Java

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Ten artykuł jest częścią cyklu naukowego języki komputerowe.

Języki programowania:


Inne języki komputerowe:


edytuj ten szablon
Sen to czy Java?
Znane wszystkim pytanie
Bo z javą nigdy nie wie, oj nie wie się, czy wypCenzura1.svgli się już, czy za chwile dwie
Powiedzenie polskie
Uwaga, ten program napisany jest w Javie
Minister zdrowia ostrzega
java.lang.NoClassDefFoundException
Komunikat powitalny kompilatora javac

Java – środowisko programistyczne oparte na prehistorycznym Pascalu, inaczej zwane PaskalPrim, a pieszczotliwie zwany Paszczakiem. Przez ekspertów uważana za najseksowniejszy język programowania świata – dzięki funkcji getStringFromObj(). Pozwala na odpalanie programów na dowolnej maszynie: pralce, zmywarce, przepływowym ogrzewaczu wody.

Cechy

Podstawową cechą Javy jest prędkość działania. Optymalny kod w Java działa średnio 50 razy wolniej niż kod w C#, 500 razy wolniej niż w C++ czy w C i około 5000 razy wolniej niż w asemblerze. Ta cecha czyni ten język wyjątkowo przydatnym dla ludzi, którzy mają dużo czasu.
Drugą, i bardzo potrzebną cechą, jest możliwość umieszczenia wszystkich potrzebnych możliwych do umieszczenia, niekoniecznie potrzebnych klas w jednym pliku. Przykładowo program Hello World! zajmuje ponad 8MB 120MB (po kompilacji w wersji 7) i dodatkowo należy go uruchomić z konsoli, gdyż nie ma wbudowanego GUI.

Obiektowość

Java jest językiem obiektowym, co oznacza że aby znaleźć komendę programista jest zmuszony do przejrzenia drzewka ponad tysiąca różnych obiektów w poszukiwaniu tej jednej upragnionej. Wśród początkujących programistów panuje przekonanie, że każde życzenie da się spełnić jedną komendą, wystarczy tylko ją znaleźć. Wśród zaawansowanych programistów panuje przekonanie, że każde życzenie da się spełnić prościej i szybciej w innym języku. Obiektowość tego języka sprawia również, że stworzenie przykładowego obiektu dbgrid, dodanie go do formatki, wczytanie do niego danych trwa jakieś 2-3h, gdzie w Delphi ta sama czynność zajmuje 2-3 minuty (wynik początkującego programisty).

Programiści

Zaawansowany programista Javy wyróżnia się z tłumu innych programistów niskim wzrostem, gdzie najwyższy punkt posiada w kłębie, okularami w kształcie dwóch słoików połączonych taśmą klejącą oraz posiadaniem 20 notatników we wszystkich otworach. Rozmowa z takim programistą jest wyjątkowo trudna, gdyż nie potrafi on zapamiętać więcej niż jednej komendy jednocześnie, dlatego większość czasu spędza na notowaniu tego, co mówi do niego użytkownik.

Zastosowania

Java ma szerokie zastosowanie we wszystkim: nadaje się do wszystkiego, więc jest do niczego. Niby każda firma wymaga od programisty znajomości tego języka, ale na rynku poza grami na komórki, nie widać żadnych komercyjnych, dużych programów napisanych w tym języku.

Najpopularniejsze metody

 • getStringFromObj() – zdejmij stringi danemu obiektowi
 • getStringFromCattle() – zdejmij stringi żonie
 • getEndOfPlayWithCattle() – załóż stringi żonie
 • goodIdea() – wyślij wirusa do Wikipedii
 • badIdea() – korzystaj z Wikipedii
 • goodIdeaMocherus() – dofinansuj Radio Maryja
 • getSetGo() – rozpocznij wyścig
 • splendidIdea() – dofinansuj Nonsensopedię
 • System.out.println() – zniszcz Wikipedię
 • doWhatIWant() – przeważnie kończy się segfaultem po 24h pracy
 • socket.connect() – włóż drucik do gniazdka