Granatnik RPG-7

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niektórzy się uparli, że to broń... ja się nie będę kłócił

RPG-7 (ros. Pучной Противотанковый Γранатомёт, w języku graczy JakPierdolnieToZabije) – radziecka broń[potrzebne źródło], prosta jak budowa cepa, stworzona w ZSRR z powodu braku jakiejkolwiek (dobrej) broni przeciwpancernej. Ta broń wcale tego nie zmieniła. Używana głównie przez siły porządkowe i kraje trzeciego świata (np. Polska i Mozambik).

Budowa

Jest to nadzwyczaj proste połączenie starej rynny pokrytej sklejką (oczywiście plastikowej), zapalniczki, lejka z tyłu, oraz spleśniałego oscypka udającego pocisk, który dzięki swojemu zapachowi unieszkodliwia wszystkich dookoła (użytkownika także). Początkowo zaprojektowany do niszczenia czołgów, jednak o dziwo się do tego nie nadawał, więc używany jest do rozgramiania siły żywej (często nawet nie trzeba używać pocisku), tudzież do rozpalania ognisk w mieście. Pierwotnie miała być to kopia panzerfausta z II wojny, ale Ruscy jak to Ruscy, byli upici, i pomylili panzerfausta ze starą oderwaną od fabryki rynną, i na niej oparli swoją konstrukcję, więc (nie)wyszło takie coś, co nazywa się RPG-7. Chińczycy, zwęszywszy dobry interes, od razu zrobili kopię erpega z jeszcze gorszych materiałów (niby jak?), i nazwali ją Type 69 RPG. Nie wiadomo jak takie coś może działać, a tym bardziej zrobić krzywdę – sprawą zajmują się amerykańscy naukowcy.

Występowanie

Używają go wszyscy oprócz jankesów, którzy wyznają filozofię wszystko, co rosyjskie jest be. Jest także często kupowanym prezentem pod choinkę dzieciom, które marzyły mieć broń, a nie stać ich było na replikę. Używany przez tych, co nie lubią Amerykanów budzi śmiech i zarazem strach wśród ich żołnierzy, którzy nadal uważają, że erpegie7 nie jest bronią. Somalijscy myśliwi w latach 90-tych XX w. upolowali wiele czarnych jastrzębi oraz przegonili amerykańskich tubylców ze swojego kraju za pomocą tego narzędzia.

Amunicja

Amunicja do RPG-7 jest produkowana przez wiele krajów. Najpopularniejsza jest amunicja ruska oraz chińska. Polska również produkuje amunicję do RPG-7.

Najpopularniejsza amunicja rosyjska:

 • PG-7V, (pe gie siedem fał, każdy Talib taką miał), podstawowa wersja kumulacyjna.
 • PG-7VL, PG-7VM zmodyfikowane wersje PG-7V o większym zasięgu i przebijalności.
 • PG-7VR, wersja kumulacyjna z głowicą typu rower tandem. Pierwsza głowica rozwala pancerz reaktywny a druga robi resztę. Mały zasięg, duża masa oraz długość i wygląd przypominający kij czynią z tej głowicy idealną broń do walki wręcz.
 • OG-7V, wersja odłamkowa (przeciwpiechotna bezużyteczna) jest mała i lekka więc nie obijemy nią ryja wrogiemu piechurowi.
 • TBG-7V, wersja termobaryczna (paliwowo-powietrzna) też mały zasięg i duża masa jak w przypadku PG-7VR do tego kształt tłuczka przypominającego maczugę czyni tą głowicę idealną bronią do walki wręcz.

Sposoby walki

RPG-7 można walczyć na bardzo wiele sposobów, oto niektóre z nich:

 • Typowo – załadować, wycelować we wroga i strzelić.
 • RPG jako kij – najczęstszy sposób walki wręcz. Należy z całej siły walić we wroga wyrzutnią.
 • Głowica jako kij – należy wziąć samą głowicę i korzystać z niej jak z kija albo pałki.
 • Latająca pałka – strzelając z odległości mniejszej niż 20 metrów, głowica nie uzbroi się i obije gębę wrogowi, a ponieważ nie wybuchnie strzelec nie zostanie zasypany odłamkami.
 • Metoda na skunksa – trzeba odwrócić się tyłem do wroga i strzelić. Wtedy płomień wylotowy opali go jak prosiaka.
 • Metoda na Husseina – w skrócie chodzi o uduszenie wroga dołączonym do do broni paskiem.
 • Metoda na Adama Słodowego – polega na modyfikacji głowicy tak, aby uzbroić ją bez odpalania. Wtedy taką głowicę wykorzystujemy jako minę.
 • Metoda na stolarza – do lufy zamiast głowicy włożyć zaostrzony kij o odpowiedniej średnicy. Używać jak dzidy.

Rozwój

Niedługo po upowszechnieniu się RPG-7 zaczęto prace nad nowym ręcznym pałkogranatnikiem. Wbrew twierdzeniom naukowców, którzy stwierdzili, że konstrukcji RPG-7 nie da się uprościć, zaczęto eksperymenty z rurami kanalizacyjnymi od starych kibli. Efektem tych prac jest RPG-29.

RPG-29 jest w zasadzie rurą kanalizacyjną z doczepionym mechanizmem spustowym. Konstrukcja jest jeszcze prostsza i tańsza niż RPG-7. Co ciekawe jest wykonana w całości z metalu, co zwiększa skuteczność broni jako pałki. O funkcji granatnika też nie zapomniano. W dodatku cała głowica chowa się w rurze, dzięki czemu wzrasta celność. Niestety same głowice nie są już tak poręczne, przez co nie nadają się jako podstawowa broń do walki wręcz.

Najpopularniejsza amunicja to:

 • PG-29VR – wersja kumulacyjna tandem heat.
 • TBG-29 – wersja termobaryczna.

Ciekawostki

 • Często występuje na straganach obok kałacha.
 • Tak naprawdę nie służy do strzelania, ale do walki wręcz.
 • Nieodpowiednie do strzelania z zamkniętych pomieszczeń. Babcia zawsze powtarzała „żadnych zabaw z RPG w domu”, posłuchaj jej albo spoczniesz obok niej.
 • Produkt może zawierać śladowe ilości orzechów arachidowych.
 • Nieodpowiednie dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.