Jakub Janda

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disambug.svg Ten artykuł dotyczy czeskiego skoczka. Zobacz też hasła o innych osobach o tym imieniu.
Tylko czekać na Ciach! nartami… Skoki z głowy, a głowa z karku…
Obejrzyj ten film na YouTubie
Jakub Janda... Jakub Janda!...
Tak więc Jakub JandaJakub Janda! JAKUB JANDA!!!
Włodzimierz Szaranowicz o Jakubie Jandzie podczas Turnieju Czterech Skoczni 2006

Jakub Janda (ur. 27 kwietnia 1978 w Čeladnej) – czeski skoczek narciarski. Ksywka „Kondor”, z uwagi na położenie głowy równo z, a nawet poniżej płaszczyzny wyznaczonej przez narty. Styl takiego latania podpatrzył właśnie u tych wielkich ptaków w Andach.

Przy locie z głową pod nartami nie jest to bezpieczne, gdyż wystarczy z roztargnienia złączyć narty i CIACH!… głowa spada na zeskok. Na szczęście jak dotąd unikał makabrycznej katastrofy. Niektórzy mówią, że to próby samobójcze lub skłonności masochistyczne. Kto jednak wie co się zdarzy w przyszłości?

Jakub słynie również z tego, że rozgrzewkę przed skokiem robi również, gdy siedzi na belce – zazwyczaj ogranicza się do wymachów ramionami.

Kariera[edytuj]

Był sobie kiedyś czeski chłopiec, który w 1986 oddał pierwszy skok. Chyba mu się to spodobało, gdyż już 10 lat później zadebiutował w Pucharze Świata. Niestety przez 10 lat (fatum czy co?) nie odnosił sukcesów. No dobra… szło mu kijowo. Aż tu pewnego razu potknął się w powietrzu, wsadził głowę pod narty i odkrył, że leci bardzo daleko. Przez cały sezon latał w ten sposób i wygrał nawet Puchar Świata (wyprzedzając Mateję w generalce!). Jednak już w sezonie 2006/2007 nie szło mu aż tak dobrze. Może w końcu zaczął się bać o swoją głowę… W ostatnich latach parę razy próbował zakończyć karierę, ale nie wychodziło mu to. Potem został posłem i w sumie stwierdził, że nie ma sensu dłużej się głodzić i zakończył karierę.

Ciekawostki[edytuj]

  • Jakub Janda jest antyrekordzistą skoczni w Planicy. Skoczył zaledwie 68 metrów, czyli o 180,5 m mniej niż wynosi rekord skoczni…
  • Udało mu się podzielić zwycięstwo w TCS z Janne Ahonenem.
  • Jakub podobno umie mówić po polsku.
  • Był na weselu u Roberta Matei.
  • Nie jest synem Krystyny Jandy.