Forum:Czy porzucamy IRC? - Czyli o zaletach Discorda

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten wątek nie był edytowany od 445 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.

IRC zawsze był sercem społeczności, na tym polu zapadały ważne decyzje, były zawiązywane przyjaźnie i spiski. Jako narzędzie do dynamicznej komunikacji było to przyzwoite narzędzie, choć nie pozbawione wielu irytujących wad. Dawniej po prostu nie mieliśmy sensownej alternatywy. Ale czasy się zmieniły, i IRC zyskał bardzo interesującą alternatywę w postaci Discorda.

A czym do cholery jest Discord? W pierwotnym zamyśle, był to komunikator przeznaczony dla graczy. Jako alternatywa dla komunikatorów głosowych takich jak Teamspeak, czy Muble. Pomimo standardowego przeznaczenia, posiada też funkcję chatu tekstowego wzbogaconego o osadzanie obrazków i mediów. Jakie by były zalety wykorzystania Discorda jako centrali społeczności?

 • Backlog – Przy wejściu na IRC, to co nas wita to pusty ekran bez żadnych wcześniejszych wiadomości. A przeczytanie tego co było wcześniej wymaga albo samodzielnego zadbania o BNC, albo przeczytania logów. Oba te rozwiązania są niezbyt wygodne, a nową osobę zniechęcą. Nie mówiąc o fatalnym pierwszym wrażeniu dla osoby która wchodzi na kanał pierwszy raz. Tutaj włączając aplikację, bez żadnej gimnastyki można nadrobić loga i przeczytać o tym co robili w przeciągu naszej nieobecności inni bywalcy.
 • Przystępność – Wejście na Discorda jest dużo prostsze niż konfiguracja Klienta IRC. Tak, wiem że jest bramka w Postaci Kiwi IRC, ale discord nie dość że ma Web-aplikację przebijającą większość bramek IRC, to jeszcze konfiguracja zarówno komórkowego jaki Pecetowego jest bajecznie prosta. By wejść na serwer wystarczy kliknąć w link.
 • Funkcjonalność – Zdecydowanie najmocniejszy Punkt Discorda. Na serwerze możemy mieć tyle kanałów zarówno tekstowych jak i głosowych ile tylko nam się przywidzi. Do tego chat tekstowy jest wzbogacony o odsadzanie linków i filmów. Ma też funkcję powiadomień, nadawania ról, reakcji, czy też dodawania Emotek. Wszystko to w ładnym i dobrze spolszczonym interfejsie. Co najfajniejsze, większość z tych funkcji jest zupełnie opcjonalna. Jeżeli komuś się nie podobają, może sobie je na spokojnie wyłączyć.
 • Kontrola — Moderacja jest dużo wygodniejsza, a do tego bany są trudniejsze do obejścia. Dla trolli to może być wada, ale dla administracji będzie to spora wygoda. Do tego dochodzi też możliwość kasowania wiadomości, jeżeli ktoś ostro przegnie pałkę i zapostuje coś co bardziej nada się na Karachan niż na tutejszy kanał. Być może spowodować to obawy o nazi moderacje i kasowanie niewygodnych zdań, ale sądzę że na nonsensopedii istenieje jakiś szacunek dla odmiennego zdania wśród adminów. Do tego bałwanki i moderatorzy będą mogli mieć część praw porządkowych. +10 do lansu.
 • Aplikacja Mobilna – To ważny argument. Większość klientów IRC na Androida to porażka. Wiele z nich jest powolna i głupieje z BNC. Aplikacja Mobilna Discorda jest całkiem responsywna i naprawdę wygodna. Więc osoby które lubią sobie pisać na IRCu na nudnej lekcji, powinny być zadowolone.
 • Opcjonalność – Wprowadzenie Discorda nie będzie oznaczało końca kanału. Ci co będą woleli pozostać przy IRCu z jakiś powodów, będą mogli rozmawiać między użytkownikami Discorda dzięki Botowi który będzie przesyłał wiadomości pomiędzy platformami. Pozostanie wolny wybór, przecież nikt tutaj nie będzie dyskryminował dinozaurów.

W dużym skrócie, Discord będzie wygodniejszy, ładniejszy, bardziej funkcjonalny, łatwiejszy w zarządzaniu i zabawniejszy od IRC. A Osoby które będą chciały korzystać z IRC, w żaden sposób nie będą poszkodowane. W moich oczach przejście będzie miało całą masę zalet, ale jestem otwarty na wasze zdania i pytania. 禅.氮. 19:09, mar 14, 2017 (UTC)


Aktualizacja

Jeżeli ktoś nie jest przekonany, może sobie sprawdzić tutaj Miejsce jeszcze w budowie.

To jak, Damy mu szansę?

Celem tego głosowania jest uznanie Discorda za najważniejszą (nie jedyną) i oficjalną formę komunikacji wewnętrznej społeczności Nonsensopedii. W przypadku sprzeciwu kanał Nonsensopedii na IRC nadal będzie utrzymywał ten tytuł, a Discord pozostanie alternatywą.

Bez względu na wynik, żadna opcja nie zostanie usunięta, zamknięta lub porzucona (wbrew tytułowi). DWSZEWEK 16:46, mar 18, 2017 (CET)

Głosowanie zakończone
Rozpoczęcie: 14 marca 2017 19:09:29 Zakończenie: 21 marca 2017 19:09:29

Za.svg.png No spoko!

