Forum:Prywata a youtuberzy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten wątek nie był edytowany od 447 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.

Od wielu tygodni mam ochotę napisać artykuł o Krzysztofie „Atorze” Woźniaku – pewnym youtuberze znanym z materiałów o polityce, przepowiedniach, który po drodze kandydował do Sejmu z ramienia KORWiN. W skrócie charakterystyczna postać. Niestety dla wielu Ator kwalifikuje się już do prywaty. Z drugiej strony prywata nie jest jakoś dokładna, bo mamy np. artykuły o trollach takich jak Jasiu Śmietana czy Antek Emigrant (co nadal mnie bawi, że to wszystko nie wyleciało na SDU, ale mniejsza…). Niektórzy youtuberzy też się załapali – w większości znani nie tylko z działalności na YouTube (Max Kolonko, Pazura), niektórzy znani tylko z Youtuba, ale kojarzeni na całym świecie (Nostalgia Critic, Wardęga). Mamy też Baśkę Santanę, Gracjana, Z Dupy, Linkara którzy pewnie są tak samo popularni co Ator (choć z Santaną i Linkarą bym uważał – pewnie mniej znani co Woźniak).

Co by nie mówić, youtuberzy są według mnie raczej osobami publicznymi – cała Polska może ich oglądać, mogą cieszyć się większą popularnością niż niektóre gwiazdy telewizji. W wielu przypadkach ich aktywność nie ogranicza się tylko do przesyłania wideo – kandydują do Sejmu, piszą książki, lada moment wystąpią w Tańcu z gwiazdami czy w Twojej twarzy, którzy nie brzmi znajomo… To swoiści celebryci, którzy korzystają po prostu z internetu.

Największym problemem jest zdecydowanie, kiedy youtuber może trafić na Nonsensopedię. Najpopularniejszy polski youtuber (Wardęga) ma ponad 3 mln subów. Właśnie ich ilość może być wyznacznikiem. Nie wiem jaki próg wystarczy. 100 tys.? 300 tys.? Milion? Według mnie próg 300 tys. jest najodpowiedniejszy, według rankingu ponad 160 polskich kanałów spełniałoby warunek, nie byłoby wysypów youtuberów majnkraftowych i ceesowych.

Inna sprawa na plus to taka, że otwierając tę bramę możemy zachęcić czytelników do pisania artykułów o youtuberach. Mam obawy, że będzie głównie bagno, ale mamy kryzys i trzeba go jakoś zwalczyć lub chociaż złagodzić…

Magik Windows logo - 2012.svg Dyskusja 20:01, mar 22, 2017 (UTC)

Zgadzam się z tym, że arty o youtuberach to nie prywata. Ale proponuję zejście do 100 tys. subów, bo bez przesady, 100 000 to nie jest kilka osób… Pozdr Sir Polskacafe 21:17, mar 22, 2017 (CET)
Otwarta bramka dla ponad 500 kanałów, z czego 1/10 w ciągu kilku lat trafiłaby… Właściwie można zmniejszyć do 100 tys., jakoś chyba to udźwigniemy. Magik Windows logo - 2012.svg Dyskusja 20:23, mar 22, 2017 (UTC)
To nie tak, że zaraz pół Internetu rzuciłoby się do pisania, a i tak mamy artykuły na tematy, z którymi obeznanych jest znacznie mniej niż 100 tysięcy potencjalnych czytelników. Bartd94淡紅 20:49, mar 22, 2017 (UTC)
Ja nie mam nic przeciwko. Nnvist Miejsce pogawędek 21:41, mar 22, 2017 (UTC)

Magiku! Nie liczbą subskrypcji opisuje się popularność, lecz samym wpływem na społeczeństwo. Niby 100 000 subskrypcji może rozwiązać problem z prywatą, ale będzie to dotyczyło głównie polskich Youtuberów. Anglojęzyczni zazwyczaj mają więcej, im też można jakieś limity ustawić. Raczej powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie są uwagi dotyczące danej osoby/danego kanału. Nie powinniśmy pisać tysiąca artykułów o Letsplayerach, którzy zaczynają grać w dane gry tuż po ich premierze, albo o dziewczynach, które pokazują przed kamerą, jak nałożyć tapetę na twarz. Osoby muszą być bardziej wyjątkowe.

Napisanie artykułu o Atorze to dobry pomysł. On nie tworzy jakiejś typowej treści na Youtubie, a poza tym był widziany także poza nim (m. in. w Polsacie i w TVN). Jego nazwisko jest już znane, więc nie będzie kłopotów z traktowaniem artykułu o nim jako prywaty. I tak do artykułu musielibyśmy wypisywać w tytule imię i nazwisko, bo nikt zazwyczaj nie ma napisanego nicku w dowodzie osobistym.

I taka mała uwaga. Najlepiej piszmy o youtuberach, którzy ukończyli 18. rok życia.

Zachęcałbym (innych) jeszcze do napisania o Łukaszu Jakóbiaku. Ostatnio o nim zrobiło się bardzo głośno. DWSZEWEK 09:14, mar 23, 2017 (CET)


Mnie się wydaje, że powinno się pisać o tych youtuberach, o których mówią inne media (telewizja, radio, prasa). Ci, którzy są mniej znani i poza swoim kanałem na YT nie przebijają się do mainstreamu (lub powiedziano o nich zaledwie raz gdzieś tam w lokalnej kablówce czy Radiu Maryja), nie powinni być godni naszej uwagi, bo Nonsa to nie portal promocyjny dla mniej znanych youtuberów. = °ZelDelet ° = 13:55, mar 23, 2017 (UTC)

Ok, dobra – przekonały mnie jednak opinie Szewka i Zela. Najnowsze moje stanowisko: youtuber może mieć artykuł, jeśli znany jest nie tylko z działalności na Youtube. Ilość subów może być pomocnicza w ewentualnej dyskusji. W przypadku kontrowersji czy jest wystarczająco ency można zawsze wystawić SDU. Magik Windows logo - 2012.svg Dyskusja 16:50, mar 23, 2017 (UTC)