Jasper Hale

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
To spojrzenie podbiło serca milionów nastolatek...
Naprawdę jesteś małym, przerażającym potworkiem.
Jasper o swojej żonie
Nadopiekuńczy głupek.
Alice o Jasperze

Jasper Hale (urodzony jako Jasper Whitlock) – drugoplanowy bohater kasiastej sagi Stephenie Meyer. Adoptowany syn Karlaja i Ezme Kulenów, brat bliźniak Rosalie oraz przyszywany brat Emmetta oraz Edwarda. Od ponad 100 lat żonaty z Alice Cullen.

Wygląd[edytuj]

Jak na wampira made by Twilight przystało Jasper jest nieziemsko pięknym osobnikiem, przypominającym marmurowy posąg greckiego boga. Jest wysoki i szczupły, blady jak ściana. Ma włosy w kolorze miodu oraz topazowe, podkrążone oczy (jeśli jest na głodzie, oczy są czarne). , na słońcu błyszczy jak diament. Na całym ciele Jazz ma wiele blizn w kształcie półksiężyców, jako pamiątkę po bliskich kontaktach z nowonarodzonymi wampirami. Dla ludzkich oczu są one niedostrzegalne, to też Jasper pozostaje nieziemsko przystojny.

Małomiasteczkowa plotkara Jessica Stanley w filmie określa Jazza jako blondyna, który wygląda jakby cierpiał[1]. Niestety nie zdaje sobie ona sprawy, że Jasper faktycznie cierpi katusze z powodu wegetariańskiej diety i obecności mnóstwa wampów na diecie.

Panieńskie nazwisko Jaspera to Hale, zamiast przejąć nazwisko po przybranych rodzicach Cullenach, przejął je po przybranej siostrze Rosalie Hale, ponieważ wyglądała ona jak miss world a Jazz chciał się dowartościować. Myślał, że będzie ładniejszy uchodząc za jej brata.

Historia[edytuj]

Jasper wyniuchał Bellę, Emcio i Carlisle powstrzymują go przed ucieczką

Całej historii Jaspera poświęcony jest rozdział w trzeciej części sagi, pt. Zaćmienie.

W skrócie: urodził się w 1843 w Houston w Teksasie. Jako 17-latek nawiał do armii konfederatów i poszedł na wojnę. Zaczął kręcić z obcymi typami, wrobił ich że jest starszy niż wygląda. W efekcie zmanipulował ich, a oni mianowali go majorem. Podczas ewakuacji miasta, nasz kałboj oddalił się od grupy. Gdy wracał natknął się na trzy seksowne kobiety-wampirki i poczuł miętę chciał im pomóc. Wampirzyce chciały urządzić sobie z blondyna wyżerkę, ale jedna z nich, Maria zamieniła chłopaka w wampira. Jasper został wyszkolony na szkoliciela innych nieszkolonych wampirów (które go pogryzły).

Kiedy wszystko mu się znudziło, nawiał ze swoim przyjacielem Piterem i jego laską Szarlot. Jakiś czas włóczyli się razem, ale Jasper popadł w depresję. Odłączył się od grupy. Potem było już tylko lepiej. W jakieś knajpie spotkał miłość swojego życia, Alice – wampirzą wariatkę, której dotychczasowe życie polegało na szukaniu blondyna. Jas urzekł ją swoimi kawbojskimi manierami z Teksasu. Wtedy to, po jakieś godzinie, nawiązała się pomiędzy nimi silna więź.

I wyruszyli w siną dal, do domu doktora Cullena (kolejnego poszukiwanego) i dołączyli do jego wampirzo-wegetarieńskiej rodzinki. Wstępując do klanu Cullenów Jazz musiał zrezygnować z gryzienia ludzi i przerzucić się na zwierzątka. Wtedy też został okrzyknięty bratem bliźniakiem Rosalie Cullen, przybierając nazwisko Hale.

Całe wegetariaństwo szło mu całkiem nieźle, aż do urodzin Belli. Wtedy to skaleczyła się w palec papierem,a Jasper czując krew rzucił się na nią. Oczywiście Edward Cullen uchronił ją przed bratem, odpychając Bellę. Dziewczyna wykonała zgrabny ślizg po stole, rozbijając wszystkie naczynia.

Potem Jasper został zepchnięty na drugi plan. Powrócił w części ostatniej szkoląc Belkę-wampira do walki. Przed ostatecznym pojedynkiem uciekł razem z Alice, szukać dhampirów. Jak na brata Edwarda przystało, powrócił w ostatniej chwili, razem z żoną ratując sytuację.

Hmm...plagiat?

Zdolności[edytuj]

Jeszcze jako człowiek Jasper był bardzo charyzmatycznym osobnikiem. Po przemianie w wampira cecha charakteru ewoluowała do daru. Jazz potrafi wyczuwać, kontrolować i zmieniać emocje innych. Na szczęście Meyer postanowiła go aż tak nie idealizować (uznała, że Boski Świecący Edward nie może mieć konkurencji). Jazzi potrafi kontrolować uczucia innych, jednak te same uczucia wpływają na jego samopoczucie. Wszystko odczuwa 10 razy silniej, co tłumaczy jego emo postawę. Co ciekawsze, nazwa jego specjalności (empatia) pozostała nieznana czytelniczkom, by nie zdołować ich nadmiarem mądrych słów w niekoniecznie mądrym utworze.

Przypisy

  1. Taki wygląd to zupełnie zwyczajna reakcja na Bellę...