu i staramy się przetrwać jak najdłużej. Startujemy jedynie z kilofem i lotnią, więc wszelkie dobra musimy sobie tak jak w starych arenówkach sobie poszukać. Zazwyczaj zalecanym jest eliminować innych graczy, ale nie ma nic na przeszkodzie by skitrać się w krzaku, przeczekać do ostatniego przeciwnika, i spróbować go dobić. Zwykle okazuje się, jednak że gdy my mamy jedynie marny pistolet maszynowy, przeciwnik jest obwieszony miksturami i bronią zdolną nas zabić w ułamek sekundy. Gra posiada system budowania, przez co staje się niezłym symulatorem Minecrafta na serwerze pełnym greeferów.

Narzędzia przetrwania

Tak jak podstawą wygranej w RTSach jest ekonomia, tak w grach BR istotny do wygrania jest Ekwipunek.

Zasoby

 • Amunicja – przez początkujących bywa lekceważona, ale z czasem gracz mający więcej rozumu niż marmozeta lwia pojmuje że wystrzelanie się ze wszelkiej amunicji często oznacza śmierć. Zazwyczaj najlepszym źródłem jest przeciwny gracz bez broni. Lub szarozielona, niepozorna skrzynka.
 • Drewno – podstawowy materiał budowlany, łatwo się go zdobywa i łatwo się niszczy konstrukcje zeń stworzone. Często używany do tworzenia schodów i mostów, by oszczędzić mocniejszych materiałów. Zdobywamy ścinając drzewa i niszcząc szopy zbierakiem.
 • Kamień – drugi surowiec budowlany, pozwala już budować solidne a przy okazji ładnie wyglądające budowle. W dodatku jest stosunkowo łatwy w wydobyciu. Wydobywamy z walających się wszędzie kamieni, gruzu i ceglanych budowli.
 • Stal – wytrzymała, ale wydobywanie jej trwa wieki. Mimo to jej wydobycie jest opłacalne, gdyż za jej pomocą zbudujemy potężny bunkier pozwalający na długotrwałą walkę. Zazwyczaj chomikowany aż do końca gry.

Broń

Broń dla czytelności podzielimy na typy amunicji, rosnąco kalibrem.

 • Zbierak – zaczynamy z nim grę. Nie można go zamienić ani wyrzucić, i zawsze zajmuje jeden slot plecaka. Zadaje tak nieznaczne obrażenia, że w zasadzie nadaje się tylko do dobijania rannych gdy nie mamy amunicji, ewentualnie niszczenia snajpera nie mającego broni innej broni. Niezły natomiast do burzenia ścian, i pozyskiwania materiałów.

Broń na lekką amunicję

 • Pistolet – pierwsza broń nadająca się do zabijania. Wbrew pozorom całkiem skuteczny, dosyć szybkostrzelny i niezły pod kątem celności. Nadaje się i na średni i na krótki dystans. Występuje w rzadkościach od szarej do niebieskiej.
 • Pistolet z tłumikiem – to samo co pistolet z dodatkiem tłumika. Najgorsza broń legendarna, fajna do spamu z dystansu lecz niczym więcej się nie różni. Czasami też występuje purpurowy.
 • Pistolet maszynowy – spory magazynek i celność kosztem słabych obrażeń per strzał. Słabsza na bliższy, acz bardziej użyteczna na większym dystansie. Występuje w kolorach od szarego do purpurowego.
 • Wyciszony pistolet maszynowy – od biedy może zastąpić AR, ze względu na sensowną celność i lepszą szybkostrzelność i tłumik. Występuje w Wszystkich kolorach poza złotym i purpurą.
 • Minigun – Ma biblijne zużycie amunicji i taki też rozrzut. Mało skuteczny w walce, w zamian jest znakomitym narzędziem do demolowania fortów. Występuje jako purpura i złoto.

