Jarocin

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jarocin – miasto leżące w środku Wielkopolski, rockowa stolica Polski.

Historia[edytuj]

Liczące sobie już zgoła 750 lat miasto, które od wieków łączyło Poznań z Kaliszem (gdyby nie Jarocin, to trza by było jeździć hmm... np. przez Gdańsk). Swoją nazwę zawdzięcza legendarnemu władcy o imieniu Jarota, który założył klub sportowy swego imienia. W czasie potopu szwedzkiego miasto troszkę się podtopiło i długo dochodziło do siebie. Skutki powodzi z północy są widoczne do dziś w miejscowości Roszków (niedaleko Jarocina), która szczyci się największym zalewem w okolicy. Miasto ponownie odżyło za sprawą dołączenia do kolei transsyberyjskiej w XIX wieku. Od lat 70. XX wieku Jarocin stał się znanym ośrodkiem festiwalów rockowych.

Festiwal Jarocin[edytuj]

Miasto jest organizatorem kultowego już Festiwalu Jarocin, na który zjeżdżają się znamienite żule i menele z całej Polski, aby pograć lub posłuchać muzyki.

Edukacja[edytuj]

Już w średniowieczu Jarocin szczycił się wysoką liczbą studentów (bo aż 23 sztuk!) pobierających nauki w Krakowie. Dziś miasto posiada własne szkoły, ba, nawet filie Uniwersyteckie, których bez sensu tu wymieniać. Wybitnie zainteresowani mogą zgłębiać tajemnice oświaty jarocińskiej na portalu śledczym nk.pl.

Zobacz też[edytuj]