 1. 禅.氮. 19:09, mar 14, 2017 (UTC)
 2. Bartd94淡紅 20:01, mar 14, 2017 (UTC)
  Michsar (dyskusja) 13:28, mar 15, 2017 (UTC) Co mi tam Głos o podłożu osobistym: 21:20 < Czekolinda> Michsar: to po co głosujesz? :D […] 21:20 < Michsar> Bo ty głosujesz za Alvgjerd (dyskusja) 20:08, mar 17, 2017 (CET)
 3. DWSZEWEK 17:04, mar 15, 2017 (CET) Mnie to pasuje!
  Damian102 17:42, mar 17, 2017 (UTC) Dobre miejsce, polecam. Brak 100 kreatywnych, znikoma aktywność na kanale i na Nonsensopedii. Alvgjerd (dyskusja) 20:05, mar 17, 2017 (CET)
  Railfail536 (Kontakt|Bot) 18:29, mar 21, 2017 (UTC) Sprawdza się ;) Brak 100 kreatywnych. Alvgjerd (dyskusja) 19:39, mar 21, 2017 (CET)

Przeciw.svg.png A co to za herezje głosisz szatanie?

 1. Alvgjerd (dyskusja) 20:10, mar 14, 2017 (CET) Zbyt bardzo przyzwyczaiłam się do IRC. Po prostu nie. Porzucenie nie wchodzi w grę.
 2. Sir Polskacafe 20:15, mar 14, 2017 (CET) Za chwilę odpowiem na argumenty przedstawione w porum. PS: https://tuxworld.pl/2017/02/14/discord-dlaczego-nie-warto-z-niego-korzystac/ bierzcie i czytajcie.
 3. Mr obornik Skargi i zażalenia 15:02, mar 16, 2017 (UTC) Osobiście traktuję Nonsę jako skansen starego internetu. IRC nadaje Nonsie klimat początków internetu. Poza tym, przeczytajcie część artykułu o prywatności, który podlinkował Polskacafe.
 4. Nnvist Miejsce pogawędek 15:04, mar 17, 2017 (UTC) Nie zamierzam odchodzić z IRC, ale nie zamierzam również rezygnować z mojego pomysłu.
 5. Szprot 14:45, mar 18, 2017 (UTC) Usuńcie ten temat, to bluźnierstwo przecie
 6. Expert 3222 23:12, mar 20, 2017 (UTC)

Dyskusja do głosowania

 • Jakie są zasady głosowania? Pozdr Sir Polskacafe 19:12, mar 17, 2017 (CET)
IMO powinno być standardowo, zasady jak w SDU/ANM/GNM. Alvgjerd (dyskusja) 19:48, mar 17, 2017 (CET)
 • Proszę o zaznaczenie, że IRC nie będzie usunięty, ale to Discord będzie uznawany za oficjalny i ważniejszy, bo pierwszy dziwnie brzmi i może sugerować coś innego. Pozdr Sir Polskacafe 16:49, mar 18, 2017 (CET)

Głosowanie zakończone, wynik: Tak:Nie: 3(+3 skreślone):6(+0 skreślonych). Wynik: IRC zostaje ważniejszy, Discord – alternatywą. Dobrze by było, żeby podpisał to jakiś admin albo cóś. Sir Polskacafe 20:12, mar 21, 2017 (CET)

Miejsce na dyskusję

Trochę dyskusję przesunę, wybaczcie. Tu macie link do ilości zajmowanego miejsca w pamięci RAM: http://i.imgur.com/DVzuJlV.png . Przy czym to okno terminala to irssi. Pozdr Sir Polskacafe 17:17, mar 15, 2017 (CET)

To tak:

'Backlog – tu masz rację. Wita nas pusty ekran. No może poza:
 • Kvircem
 • HexChatem
 • ChatZillą
 • irssi (choć to nie jest akurat tak oczywiste)

…i większością innych klientów. A jak ktoś chce na serio gadać przez IRC, to raczej bez klienta głupio. Backlog i BNC… serio? Chyba że chodzi o naszą nieobecność. I właśnie od tego są logi. PS Jak ktoś chce to mogę coś pomyśleć o skrypcie do klienta (np irssi) która będzie pobierać logi…Cquote2.svg

