Hobby

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hobby (lub jak kto woli pasja – nie mylić z filmem) – najlepszy sposób na nudę, nie zawsze normalny. Czasem także w formie dewiacji seksualnej (np. dendrofilia), piromanii oraz gapienia się na przejeżdżające pociągi.

Przyczyna powstania

Dawno, dawno temu człowiekowi zaczęło się nudzić przy polowaniach czy plemiennych tańcach, więc postanowił robić coś pożyteczniejszego[potrzebne źródło]. Wyszło na to, że stał się dziwakiem i poćwiartowali go na kawałki. Mimo tego kolejne pokolenia łapały hobbystycznego bakcyla i zaczęły zbierać kamienie, trofea myśliwskie czy inne tego rodzaju rzeczy niezbędne dla dobra naszej planety. Z czasem hobby zaczęło być utożsamiane z maniami i skłonnościami sadystycznymi, bez których dziś mało kto z nas wyobraża sobie spokojny wieczór z myślami przed spaniem.

Rodzaje hobby

Zbierane

Najczęstszy rodzaj hobby, praktycznie każde bazuje na zbieraniu. Zbierać można różne rzeczy. Od znaczków pocztowych, luf, kamieni, śmieci, przez sińce i guzy, po punkty karne. Zawsze ma to jakiś cel, lecz niekoniecznie jest to cel zbożny. Niektóre rodzaje hobby jak bigamia są karane. Kara jest zawsze proporcjonalna do wysokości zarobków sprawcy i nieproporcjonalna do tej pożądanej przez prokuratora. Z reguły większość hobby takiego rodzaju nazwy nie posiada z racji swojej bezużyteczności.

Tworzone

Zwykle polega na tworzeniu cudów nad cudy sztuki niezbyt pięknej i czasem znakomitej[potrzebne źródło]. Głównie dzieli się na mniej lub bardziej udane kolekcje, na co z kolei wpływa w większości kwestia obowiązującej mody. Każdy jednak kicz znajdzie swoją dzicz, co z reguły wiąże się z koszmarną tandetą uznaną jako dzieło sztuki czy ostatni krzyk mody.

Dziwne

Wszystkie inne manie, które nie zaliczyły się do powyższych kategorii stają się automatycznie pojCenzura2.svge. Na tą grupę składa się mało hobby (jakieś 95%). Przykładem takiego dziwactwa są obrady Sejmu czy ekologia w wersji hardcore.