Hassanal Bolkiah

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sułtan Brunei bez Brunei

Sir Hassanal Bolkiah Mu'izzadin Waddaulah (ur. 15 lipca 1946 r. w Bandar Seri Begawan) – trzydziesty czwarty sułtan i dwudziesty dziewiąty monarcha Państwa Brunei, Siedziby Pokoju. Namiętny gracz w polo i kolekcjoner luksusowych aut.

Rządy objął w 1968, kiedy to umarł jego ojciec, a następnie poślubił trzy kobiety. Najstarsza jest matką następcy tronu, kolejna byłą prezenterką telewizji malezyjskiej, która mu się spodobała, a trzecia... znudziła mu się, więc się z nią rozwiódł i osiedlił ją w luksusowym pałacyku kilkaset metrów od swojego.

Pałac sułtana

Istana Nurul Iman, bo tak brzmi jego osobliwa nazwa, który ma blisko osiem matej długości i 5,3 szerokości[1], możliwy do zwiedzania jest tylko w trzy ostatnie dni ramadanu. Mimo tego, że jest największy na świecie – nie mieści się tam sam sułtan, który zazwyczaj przesiaduje w jednej ze swoich kilkunastu rezydencji na całym świecie. Kosztował tylko 350 mln dolców, więc pewnie dlatego ma tylko 1788 pokoi i salę balową na 4 tys. osób. Na codzień mieszka tam zaledwie 600 służących.

Przypisy

  1. Trzy czwarte kilometra na pół kilometra.


Society.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny polityki. Jeśli dostajesz wypieków na widok obrad Sejmu – rozbuduj go.

P vip.svg To jest tylko zalążek artykułu biograficznego. Jeśli widziałeś tę osobę na ulicy – rozbuduj go.