Przystępność – Wejście na Discorda jest dużo prostsze niż konfiguracja Klienta IRC. Tak, wiem że jest bramka w Postaci Kiwi IRC, ale discord nie dość że ma Web-aplikację przebijającą większość bramek IRC, to jeszcze konfiguracja zarówno komórkowego jaki Pecetowego jest bajecznie prosta. By wejść na serwer wystarczy kliknąć w link.
Cquote2.svg
Obejrzyj ten film na YouTubie
Buahahaha
Serio? :D Tak trudno wpisać w 3 polach w hexchatcie Nick, alternatywny nick, user id (tam to się nazywa nazwa użytkownika bodajże) i wybrać sieć? Średnio inteligentny szympans by sobie poradził, a taki bardziej to nawet ustawił łączenie przez SASL. A userzy Nonsy są od szympansów mądrzejsi…
Funkcjonalność. No spoko. Tylko tak: czat głosowy u nas chyba odpada, a na Freenodzie (i w sumie większości sieci) – zaskoczę cię – też możesz mieć kanałów ile chcesz. Magia komendy /join. :D
Kontrola – e tam, i tak da się obejść. Odpowiednio nałożonych banów na ircu też się nie da, tylko trza umieć. A że nie każdy admin to umie… Mogę na query polecić kurs irca, chcecie? :P
Aplikacja Mobilna – no, coś w tym mogło by być. Ale cóż, jakoś 2 osoby ogarniają IRC na telefonach, więc chyba można.
Opcjonalność – super, ale przez bota haelowanie odpada. Pozdr Sir Polskacafe 20:25, mar 14, 2017 (CET)
Używam klienta IRC na telefonie. Nie jest on ani powolny, ani nie głupieje z BNC. Wszystko działa tak samo, jak i bez bouncera, ponadto konfiguracja jest dziecinnie prosta. Przy pierwszym uruchomieniu wystarczy wypełnić pięć pól, a serwery dodają się automatycznie. Po co na siłę robić z użytkowników dzieci specjalnej troski? Drugie, że załatwianie BNC również jest proste, wszystko jest niemal podane na tacy i trzeba użyć może dwóch-trzech komend, poza tym istnieje duży wybór providerów BNC, a spersonalizowanie (nie wiem, jak to ująć Mordka.png) sieci IRC pod używanie go jest łatwe i wymaga w zasadzie zmienienia danych w trzech (TRZECH, normalnie miliony, ileż wypełniania, ile trudu, syzyfowa praca!) polach. Klient IRC zazwyczaj waży też mniej niż Discord (około 1 mb vs 40 mb, choose wisely). A robienie milionów kanałów nie ma sensu o tyle, że łatwo się pogubić – dołączyłam do serwera Fandomu na Discordzie i naprawdę można było się pogubić, bo zamiast jednego kanału dla wszystkiego było kilka „podkanałów”. A co do kasowania – zawsze może się zdarzyć jakiś narwany admin i kasować wszystko, co mu się nie podoba. Poza tym, nie sądzę, żeby nowego użytkownika interesowało to, co pisali wcześniej inni… Zawsze mi się wydawało, że pierwszym krokiem jest zapoznawanie się ze wszystkimi i jak w ogóle to „coś” działa, a nie sprawdzanie wiadomości innych, no ale dobra. NIE. Alvgjerd (dyskusja) 20:45, mar 14, 2017 (CET)

Ostatnio coraz więcej wiki, głównie anglojęzycznych porzuciło inne formy komunikacji, jak Czat Wikii czy IRC na rzecz Discorda. W Polsce to nie jest jeszcze tak popularne, więc przy okazji pokazalibyśmy, że nie jesteśmy sto lat za Murzynami, ale to nie o PR chodzi.

Discord, poza byciem zwyczajnie ładniejszym, jest mniej odstraszający na wejściu, niż archaiczne IRC. Budowa komunikacji na Discordzie jest inna, niż na IRC i kanały nie żyją własnym życiem, tylko są umieszczone na serwerach, np. na serwerze Nonsensopedia osobno istnieć może główny kanał, oraz inne, #NationStates dla przykładu, wszystkie dostępne jednym kliknięciem. Haele istnieją, jakbym np. napisał @Polskacafe, zostałbyś powiadomiony tak samo, jak na IRC. Omijanie bana u podstaw jest trudniejsze, bo nawet zrestartowanie modemu nie pomoże – trzeba po prostu od nowa przejść proces rejestracji, z nowym mailem.

Jednak główną wadą Discorda (lub raczej zaletą IRC), jaką dostrzegam, jest konieczność stworzenia konta, żeby wejść na serwer, co czyni platformę raczej inkluzywną, ale to (jak i możliwość nadania koloru użytkownikowi) na pewno utrudni podszywanie się. Rozmiar aplikacji to też nie problem, bo czym w dzisiejszych czasach jest 40 MB? Kilkoma plikami MP3?

Można stworzyć testowego Discorda, żeby zobaczyć, jak nowa forma komunikacji się przyjmie i uczynić ją oficjalną (na równi z IRC), jeżeli się spodoba. Bartd94淡紅 20:01, mar 14, 2017 (UTC)

Ominięcie bana jest możliwe. Wystarczy mieć dużo kont, a i to można w dużym stopniu zautomatyzować. Nie będę zdradzał moich technik (:P), ale się da. A poza tym – teoretycznie na IRCu też tak się da (tzn wprowadzenie zabezpieczeń z kontami itp, nie omijanie…). Wogle – jak IRC może "wyglądać"?


A tu macie na screenie, jak trudna i pracochłonna jest konfiguracja klienta:

Hexchatconf.png

Pozdr Sir Polskacafe 21:07, mar 14, 2017 (CET)