Strzelby

 • Strzelba Pompka – występuje tylko w dwóch wariantach, w zielonym i niebieskim. O ile zielona ma znaczną wadę w postaci 90 podstawowych punktów obrażeń o tyle niebieska jest prawdziwą bronią zagłady. Obie pompki są bowiem jak na strzelby bardzo celne, i dosyć łatwo trafić w głowę, zabijając nawet w pełni opancerzonego przeciwnika jednym strzałem. Zadając 255 punktów obrażeń.
 • Strzelba Taktyczna – ta strzelba jest tak klasyczna jak tylko możliwe. Z bliska potężna, ale na odległość paru metrów obrażenia zmieszają się do poziomu tych zadawanych przez pinezki. Mieści 8 pocisków w magazynku, i występuje w rzadkościach od szarej do niebieskiej.

Karabinki na średnią amunicję

 • Karabin Szturmowy – jest to broń którą szybko można znienawidzić. Rzekomo dobra na średni dystans, acz ma bardzo irytujący odrzut i dosyć niską szybkostrzelność. Do tego przy strzelaniu full auto celność spada tak szybko, że będziemy trafiać wszystko poza przeciwnikiem, biegnącym na nas z pistoletem lub strzelbą. Występuje we wszystkich rzadkościach, choć te dosyć mocno różnią się wyglądem. Do jakości niebieskiej wygląda jak M16, zaś od jakości purpurowej jak SCAR.
 • Karabin Bojowy – broń strzelająca serią pocisków, mająca znacznie większą celność trafień. Jest łatwiejsza do opanowania od szturmówki na średni, choć ciężka w użyciu na krótki. W przeciwieństwie do niej, nie występuje w wersji purpurowej i złotej.
 • Karabin z Lunetą – bardzo celna broń, świetna i na daleki i na średni dystans. Strzela pojedynczymi pociskami. Przez co jest na bliski dystans słaba. Znakomita do atakowania uciekających wrogów.
 • Karabin z Lunetą termiczną – broń zbliżona zastosowaniem do zwykłego karabinu z lunetą, jednak ma o połowę mniejszy magazynek, w zamian posiada lunetę termiczną która w teorii powinna ułatwić wypatrzenie wroga. Strzela dużo wolniej od normalnego karabinu, więc mimo znacznie większych obrażeń jest bardzo rzadko stosowany.
 • Rewolwer – zdecydowanie najmniej użyteczny z pistoletów, potężne obrażenia, ale zanim wystrzelisz drugi raz przeciwnik zdoła cię zabić dwa razy. Często zabicie człowieka ze zbierakiem bywa problematyczne, choć od biedy nadaje się do rozbijania ścian fortu na odległość. Kiedyś używał lekkiej amunicji, jednak by dobić jakąkolwiek użyteczność tej bron teraz używa średniej.

Karabiny na amunicję

 • Rękodziało – działa jak rewolwer na sterydach, jest jeszcze głośniejszy, używa ciężkiej amunicji i jest równie niezbyt celny. Trafia się jako purpura lub złoto.
 • Czterotaktowy Karabin Snajperski – snajperka z dostępnym jednym pociskiem w magazynku, który często wystarczy by zabić. Trafienie w ciało zadaje 120 punktów obrażeń w niebieskiej wersji. Skuteczna broń, ale tylko na daleki dystans i do stacjonarnych celów. Ruchome cele ze względu na mocno opadający tor lotu pocisku i niską szybkość są ciężkie do trafienia. Quickscope, czy trafienie z biodra jest niemal niemożliwe, przez co jeśli w pobliżu jest przeciwnik, będzie cię mógł zabić nawet mając tylko zbierak.
 • Karabin Myśliwski – w zasadzie to samo, jednak pozbawiony lunety. Użyteczny na średni dystans, i beznadziejny na każdym innym. Może trafić się zielony lub niebieski.
 • Samopowtarzalny Karabin Snajperski – wydaje się fajny, ale po chwili obcowania okazuje się totalnie dziadowski. Ze względu na niskie obrażenia, może zabić tylko strzałem w głowę. A szybkostrzelność jest na tyle niska, że czterotaktówka strzela niewiele wolniej. Można podnieść, ale jak masz wybór, możesz wzgardzić.

