Fyrom

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fyrom
Macedonia.png
Flaga
Stolica miasto skopane
Ludność mieszanina różnych narodów
Język urzędowy macedoński
Ustrój demokracja
Religia też miks wszystkiego
Waluta także miks wszystkiego
 
Noncytaty

Fyrom – mały kraj na Bałkanach, pozbawiony dostępu do morza. Kraj znany jest też pod innymi nazwami.

Macedonia to nazwa nieoficjalna, gdyż Grecja na forum międzynarodowym zaprotestowała przeciwko używaniu tej nazwy i teraz oficjalnie Macedonia nazywa się: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii – BJRM (ang. - Former Yugoslav Republic of Macedonia - FYROM; dla ładniejszego efektu tekstowego, po prostu Fyrom). Wyrok nie został jeszcze ogłoszony, ale już ajatollachowie irańscy domagają się by USA zmieniły nazwę na: Ziemia Szatana.

Historia

Pierwotnie Macedonia[1] była jedną z krain greckich późnej epoki klasycznej. To tu, właśnie tu, urodził się Aleksander Wielki, który był właśnie Macedończykiem. Stąd wyruszał ze swoją armią, by zwyciężać nad Granikiem, czy pod Tyrem. Jednak tak rozszerzył granice swego imperium, że wszystkich swoich Macedończyków rozproszył po całym świecie i w samej Macedonii nie został nikt.

W te puste miejsca przyszli w połowie 1 tysiąclecia po Chrystusie Słowianie i zamieszkali tam. Tu, właśnie tu, urodzili się Cyryl i Metody, pierwsi apostołowie Słowian. Tu Cyryl wymyślił specjalny alfabet, żeby zapisywać język słowiański, nazywany dzisiaj głagolicą (jednak ten alfabet był tak dziwaczny, że jeden z jego uczniów stworzył na jego podstawie inny, zwany cyrylicą i do dziś, z niewielkimi zmianami jest on używany tam, gdzie nie dotarła cywilizacja – łacińska, rzecz jasna).

Narodowość

Macedończyk to mieszkający na terenach greckich Serb albańskiego pochodzenia, który budzi się rano i zastanawia, czy nie jest Bułgarem.

Przypisy

  1. Używamy nazwy Macedonia, bo nie lubimy Greków; Macedończycy mają nazwiska podobne do naszych i fajową flagę


Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.