O, i jeszcze dopiszę:
 • Budowa komunikacji na Discordzie jest inna, niż na IRC i kanały nie żyją własnym życiem, tylko są umieszczone na serwerach, np. na serwerze Nonsensopedia osobno istnieć może główny kanał, oraz inne, #NationStates dla przykładu, wszystkie dostępne jednym kliknięciem. – no i? Pomijam, że te wszystkie jedne kliknięcia itd ogłupiają userów, a user zainteresowany IRCem może zainteresować się informatyką i następnie np. JavaScriptem (to przykład oczywiście), a user znający JS to większa korzyść dla Nonsy. Dalej: Sto lat za murzynami, etc, etc. Czy dlatego że inne wiki tak robią musimy i my? JCenzura2.svgć Nonkonformizm na 100 %? Co do halowania – to było odnośnie bota łącząvego Discorda z IRCPrywataem. Pozdr serdecznie, Sir Polskacafe 21:31, mar 14, 2017 (CET)
Poprawię Batka. Rejestracja nie jest konieczna. Nasze aktualne ustawienia pozwalają na wejście bez konieczności rejestracji, wystarczy sam nick. No i, niestey wasz argument o przystępności Hexchata jest trochę nie trafiony. Dobra, może w wypadku Hexchata nie jest to trudne ale chyba każdy zamiast grzebać w opcjach i ręcznie wpisywać parametry będzie wolał dostać się na serwer jednym kliknięciem. W dodatku, nie każdy klient ma wbudowaną listę serwerów. Poza tym podbijam Bartka. 禅.氮. 20:37, mar 14, 2017 (UTC)
To tak: skoro rejestracja nie jest konieczna, to wasz argument o moderacji odpada. Po drugie – oczywiście, że nie każdy ma, ale w przypadku IRC każdy ma – zaskoczę Cię – wolność wyboru (klienta oczywiście w tym przypadku). Naprawdę. Tak, wiem, że dla fanów Discorda to rzadkość, ale naprawdę. :P Po trzecie – jak bez rejestracji, no to mamy bramkę kiwi, tam jest tak samo… LOL. Pozdr Sir Polskacafe 21:41, mar 14, 2017 (CET)
Edit: Serio? Ręcznie wpisywanie parametrów? Raz wpisujesz i tyle, HX zapamiętuje. A o całkowitej głupotyzacji napisałem wyżej. Sir Polskacafe 22:11, mar 14, 2017 (CET)


Dobra, wczoraj pisałem to znacznie mniej spokojnie, więc teraz postaram się zrobić prawie to samo, ale czytając to jeszcze raz. Sorry za spam, ale nie wszystko zauważyłem.

 • Backlog. Z jednej strony zaleta, z drugiej wada. No dla naszego kanału sam backlog mógłby być przydatny, ale gdybyśmy przenosili nasze inne, to już właściciele tamtych niekoiecznie chcieli by backloga. Co do logów – serio, to nie jest nic trudnego wpisać http://nonsa.tril.pl/nowe/rrrr-mm-dd. Nie mówiąc o fatalnym pierwszym wrażeniu dla osoby która wchodzi na kanał pierwszy raz. – niby dlaczego? Sam pamiętam moje pierwsze dołączenie i uwierzcie, brak backloga to ostatnie, czego mi brakowało. Ponadto, nowi edytorzy dołączają na kanał na tyle rzadko, że można uznać, że służy on głównie do komunikacji między stałymi userami, którzy poradzą sobie z konfiguracją klienta, a nawet BNC (jedno ani drugie nie jest trudne, więc to nie świadczy o wybitnych umiejętnościach Nonsensopedystów).
 • Przystęność. O tym już napisałem wyżej wiele razy. Chciałbym jeszcze natomiast ponownie zwrócić uwagę na to, co m.in. napisałem na kanale. Pomyśl: użytkownik, który jest w stanie ogarnąć IRCa, powinien być w stanie ogarnąć MediaWiki. Użytkownicy nieogarniający mediawiki, co tu dużo mówić, nawet przy wybitnym poczuciu humoru mogą mieć problemy. Poza tym, podbijam wypowiedź Runouw z wczoraj: ogólnie jak ktoś ogarnia już IRC to ogarnia już Nonsę zazwyczaj. W zasadzie można to interpretować na różne sposoby, ale i tak się zgadzam. No i nie zapominajmy: do korzystania z klienta IRC nie potrzebna jest nawet znajomość tego, co ten klient wysyła. Czyli piszemy sobie spokojnie „hej”, a klient odwala sobie za nas robotę i wysyła PRIVMSG ##nonsensopedia :hej. Lub bramka oczywiście. Konfiguracja? Serio komuś może konfiguracja klienta sprawiać problemy? Rozumiem irssi (choć i tak wystarczy wpisać parę razy /set), ale to jest IRC, masz wolność wyboru, możesz wybrać HexChata albo co chcesz.
 • Funkcjonalność. Żeby się nie powtarzać, zwrócę uwagę na parę rzeczy. Po pierwsze, emotki jako argument, serio? Już emoi i normalne tekstowe nie wystarczają? Aż tak potrzebujemy kilku obrazków, by rezygnować z dobrego i sprawdzonego sposobu komunikacji? Po drugie: spolszczony interfejs? Przeciętny graficzny klient też jest nieźle spolszczony. Stwierdzenie że jest ładny w ogóle do mnie nie przemawia, bo to tylko i wyłącznie kwestia gustu. A co najgorsze, jeśli nie podoba mi się wygląd interfejsu Discorda, to raczej nie znajdę sensownej alternatywy do łączenia się. Co w przypadku IRC działa na zasadzie „masz mnóstwo klientów, wybierz jaki chcesz i korzystaj!”.
 • Kontrola. No macie ode mnie plusa za próbę „przekupienia” (Mordka.png) bałwanków dodatkowymi prawami, nie powiem. W zasadzie moderacja na IRCu nie jest trudna, ale cóż, trzeba umieć. Co do kasowania – no to już jest przesada. Sorry, ale to może być wykorzystane i do nadmiernej moderacji przechodzącej w cenzurę, i do prób usuwania z logów choćby kompromitujących wypowiedzi (= fałszowania logów). Jeśli ktoś coś napisał, to niech za to odpowiada.