Broń wybuchowa

 • Granatnik – znajdowany od wielkiego dzwonu. Kompletnie nie nadaje się do walki z ludźmi, z uwagi na działanie tej broni, natomiast znakomicie nadaje się do spamowania fortu przeciwnika. I demolowania go. Podobnie jak snajperka występuje od jakości niebieskiej wzwyż. Mieści 6 granatów.
 • Rakietnica – może strzelać tylko jedną rakietą na raz, jest powolna, ale w przeciwieństwie do granatnika da się nią zabić. Jest powolniejsza, acz precyzyjniejsza i pewniejsza w użyciu od granatnika. O dziwo, można stosunkowo łatwo przeżyć strzał rakiety na klatę gdyż zadaje max 100 punktów obrażeń. Oznacza to że mając miksturę osłony, możemy przyjąć strzał rakiety na klatę. Nie oznacza to że można robić rockiet jumpy.

Przedmioty używalne

 • Granat ręczny – znajdujemy po trzy sztuki, można mieć maksymalnie 10. Działają podobnie do granatów z granatnika, ale zasięg rzutu jest tak mały że łatwo można się nim samemu wysadzić. Przydatne do odpędzenia goniącego przeciwnika.
 • Czepiak – działa identycznie jak granat, tylko zamiast odbijać się, przykleja do ścian dzięki przyssawce. Bardzo użyteczny w walkach na otwartym terenie.
 • Zdalny ładunek wybuchowy – ma formę przyczepianej paczki. Wymaga ręcznej detonacji, ale jeden ładunek spokojnie wystarcza do zniszczenia przeciętnego domku.
 • Granat dymny – dostępny w pięciopakach, można mieć maksymalnie 10. Działają podobnie do granatów z granatnika tylko zamiast mordować generują dym. Od biedy można się w mim schować i kupić sobie kilka sekund na użycie apteczki.
 • Granat impulsowy – znajdujemy po też trzy sztuki, wybuch nie robi nikomu bezpośredniej krzywdy, ale może służyć do skakania lub wyrzucenia z wieży strzelniczej. Bardzo sytuacyjny, przez to dosyć szybko wymieniany na coś innego.
 • Bomba taneczna – gorączka taneczna w formie granatu, zmusza przeciwnika do tańca uniemożliwiając mu użycie broni i medykamentów zmieniając ich w ruchome cele. Lekceważony przez noobów, ale ceniony przez weteranów.
 • Bandaż – znajdujemy w paczkach po pięć sztuk jedna sztuka pozwala w dwie sekundy wyleczyć 15 hp, ale nie może wyleczyć więcej niż 75. Można mieć nawet 15 sztuk.
 • Apteczka – gdy jesteś ranny, nigdzie nie możesz jej znaleźć. Acz gdy znajdziesz, może uratować życie. Użycie jej trwa 10 sekund, ale odnawia życie do pełna. Można mieć 3 ze sobą.
 • Mikstura osłony – czyli po prostu płyn do spryskiwaczy. Wypicie zmienia cię tymczasowo w rosyjskiego komandosa, i zwiększa twój pancerz o 50 punktów. Można go wypić duszkiem w 5 sekund. Można ze sobą zabrać dwa słoiki.
 • Mini mikstura osłony – to samo co wyżej, ale w mniejszych dawkach. Daje 25 osłon do maksimum 50. Znajdywane w zestawach po 3 i można trzymać do 10.
 • Sok Siorb – lokalny odpowiednik denaturatu. Wchodzi lepiej niż płyn bo picie trwa 2 sekundy. Sprawia on że przez 25 sekund co sekundę dostajemy po punkcie zdrowia i po punkcie pancerza. Można mieć przy sobie zapas dwóch butelek.
 • Beczka Obfitości – Apteczka i dwie mikstury osłony w jednym. Picie 15 sekund daje 100 zdrowia i osłony, ale zazwyczaj zginiesz zanim to wypijesz.
 • Krzak – zestaw patyków i liści pozwalający niemal idealnie przebrać się za krzak. Stojąc w miejscu i nie obracając kamery, można chwilę przetrwać. Niestety nawet najmniejszy ruch sprawi że zostaniemy zdemaskowani. W dodatku wystarczy jeden strzał, lub nieumiejętne zjechanie z urwiska by stracić przebranie.

