Humanizm

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akcja organizacji humanitarnej

Humanizm (łac. humus – spróchniała, przewrócona ziemia, czyli gleba) – kierunek filozoficzny podkreślający i promujący narcyzm człowieka oraz jego pociągi... Wróć, poglądy na temat równości każdej jednostki ludzkiej (niezależnie od wariacyjnych faktorów takich jak płeć, rasa, IQ oraz liczny kilogramów makijażu na cm kwadratowy twarzy, niezależnie od kraju, z którego ciągnie się zasiłki i zapomogi, itd., itp.).

Historia

Cyceron określał Humanizm jako całościowe kształcenie człowieka i porównał to do uprawy roli. Ponieważ Grecy i Rzymianie w większości zajmowali się utrzymaniem przy życiu uprawiając ziemię, pochodna od humus, czyli humanitatis, przyjęła się.

Po fiasku Kartaginy, jakiś człowiek zawołał ponownie humanitatis!. Niestety, został opacznie zrozumiany – chodziło mu o miłosierdzie, a wojskowi legioniści zrozumieli to jako zakopać. No i zakopali i posypali solą.

Dzisiaj

Starożytny humanizm nie ma zastosowania do polityki, może dlatego, że w sejmie nie spotkano jeszcze człowieka. Na szczęście z pomocą przyszedł humanizm nowoczesny, zakazujący traktowania jak szmaty różnorakich zwierząt (w sejmie odpowiednio małpy, papugi, konie, kaczki)

Wg religii humanizm oznacza litość i miłosierdzie, co dobrze dokumentują te biblijne słowa:

  • Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz
  • Nastaw drugi policzek
  • Oko za oko, a za ząb - cała paszcza. (wersja dostosowana do warunków polskich)

Istnieje także pojęcie autohumanitaryzm, przydatne w uzasadnianiu istnienia państwa Izrael

Humanizm praktyczny

Humanizm w praktyce obejmuje na przykład zapobieganie wojnom, najlepiej poprzez prewencyjne wywołanie innej wojny, czego bardzo pozytywne skutki widać chociażby w Iraku bądź Sudanie. Jest to także zapobieganie występowaniu różnorakich chorób i pasożytów (jak np. stonka i tuberkuloza, wymyślone i zrzucone przez USA, oraz ebola i AIDS, zsyntezowane zapewne w zachodnioniemieckich laboratoriach). Humanizm w praktyce obejmuje także członkostwo w rozmaitych organizacjach humanitarnych (jak. Al Kaida, Mossad, IRA, CIA, KGB, TVN, Rodzina Radia Maryja).

Krążą pogłoski o istnieniu organizacji humanitarnych zajmujących się zbieraniem podartych skarpetek i spranych spodni, jedną z nich jest ponoć koscielny Caritas. Ciężko je jednak tak klasyfikować, ponieważ z 10 zł w najlepszym wypadku złotówka idzie na działalność statutową.

Przykład

Nie jesteśmy tutaj, aby rozprawiać się o sensie tego zagmatwania. Wiemy, że jest podejrzenie o winę. Krótki proces – bo jestem humanistą. Te wszystkie rozprawki, to wszystko kiełbasa tyrolska, towarzysze. Powieszenie, zagazowanie (...) trwa krócej niż dziesięcioletnie więzienie.

Sławni humaniści