Natomiast oto argumenty za zostaniem:

 • Może i większa część angielskich wiki przeszła, ale większość polskich społeczności, nie tylko wiki, nie ma zamiaru IRCa zmieniać. Tak łatwiej z nimi porozmawiać. A duże wiki i tak mają swoje kanały…
 • Większość starych userów będzie próbowała się z nami skontaktować przez IRC.
 • To, co już wspominałem – ogarniasz IRC, masz szansę ogarnąć ogólnie informatykę i przede wszystkim Nonsę.
 • Wolność wyboru klienta, BNC, czego tylko chcesz.
 • Brak konieczności przepisywania wszelkich botów, ogarnięcia niezależnych logów;
 • Chcesz napisać klienta albo bota? Do IRC znajdziesz w necie mnóstwo poradników i przykładów, w Discordzie znacznie mniej.
 • Brak głupotyzacji userów.
 • Użytkownicy którzy nie będą chcieli przechodzić na coś innego nie będą musieli męczyć się z brakiem haelowania przez bota.

Aha, nie zrozumcie mnie źle, naprawdę cieszę się, że autor nie wprowadził tego „a bo tak mi się podoba”, lecz dał m.in. mi możliwość wypowiedzenia się. Ja po prostu wyrażam swoje zdanie na ten temat. Pozdrawiam najserdeczniej, Sir Polskacafe 06:42, mar 15, 2017 (CET)

Popieram, poza tym, co do ręcznego wpisywania parametrów - dane do połączenia można znaleźć w internecie i chyba nawet wyskoczyłyby na pierwszej pozycji w Google. Nawiasem mówiąc, to większość klientów IRC ma już automatycznie dodane tak podstawowe sieci, jak na przykład Freenode czy Undernet. Co więcej, Freenode używa około 90 tysięcy użytkowników. Jestem ciekawa, jakie statystyki pod tym względem ma Discord, który został stworzony bodajże dwa lata temu. Co do graficznych emotek - już i tak wystarczy spam tekstowymi, a co dopiero zaśmiecanie tekstu graficznymi... No i przypomnę, że często wyglądałoby to mniej-więcej tak: Mordka.pngPPP, gdyby ktoś nie dał spacji, a chciałby użyć więcej niż standardowo jednej litery, a jakoś nie tylko ja tak robię. Btw, jak ktoś chce ładnego, kolorowego klienta (i chyba nawet ze spolszczeniem), a nawet z możliwością ustawienia tła (!!!), to może używać KVIIrc. No i chyba ważniejsza jest łatwość w użytkowaniu, a nie ładny interfejs. A co do mojej wypowiedzi wczoraj - chodziło o to, że jeżeli ktoś ogarnia Nonsę na tyle, że mniej-więcej wie, jak i co działa, to zazwyczaj ogarnia też, jak używa się IRC. I nie chodzi mi tu o używanie tych wszystkich bajerów z NickServa czy z ChanServa, ale po prostu o komendy z podstawowego zakresu, takie jak /whois, /msg czy /query. Co do backloga - owszem, zgodzę się, ale tu trzeba byłoby poruszyć temat moderacji, a to porum raczej nie jest o moderacji. No i trzeba byłoby się lepiej zachowywać, żeby kogoś nie odstraszyć. A na Discordzie backlog ładuje się z lekkim opóźnieniem, tak w ogóle. Cenzura mogłaby być, bo np. ktoś kogoś nie lubi i zacząłby kasować wszystkie wypowiedzi danej osoby, utrudniając tym samym kontakt innym nonsensopedystom. No a jakby ktoś chciał się odwoływać od blokady, to po usunięciu wiadomości jaki mielibyście dowód, że złamał zasady? :D IRC, może ktoś uzna to za wadę lub za zaletę, ale łatwiej o stalki, IP jest widoczne, dzięki czemu łatwiej można wywęszyć pacynkę. W Discordzie tego nie ma. To chyba wszystko. Trzy razy nie, panu dziękujemy. Alvgjerd (dyskusja) 11:59, mar 15, 2017 (CET)
Nie trzeba nawet szukać, w większości klientów wystarczy znać adres „irc.freenode.net”. Reszta domyślna i wejdzie. Sir Polskacafe 15:47, mar 15, 2017 (CET)
No ale nawet zakładając, że to taki trudny proces i wymaga taaakiego nakładu pracy, że trzeba jednak wszystko samemu wpisać, to przecież i tak wszystko możemy bez problemu znaleźć i po prostu skopiować. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego traktujemy użytkowników jak pijanych lub niespełna rozumu. Alvgjerd (dyskusja) 16:07, mar 15, 2017 (CET)
+ Na Discordzie nie można ustawiać tematu. Okrojony program, który podobno ma taaaki super interfejs kontra IRC pełen różnych fajnych i wygodnych opcji. Naprawdę. Nie wierzę czasem. Alvgjerd (dyskusja) 17:11, mar 15, 2017 (CET)

Bedę stawiał argumenty na IRC-u. Bądźcie dostępni gdzieś po 20:00. DWSZEWEK 18:22, mar 15, 2017 (CET)