Pułapki

Pułapki w przeciwieństwie do zwykłego Fortnite nie mają limitu użyć, ale dalej da się je zniszczyć. Każda z nich nadaje się do niszczenia nieostrożnych graczy.

 • Kolce podłogowe – ciche, ale wymagające dobrego rozmieszczenia. Najskuteczniej jest je postawić w okolicach schodów.
 • Porażacz sufitowy – pułapka zawieszona pod sufitem. Dosyć wyraźnie widoczna przez okno, ale jest dobra do umieszczenia przed drzwiami. Niestety oznajmia wyraźnie swoją obecność niemrawy, bzyczeniem prądnic.
 • Porażacz ścienny – podobny do sufitowego acz znacznie gorszy w większości zastosowań. Z racji lokalizacji jest łatwy do zauważenia i zniszczenia. Czasami jednak czas który przeciwnik marnuje na niszczenie bądź ominięcie może być niezłą okazją do wpakowania magazynka w plecy.
 • Pułapka raniąca – powstała z połączenia wszystkich pułapek w jedną zadających obrażenia. Przyjmuje formę wysuwanych kolców i zadaje 125. obrażeń. Można je ustawić na dowolnej powierzchni płaskiej na której się mieszczą. Znakomita do niszczenia nieostrożnych graczy.
 • Panel skokowy – przypomina walące się po świecie gry opony. Skok na takowy wystrzeliwuje na znaczną wysokość w górę, i pozwala ponownie użyć lotni. Świetne narzędzie to przemieszczania się na znaczne odległości, ale trzeba pamiętać że jesteśmy bezbronni w czasie lotu.
 • Przytulne ognisko – Można ustawić tylko na podłodze, pełni rolę swoistej stacji medycznej leczącej wszystkich ludzi w w drużynie będących w pobliżu. Może wyleczyć do 50 punktów obrażeń.

Rodzaje graczy

Przykładowa grupka uzależnionych graczy, populacja: 12 mln.
 • Newbie – dopiero zaczyna grę. Bardzo często boi się innych graczy, przez co zdarzają się przypadki że ucieka przed gołodupcem mając strzelbę. Pewna ich część przesadza w drugą stronę przeceniając swoje umiejętności, szybko ginąc.
 • Gołodupiec – oznacza po prostu gracza któremu nie udało się jeszcze zdobyć broni. Większość stara się jak najszybciej zdobyć broń, acz trafiają się typy próbujące cię zatłuc zbierakiem. Jeśli znajdziesz broń, są darmowymi fragami.
 • Bushman – unika konfrontacji jak ognia. Nigdy nie zbiera zrzutów, ani nawet nie zbiera zasobów. Zazwyczaj nie potrafi budować. 3/4 gry spędza w krzaku, pozostała 1/4 jest poświęcona na szukanie kolejnej kryjówki. Gdy uda mu się dotrwać do top 10 jest zbyt marnie uzbrojony by walczyć, a teren zbyt mały by się ukrywać. Zwykle ginie nikogo nie eliminując.
 • Agresor – polarne przeciwieństwo bushmana, pcha się do walki niemal zawsze. Często brakuje mu cierpliwości, i atakuje nie czekając na odpowiedni moment. Ma duże problemy z dostaniem się do top 10, ale gdy już dotrwa zwykle jest mocno uzbrojony i opancerzony. Zwykle potrafi zbudować prosty bunkier by zapewnić sobie osłonę przed pociskami.
 • Zbieracz – zwykle już gracz ze stażem. Zna już mapę, i wie gdzie szukać broni i innych przydatnych rzeczy. Nigdy nie wchodzi do walki zanim się porządnie nie uzbroi. Dosyć sprawnie buduje osłony i bunkry. I potrafi znaleźć bardzo dobrze ukryte skrzynie. W fazie mid game często zajmuje się zbieraniem surowców, wtedy jest dosyć podatny na atak z zaskoczenia. Poziom umiejętności jest bardzo różnorodny. Częściej jednak to osobniki dobrze radzące sobie z walką, ale po pokonaniu pozostawiają masę surowców i przyzwoite uzbrojenie.