Miło, że chociaż to uargumentujesz, a nie "bo tak"; to dobrze o Tobie świadczy. Ale wszystkich zainteresowanych zagłosowaniem proszę o zapoznaniem się z dyskusją na tym porum, bo trochę słabo głosować bez znajomości tematu. No i może się zdarzyć, że będzie to lekka manipulacja. Sir Polskacafe 18:43, mar 15, 2017 (CET)

Nie jestem przekonany, a sprawdzałem (mam otwarty test server w drugim oknie i słabe to, co tu dużo nie mówić. Myślałem, że będzie lepsze…). A za zaproszenie dzięki. Sir Polskacafe 19:02, mar 15, 2017 (CET)

Meh, znowu pisać na Porum… Jak ja tego nienawidzę…
Ja, szczerze powiedziawszy, mam wątpliwości co do tego. Z góry jednak zastrzegam, że nie odejdę z IRC-a, chociażby nie wiem co (chyba, że ktoś by mnie zaczął torturować - wtedy to co innego Mordka.png). Z Discordem już kiedyś miałem do czynienia i jakoś mnie nie przekonał. Jednakże widzę dla ów Discorda troszeczkę inne zadanie. Mam tu na myśli utworzenie czegoś w stylu "Akademii" (kto gra w gry lub nie, ten powinien wiedzieć, o co mi chodzi), czyli faktycznie coś dla nowych userów, ale póki co tylko dla nowych userów; ci chętni bądź z jakąś sprawą do załatwienia będą mogli wchodzić na ##n. Wiem, jest to marny pomysł, co do którego nawet ja nie jestem przekonany, ale tylko proponuję. Cóż, na razie tyle mam do powiedzenia. O szczegóły proszę mnie pytać na IRC-u. Nnvist Miejsce pogawędek 18:16, mar 15, 2017 (UTC)

Niegłupie. Sir Polskacafe 20:12, mar 15, 2017 (CET)

Aha, dodam jeszcze, że można usuwać lub edytować na kanale i privie, a po usunięciu nie ma śladu. Genialne możliwości dla osób chcących choćby komuś uprzykrzyć życie… Sir Polskacafe 20:12, mar 15, 2017 (CET)

Tak na szybko: Ładny wygląd, kojące kolory, wygodna forma. Dużo bajerów, przy wchodzeniu ciągle wywala mi komunikaty o zajętości skryptów (a więc na słabszym komputerze trochę się dławi) przez co długo się wchodzi, tematyka lekko nie pasuje do Nonsy. Problem z wczytywaniem historii ciągu rozmów, zwłaszcza gdy kogoś długo nie było a chce przejrzeć kilka ostatnich dni. = °ZelDelet ° = 22:09, mar 15, 2017 (UTC)
Moim zdaniem Discord NIE POWINIEN zastępować IRCa. Równie dobrze możemy przecież korzystać z Czata Nonsy. Ale jak ktoś chce taką alternatywę, bo jest mu wygodniej, to przecież nie zabronimy korzystać. Jak widzimy na przykładzie kanału irc-mirror, botem można robić logi, których nie da się sfałszować. Może można by nad tym popracować również dla innych kanałów Discorda? Póki co, przedstawiono tak wiele wad i zalet Discorda, że zdania są zbyt mocno podzielone aby na tę chwilę podjąć wiążącą, ostateczną decyzję o przejściu na ten system. = °ZelDelet ° = 12:21, mar 18, 2017 (UTC)


Za mało wypowiedziałem się na IRC-u, więc swoje argumenty zamieszczam tutaj.

Wybór czatu jest jak wybór pomiędzy zdrowym i tradycyjnym posiłkiem
Niektórzy widzą ten fakt jako całkowitą degradację IRC-a (jakby była naszą tradycją). Wcale o IRC-u nie zapomnimy. Jeśli ktoś będzie z jakichś względów wpaść na ##nonsensopedia, zamiast na Discorda, uszanujemy jego decyzję. Jednak rekomenduję nową opcję nowym użytkownikom i administratorom.
Discord jest stale rozwijany
I to jest duży plus dla Discorda. Zawsze można się doczekać nowych funkcji, które będą widoczne od razu. IRC tak nie ma! Nie dość, że przy ustaleniu nowych standardów (np. SASL), serwer musi to zaimplementować, to jeszcze klienci muszą mieć taką konfigurację, żeby komunikacja z serwerem nie powodowała błędów.
Fragmentacja IRC-a
Freenode, Rizon, EsperNet... i wiele innych. Co ich łączy... a raczej dzieli? Każda z tych sieci wymaga osobnych kont, osobnych metod logowania, osobnego zarządzania kanałami itp. To uniemożliwia swobodny kontakt pomiędzy użytkownikami. To jest zaledwie jedna z fragmentacji! Druga jest w samych klientach. Jeśli ktoś miał do czynienia z IRC-em i ma swojego ulubionego klienta, to nie widzi takiego problemu. Gorzej jest, gdy ktoś nowy chce wpaść na nasz kanał. Nie zna się na komendach, nie wie, jak dołączyć do innego kanału, jak utworzyć konto na Freenode, jak skonfigurować SASL, ani jak otworzyć okno rozmowy z innymi użytkownikami. Nie ma jednolitego rozwiązania takiego problemu. Nowy użytkownik będzie się trapił, aż zacznie komuś zadawać serię pytań. Gdy okaże się, że to dla niego zbyt wiele, przestanie wchodzić wcale na IRC. I niby w taki sposób mamy zdobywać nowych użytkowników?
Tu nie chodzi tylko o możliwości, lecz także o społeczeństwo
Nonsensopedii potrzebny jest odzew od społeczeństwa. A gdzie by takie młode, pełne poczucia humoru społeczeństwo, można znaleźć? Na Freenode? Tam tylko siedzą głównie deweloperzy i wolontariusze wolnoźródłowych projektów, a ci traktują wszystko i wszystkich na poważnie. A może Slack? Nieee... Tam są biznesmeni i posiadacze iPhone'ów. A może Discord? Tak. I pomysł Zenka był dobry. Czasami trzeba przyciągnąć większą społeczność kosztem utraty kilku możliwości.
Alternatywne rozwiązania
Żeby Runouw nie jęczała, że można edytować wiadomości, to odpowiem, że w Internecie nic nie ginie. Już w trakcie pisania tego wpadłem na pomysł, aby wykorzystać jakiegoś loggera do edytowanych wiadomości. Brak Alicji Muszelki? Brak Botlisha? Przecież jest Opcik! BNC na IRC-u ma służyć temu, żeby nie generowało JOINÓW i QUITÓW, a także zbiera logi. Discord nie potrzebuje takich gadżetów, bo takie funkcje już są wbudowane. Zawsze znajdzie się jakaś alternatywa!
Techniczne uściślenia
Ten argument z pamięcią RAM nawet nie jest argumentem, bo określa tylko różnicę pomiędzy samymi klientami w danej platformie, a nie całymi sieciami. Warto wspomieć, że aplikacje IRC na urządzenia mobilne są bardzo toporne. Dzisiaj, gdy w modzie są dymki z awatarkami, tam IRC nie ogarnia takich trendów. Typowa osoba, która korzystała np. z Messengera, łatwiej by się znalazła na Discordzie, niż na IRC-u. I tak niedługo IRC przejdzie do lamusa.
Przyszłość Nonsy
Większość z was nie wie, dokąd Nonsensopedia ma zmierzać. A przynajmniej nie wiecie, jak tego dokonać. Już niejednokrotnie dzieliłem się planami rozwoju Nonsy, gdzie w jednej z nich była mowa o przejściu z IRC na inną formę komunikacji (wtedy Zenek wspominał o Discordzie). Wy, argumentując teraz przeciwko Discordowi, działacie właśnie przez TEN PESYMIZM i hamujecie rozwój Nonsy.

Jak próbujecie pisać jakiś argument, to nie myślcie o sobie, tylko o osobach, które nawet nie miały styczności z Nonsą, IRC-em, bądź Discordem. Rozumiem, że jesteście bardzo mocno przywiązani do starego czatu, ale to już jest przesada. Czy wy wychodzicie na ulicę, krzycząc J**AĆ LAKTOZĘ, jak jej nie tolerujecie? DWSZEWEK 13:48, mar 18, 2017 (CET)

Mech, włączam komputer, i już 4k tekstu… Ale dobra, może tak:
 • Discord jest stale rozwijany. I? Nie dość, że przy ustaleniu nowych standardów (np. SASL), serwer musi to zaimplementować No, bo w Discordzie to serwer w ogóle nic nie musi, a implementacja do pseudoklienta robi się sama. Zresztą, o jakie funkcje niewymagające implementacji po stronie serwer chodzi? Funkcje w kliencie? Wybacz, ale tak samo to działa w klientach IRC, a nawet lepiej, bo jak potrafisz, to możesz sobie samemu dopisać.
 • Fragmentacje. W ogóle to powinno być podzielone na dwie części, ale dobra. Po pierwsze, co to ma wspólnego z sytuacją na Nonsie? U nas jest Freenode i tyle. W innych sieciach wystarczy zostawić wiadomość w topicu, że zapraszamy na Freenode-a; ponadto, mamy o tym informację na N:IRC. I – zaskoczę cię – NIE wymaga osobnych kont, bo można wchodzić do nas bez logowania. Co więcej, jeśli ktoś korzysta z innych sieci, to bez problemu ogarnia, jak się połączyć do innej… Po drugie – aż chciałem dać ten fim z najlepszym śmiechem… Jest coś takiego jak komenda /help; w większości czatów działa i można się domyśleć. W klientach graficznych s zresztą graficzne opcje dołączania itd. W kiwi, która jest naszą oficjalną bramką, też chyba coś takiego istnieje. Wiadomość prywatna – jak z kanałami. A poza tym, zawsze może zapytać. Nikt go za to nie zabije. W ogóle – sytuacja którą przedstawiłeś jest mało prawdopodobna, nawet chyba gdzieś w N:IRC jest lista komend, można by to jakoś umieścić w bardziej widocznym miejscu, ale to raczej sprawa do dyskusji strony. Wracając, tak może być także z discordem, jeśli ma np. mało RAMu i nie będzie mu to działać tak dobrze, jak IRC. I niby w taki sposób mamy zdobywać nowych użytkowników? :D
 • Tu nie chodzi tylko o możliwości, lecz także o społeczeństwo. No chyba nie, bo Discord to komunikator dla graczy, więc skoro na Freenode nie mogą siedzieć ludzie z poczuciem humoru (a że ci traktują wszystko i wszystkich na poważnie się nie zgadzam, sam siedzę na kilku kanałach i trochę lepiej wiem, co piszą :)).
 • Techniczne uściślenia. Tu odpowiem obszerniej.
Ten argument z pamięcią RAM nawet nie jest argumentem bo nie pasuje do naszej wizji dobrego komunikatora. Dalej. bo określa tylko różnicę pomiędzy samymi klientami w danej platformie, a nie całymi sieciami.. I na IRC jest ich sporo, a na Discordzie jedyny słuszny® i może jakieś średnio działające pomniejsze w niewielkiej liczbie. Warto wspomieć, że aplikacje IRC na urządzenia mobilne są bardzo toporne. za to zżerają mniej RAM (sprawdzałem) i łącza (bo nie pobierają obrazków, tylko tekst). Zresztą ze smartfona ciężko się edytuje nonsę, więc i tak lepiej gadać z komputera.
Dzisiaj, gdy w modzie są dymki z awatarkami, tam IRC nie ogarnia takich trendów. Dzisiaj w modzie są memy, a my dalej jesteśmy encyklopedią, a nie zbiorowiskiem memów. Szybko, róbmy porum, trzeba to zmienić!
Typowa osoba, która korzystała np. z Messengera, łatwiej by się znalazła na Discordzie, niż na IRC-u. Osoba która ogarnia choćby troszeczkę informatykę, a więc jest w stanie edytować nonsę, ogarnie i to, i to. Zresztą robiłeś jakieś badania, że piszesz z taką pewnością?
I tak niedługo IRC przejdzie do lamusa. Tekst z dupy, IRC ma nadal wiele userów, więcej niż Discord pewnie. Nie ma niczego, co mogło by w jakikolwiek sposób doprowadzić do znacznego zmniejszenia popularności IRC, a z pewnością nie jest to Discord.
Jak próbujecie pisać jakiś argument, to nie myślcie o sobie, tylko o osobach, które nawet nie miały styczności z Nonsą, IRC-em, bądź Discordem. Ale takie osoby nie będą wiedzieć o Nonsie, więc i tak nie wejdą. A jak ktoś nie zna niczego, to potrafi przyzwyczaić się i do jednego, i do drugiego – to jak z Windowsem i Linuxem; Windowsiarz nie przejdzie łatwo na distro Linuxowe ani odwrotnie; ale osoba która nie zna niczego ogarnie i to; i to.

Pozdr Sir Polskacafe 14:14, mar 18, 2017 (CET)

Dodam, że nie korzystamy z wielu sieci, ponadto, jak już napisał Polskacafe, trudno się przyzwyczaić do czegoś nowego. Ja na przykład stale używam Freenode, ale nie mogłabym się przyzwyczaić do innej sieci, przykładowo do EFNetu. Ponadto na Discordzie łatwiej o podszywki. Nowy użytkownik zanim się przyzwyczai, nauczy się, wejdzie jako noname bez konta. Nie sądzę, by ktokolwiek z Was wszedł na IRC i pierwsze co zrobił, to zarejestrował sobie konto w obawie przed kradzieżą. IRC to platforma dla kanałów projektów open source, Slack dla biznesmenów. A Discord? Discord to platforma głównie dla graczy, więc argument jest inwalidą. Mobilny klient IRC nie jest ciężki, nie wiem, czy kiedykolwiek autor wypowiedzi korzystał z jakiegokolwiek – przykładowo AndChat zajmuje nieco ponad 1 mb, a zużywa około 10 mb pamięci RAM. To Discord jest z pewnością cięższy, bo zajmuje kilka razy więcej miejsca i pobiera więcej RAMu, niż IRC. Poza tym, klienty IRC nadal są aktualizowane. Swoją drogą, dobrze, że Szewek wie, jak zmieniać Nonsę, skoro naobiecywał jak polscy politycy, a jak dotąd nic nie zostało spełnione.
Fakt.jpg

Alvgjerd (dyskusja) 14:49, mar 18, 2017 (CET) Ja tylko przykleję to, co napisałem na IRC:Cquote2.svg

Zel, Czytam to porum. Jakkolwiek Discord mi się podoba za łatwość obsługi, tak możliwość kasowania wiadomości czy też utrudniona walka z trollami mnie niepokoi. No i brak zapisu logów. Sam Discord jest ok, ale jak ma być coś związanego z Nonsensopedią to tylko tutaj, by nie dochodziło do nadużyć
Cquote2.svg

Oba narzędzia mają swoje wady i zalety. Na waszym miejscu zastanowiłbym się nad zasadą: do promocji, newbie i gadania o dupie Marynie Discord, ale jak jest coś związanego bezpośrednio z Nonsensopedią kanał IRC. Magik Windows logo - 2012.svg Dyskusja 17:51, mar 19, 2017 (UTC)

Discord rozwinie nonsensopedie, przyciągnie lud --Refus (dyskusja) 16:48, mar 21, 2017 (UTC)

Lud rzeczywiście może przyciągnąć, dlatego nikt nie chce jego usunięcia ani nic, po prostu jest słaby jako najważniejszy komunkator, moim zdaniem (nie tylko) oczywiście. Ale nonsy nie rozwinie, bo mogą to zrobić tylko edytorzy. Sir Polskacafe 17:51, mar 21, 2017 (CET)